AP NEWS
Related topics

Tuesday’s Scores

February 6, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Brewster 77, Bridgeport 40

Clarkston 60, East Valley (Spokane) 28

La Conner 53, Friday Harbor 44

Mark Morris 65, Ridgefield 35

Oroville 54, Liberty Bell 43

Pateros 73, Wilson Creek 40

W. F. West 66, Black Hills 55

West Valley (Spokane) 76, Cheney 55

1B District 4=

First Round=

Three Rivers Christian School 75, Oakville 44

2B Northeast=

First Round=

Asotin 69, Davenport 51

Chewelah 56, Reardan 55

Lind-Ritzville/Sprague 54, Kettle Falls 49

Tekoa/Rosalia 69, Wilbur-Creston 51

2B SW District 4=

Play-In=

Morton/White Pass 55, Raymond 54, OT

Napavine 55, Onalaska 54

Wahkiakum 65, South Bend 49

Winlock 57, Ocosta 50

3A GSL/MCC=

First Round=

Kennewick 61, North Central 50

Shadle Park 57, Kamiakin 54

3A WC/SW=

Play-In=

Gig Harbor 54, Mount Tahoma 49

Timberline 56, Wilson 55

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Bainbridge vs. Chief Sealth, ccd.

Ballard vs. Nathan Hale, ccd.

Ingraham vs. Roosevelt, ccd.

Mount Vernon vs. Jackson, ppd.

O’Dea vs. Garfield, ccd.

GIRLS PREP BASKETBALL=

Annie Wright 56, Seattle Christian 47

Brewster 61, Bridgeport 34

East Valley (Spokane) 57, Clarkston 53

Entiat 61, Easton 23

La Conner 63, Friday Harbor 26

Liberty Bell 61, Oroville 25

Moses Lake Christian Academy def. Cascade Christian Academy, forfeit

Orcas Island 50, Concrete 23

Pateros 45, Wilson Creek 42

Rochester 47, Centralia 40

Tumwater 63, Aberdeen 28

W. F. West 66, Black Hills 55

1A Northeast=

Play-In=

Colville 60, Lakeside (Nine Mile Falls) 47

Deer Park 43, Riverside 20

1A SCAC=

Quarterfinal=

Cle Elum/Roslyn 65, Warden 41

1B NE District 7=

Quarterfinal=

Inchelium 52, Valley Christian 35

Selkirk 40, Odessa 32

Wellpinit 70, Curlew 57

2B Northeast=

First Round=

Chewelah 37, Asotin 28

Colfax 50, Wilbur-Creston 27

Reardan 30, Kettle Falls 22

St. George’s 52, Tekoa/Rosalia 20

2B SW District 4=

Play-In=

Chief Leschi 50, Kalama 39

Mossyrock 57, Toutle Lake 32

Onalaska 56, North Beach 34

Raymond 44, Napavine 27

3A GSL/MCC=

First Round=

Kennewick 90, Shadle Park 29

North Central 51, Hermiston, Ore. 48, OT

3A WC/SW=

Play-In=

Capital 54, Spanaway Lake 40

Gig Harbor 70, Lincoln 31

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Ballard vs. Lakeside (Seattle), ccd.

Cleveland vs. Chief Sealth, ccd.

Ingraham vs. Nathan Hale, ccd.

Jackson vs. Mount Vernon, ppd.

Mariner vs. Glacier Peak, ccd.

Squalicum vs. Burlington-Edison, ccd.

West Seattle vs. Franklin, ccd.

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly