AP NEWS
Related topics

BC-MI-BKH--Prep Scores, MI

March 7, 2019
By The Associated Press

GIRLS PREP BASKETBALL(equals)

Division 1 District 1(equals)

Semifinal(equals)

Marquette 52, Traverse City Central 32

Traverse City West 44, Petoskey 31

Division 1 District 2(equals)

Semifinal(equals)

Bay City Western 58, Bay City Central 47

Midland Dow 60, Mount Pleasant 29

Division 1 District 3(equals)

Semifinal(equals)

Saginaw Heritage 38, Flushing 29

Swartz Creek 50, Saginaw Arthur Hill 34

Division 1 District 4(equals)

Semifinal(equals)

Flint Carman-Ainsworth 74, Flint Southwestern 20

Flint Kearsley 51, Lapeer 38

Division 1 District 5(equals)

Semifinal(equals)

Hartland 43, Fenton 22

Howell 58, Holly 27

Division 1 District 6(equals)

Semifinal(equals)

Rochester Adams 33, Romeo 30

Waterford Kettering 52, Clarkston 37

Division 1 District 7(equals)

Semifinal(equals)

Bloomfield Hills 56, North Farmington 47

West Bloomfield 55, Waterford Mott 31

Division 1 District 8(equals)

Semifinal(equals)

Walled Lake Northern 30, White Lake Lakeland 26

Walled Lake Western 63, Milford 20

Division 1 District 9(equals)

Semifinal(equals)

Muskegon 52, Grand Rapids Union 22

Muskegon Reeths-Puffer 48, Grand Rapids Kenowa Hills 33

Division 1 District 10(equals)

Semifinal(equals)

Hudsonville 45, Holland West Ottawa 29

Zeeland East 38, Holland 36

Division 1 District 11(equals)

Semifinal(equals)

East Grand Rapids 49, Byron Center 40

East Kentwood 73, Wyoming 49

Division 1 District 12(equals)

Semifinal(equals)

Cedar Springs 42, Grand Rapids Forest Hills Central 38

Grand Rapids Forest Hills Northern 50, Grand Rapids Northview 48

Division 1 District 13(equals)

Semifinal(equals)

Kalamazoo Central 48, Mattawan 30

Portage Central 30, St. Joseph 16

Division 1 District 14(equals)

Semifinal(equals)

Battle Creek Central 86, Sturgis 34

Coldwater 59, Richland Gull Lake 40

Division 1 District 15(equals)

Semifinal(equals)

DeWitt 49, Grand Ledge 38

St. Johns 61, Lansing Waverly 29

Division 1 District 16(equals)

Semifinal(equals)

East Lansing 78, Jackson 55

Holt 40, Lansing Everett 24

Division 1 District 17(equals)

Semifinal(equals)

Brighton 44, Dexter 22

South Lyon East 48, Ann Arbor Skyline 39

Division 1 District 18(equals)

Semifinal(equals)

Farmington Hills Mercy 59, Northville 48

Novi 39, Farmington 15

Division 1 District 19(equals)

Semifinal(equals)

Ann Arbor Pioneer 55, Ypsilanti 28

Saline 59, Ann Arbor Huron 47

Division 1 District 20(equals)

Semifinal(equals)

Plymouth 43, Canton 20

Wayne Memorial 71, Salem 26

Division 1 District 21(equals)

Semifinal(equals)

Temperance Bedford 44, Monroe 31

Trenton 50, New Boston Huron 39

Division 1 District 22(equals)

Semifinal(equals)

Riverview 53, Lincoln Park 35

Wyandotte Roosevelt 43, Southgate Anderson 27

Division 1 District 23(equals)

Semifinal(equals)

Detroit Cass Tech 69, Dearborn Edsel Ford 13

Detroit King 65, Detroit Western International 21

Division 1 District 24(equals)

Semifinal(equals)

Dearborn Heights Crestwood 59, Redford Thurston 23

Livonia Churchill 33, Livonia Franklin 31

Division 1 District 25(equals)

Semifinal(equals)

Detroit Mumford 73, Oak Park 42

Southfield A&T 73, Detroit Renaissance 53

Division 1 District 26(equals)

Semifinal(equals)

Grosse Pointe North 58, Eastpointe East Detroit 17

Grosse Pointe South 66, Detroit East English 42

Division 1 District 27(equals)

