AP NEWS
Related topics

Europa League Glance

February 22, 2019
All Times EST
(Home teams listed first)
SECOND ROUND
First leg
Tuesday, Feb. 12

Fenerbahce (Turkey) 1, Zenit St. Petersburg (Russia) 0

Thursday, Feb. 14

BATE Borisov (Belarus) 1, Arsenal (England) 0

Galatasaray (Turkey) 1, Benfica (Portugal) 2

Krasnodar (Russia) 0, Bayer Leverkusen (Germany) 0

Lazio (Italy) 0, Sevilla (Spain) 1

Olympiakos (Greece) 2, Dynamo Kiev (Ukraine) 2

Rapid Vienna (Austria) 0, Inter Milan (Italy) 1

Rennes (France) 3, Real Betis (Spain) 3

Slavia Prague (Czech Republic) 0, Genk (Belgium) 0

Club Brugge (Belgium) 2, Salzburg (Austria) 1

Celtic (Scotland) 0, Valencia (Spain) 2

Malmo (Sweden) 1, Chelsea (England) 2

Shakhtar Donetsk (Ukraine) 2, Eintracht Frankfurt (Germany) 2

Sporting Lisbon (Portugal) 0, Villarreal (Spain) 1

Viktoria Plzen (Czech Republic) 2, Dinamo Zagreb (Croatia) 1

Zurich (Switzerland) 1, Napoli (Italy) 3

Second Leg
Wednesday, Feb. 20

Sevilla (Spain) 2, Lazio (Italy) 0, Sevilla advanced on 3-0 aggregate

Thursday, Feb. 21

Arsenal (England) 3, BATE Borisov (Belarus) 0, Arsenal advanced on 3-1 aggregate

Dinamo Zagreb (Croatia) 3, Viktoria Plzen (Czech Republic) 0, Dinamo Zagreb advanced on 4-2 aggregate

Eintracht Frankfurt (Germany) 4, Shakhtar Donetsk (Ukraine) 1, Eintracht Frankfurt advanced on 6-3 aggregate

Napoli (Italy) 2, Zurich (Switzerland) 0, Napoli advanced on 5-1 aggregate

Salzburg (Austria) 4, Club Brugge (Belgium) 0, Salzburg advanced on 5-2 aggregate

Valencia (Spain) 1, Celtic (Scotland) 0, Valencia advanced on 3-0 aggregate

Villarreal (Spain) 1, Sporting Lisbon (Portugal) 1, Villarreal advanced on 2-1 aggregate

Zenit St. Petersburg (Russia) 3, Fenerbahce (Turkey) 1, Zenit St. Petersburg advanced on 3-2 aggregate

Bayer Leverkusen (Germany) 1, Krasnodar (Russia) 1, 1-1 aggregate; Krasnodar advanced 1-0 away goals

Benfica (Portugal) 0, Galatasaray (Turkey) 0, Benefica advanced on 2-1 aggregate

Chelsea (England) 3, Malmo (Sweden) 0, Chelsea advanced on 5-1 aggregate

Dynamo Kiev (Ukraine) 1, Olympiakos (Greece) 0, Dynamo Kiev advanced on 3-2 aggregate

Genk (Belgium) 1, Slavia Prague (Czech Republic) 4, Slavia Prague advanced on 4-1 aggregate

Inter Milan (Italy) 4, Rapid Vienna (Austria) 0, Inter Milan advanced on 5-0 aggregate

Real Betis (Spain) 1, Rennes (France) 3, Rennes advanced on 6-4 aggregate

THIRD ROUND
First Leg
Thursday, March 7

Chelsea (England) vs. Dynamo Kiev (Ukraine)

Eintracht Frankfurt (Germany) vs. Inter Milan (Italy)

Dinamo Zagreb (Croatia) vs. Benfica (Portugal)

Napoli (Italy) vs. Salzburg (Austria)

Valencia (Spain) vs. Krasnodar (Russia)

Sevilla (Spain) vs. Slavia Prague (Czech Republic)

Rennes (France) vs. Arsenal (England)

Zenit St. Petersburg (Russia) vs. Villarreal (Spain)

Second Leg
Thursday, March 14

Dynamo Kiev (Ukraine) vs. Chelsea (England)

Inter Milan (Italy) vs. Eintracht Frankfurt (Germany)

Benfica (Portugal) vs. Dinamo Zagreb (Croatia)

Salzburg (Austria) vs. Napoli (Italy)

Krasnodar (Russia) vs. Valencia (Spain)

Slavia Prague (Czech Republic) vs. Sevilla (Spain)

Arsenal (England) vs. Rennes (France)

Villarreal (Spain) vs. Zenit St. Petersburg (Russia)

QUARTERFINALS
First Leg
Thursday, April 11

TBD

Second Leg
Thursday, April 18

TBD

SEMIFINALS
First Leg
Thursday, May 2

TBD

Second Leg
Thursday, May 9

TBD

CHAMPIONSHIP
At Baku, Azerbaijan
Wednesday, May 29

TBD