Semifinal(equals)

Warren Cousino 58, Warren Regina 29

Warren Fitzgerald 39, Warren Woods Tower 19

Division 1 District 28(equals)

Semifinal(equals)

Birmingham Groves 122, Royal Oak 41

Bloomfield Hills Marian 61, Berkley 13

Division 1 District 29(equals)

Semifinal(equals)

Troy 61, Utica Eisenhower 52

Utica 37, Rochester 18

Division 1 District 30(equals)

Semifinal(equals)

Clinton Township Chippewa Valley 43, Sterling Heights 29

Utica Ford 30, Troy Athens 29

Division 1 District 31(equals)

Semifinal(equals)

Fraser 45, Harrison Township L’Anse Creuse 34

St. Clair Shores Lakeview 52, St. Clair Shores Lake Shore 13

Division 1 District 32(equals)

Semifinal(equals)

Macomb L’Anse Creuse North 55, Fair Haven-Anchor Bay 51

Port Huron Northern 58, Macomb Dakota 50

Division 2 District 33(equals)

Semifinal(equals)

Gladstone 61, Houghton 42

Menominee 56, Escanaba 45

Division 2 District 34(equals)

Semifinal(equals)

Kalkaska 48, Cheboygan 40

Kingsley 51, Sault Ste Marie 39

Division 2 District 35(equals)

Semifinal(equals)

Benzie Central 56, Manistee 30

Cadillac 37, Ludington 25

Division 2 District 36(equals)

Semifinal(equals)

Gladwin 53, Clare 37

Standish-Sterling 51, West Branch Ogemaw Heights 34

Division 2 District 37(equals)

Semifinal(equals)

Alma 57, Belding 30

Stanton Central Montcalm 55, Shepherd 16

Division 2 District 38(equals)

Semifinal(equals)

Freeland 70, Saginaw Swan Valley 27

Midland Bullock Creek 44, Bay City John Glenn 22

Division 2 District 39(equals)

Semifinal(equals)

Bridgeport 62, Birch Run 43

Frankenmuth 43, Carrollton 29

Division 2 District 40(equals)

Semifinal(equals)

Corunna 48, Chesaning 38

Ovid-Elsie 68, Mount Morris 27

Division 2 District 41(equals)

Semifinal(equals)

Fruitport 60, Muskegon Orchard View 18

Muskegon Oakridge 59, Spring Lake 54

Division 2 District 42(equals)

Semifinal(equals)

Coopersville 46, Sparta 37

Newaygo 62, Comstock Park 51

Division 2 District 43(equals)

Semifinal(equals)

Allendale 43, Ada Forest Hills Eastern 31

Grand Rapids Catholic Central 36, Grand Rapids West Catholic 18

Division 2 District 44(equals)

Semifinal(equals)

Grand Rapids South Christian 59, Grand Rapids Christian 26

Wyoming Godwin Heights 56, Wyoming Kelloggsville 40

Division 2 District 45(equals)

Semifinal(equals)

Hamilton 53, Allegan 27

Holland Christian 35, Hudsonville Unity Christian 29

Division 2 District 46(equals)

Semifinal(equals)

Benton Harbor 33, South Haven 29

Berrien Springs 42, Coloma 41

Division 2 District 47(equals)

Semifinal(equals)

Edwardsburg 61, Vicksburg 28

Three Rivers 61, Paw Paw 38

Division 2 District 48(equals)

Semifinal(equals)

Comstock 60, Middleville Thornapple Kellogg 41

Plainwell 69, Parchment 26

Division 2 District 49(equals)

Semifinal(equals)

Battle Creek Harper Creek 46, Marshall 32

Jonesville 54, Hillsdale 17

Division 2 District 50(equals)

Semifinal(equals)

Lansing Catholic 41, Lake Odessa Lakewood 25

Lansing Eastern 49, Ionia 41

Division 2 District 51(equals)

Semifinal(equals)

Haslett 65, Lake Fenton 46

Williamston 53, Durand 16

Division 2 District 52(equals)

Semifinal(equals)

Charlotte 47, Eaton Rapids 32

Jackson Northwest 49, Parma Western 41

Division 2 District 53(equals)

Semifinal(equals)

Ann Arbor Gabriel Richard 44, Milan 34

Chelsea 26, Tecumseh 21

Division 2 District 54(equals)

Semifinal(equals)

Carleton Airport 60, Ida 39

Flat Rock 56, Dundee 16

Division 2 District 55(equals)

Semifinal(equals)

Grosse Ile 68, Detroit Cesar Chavez 26

River Rouge 65, Summit Academy North 33

Division 2 District 56(equals)

Semifinal(equals)

Dearborn Divine Child 69, Dearborn Heights Annapolis 30

Dearborn Henry Ford Academy 68, Dearborn Heights Robichaud 31

Division 2 District 57(equals)

Semifinal(equals)

Detroit Ford 44, Livonia Clarenceville 26

Division 2 District 58(equals)

Semifinal(equals)

Detroit Voyageur 24, Detroit Collegiate Prep 23

Division 2 District 59(equals)

Semifinal(equals)

Detroit Edison(DEPSA) 79, Harper Woods Chandler Park Academy 49

Harper Woods 42, Detroit Osborn 38

Division 2 District 60(equals)

Semifinal(equals)

Center Line 52, Madison Heights Lamphere 18

Warren Lincoln 44, Ferndale 41

Division 2 District 61(equals)

Semifinal(equals)

Detroit Country Day 76, Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood 46

Pontiac Notre Dame Prep 47, Wixom Christian 43

Division 2 District 62(equals)

Semifinal(equals)

Goodrich 67, North Branch 30

Imlay City 40, Flint Powers 36

Division 2 District 63(equals)

Semifinal(equals)

Croswell-Lexington 45, Almont 18

Division 2 District 64(equals)

Semifinal(equals)

Macomb Lutheran North 39, Richmond 25

St. Clair 40, Marine City 38

Division 3 District 65(equals)

Semifinal(equals)

Calumet 72, Ironwood 49

West Iron County 48, Iron Mountain 34

Division 3 District 66(equals)

Semifinal(equals)

Gwinn 51, Ishpeming 49

Ishpeming Westwood 63, Bark River-Harris 45

Division 3 District 67(equals)

Semifinal(equals)

Charlevoix 53, Harbor Springs 14

East Jordan 44, Indian River-Inland Lakes 40

Division 3 District 68(equals)

Semifinal(equals)

Elk Rapids 46, Manton 45

Traverse City St. Francis 44, Grand Traverse Academy 23

Division 3 District 69(equals)

Semifinal(equals)

Lincoln-Alcona 40, Roscommon 37

Oscoda 51, Whittemore-Prescott 27

Division 3 District 70(equals)

Semifinal(equals)

Houghton Lake 48, Harrison 32

Pinconning 54, Sanford-Meridian 47

Division 3 District 71(equals)

Semifinal(equals)

Lake City 55, Leroy Pine River 40

McBain 51, Evart 19

Division 3 District 72(equals)

Semifinal(equals)

Hart 49, White Cloud 39

Mason County Central 50, Shelby 36

Division 3 District 73(equals)

Semifinal(equals)

Kent City 55, Holton 13

Muskegon Western Michigan Christian 50, Ravenna 28

Division 3 District 74(equals)

Semifinal(equals)

Grand Rapids Covenant Christian 61, Fennville 46

Grandville Calvin Christian 46, Saugatuck 34

Division 3 District 75(equals)

Semifinal(equals)

Carson City-Crystal 36, Saranac 16

Pewamo-Westphalia 55, Grand Rapids NorthPointe Christian 29

Division 3 District 76(equals)

Semifinal(equals)

Lakeview 46, Blanchard Montabella 25

Morley-Stanwood 47, St. Louis 44

Division 3 District 77(equals)

Semifinal(equals)

Niles Brandywine 55, Hartford 25

Watervliet 47, Bangor 35

Division 3 District 78(equals)

Semifinal(equals)

Centreville 36, White Pigeon 22

Constantine 45, Cassopolis 30

Division 3 District 79(equals)

Semifinal(equals)

Gobles 46, Bloomingdale 21

Kalamazoo Christian 44, Kalamazoo Hackett 23

Division 3 District 80(equals)

Semifinal(equals)

Bronson 52, Homer 26

Delton Kellogg 54, Galesburg-Augusta 36

Division 3 District 81(equals)

Semifinal(equals)

Adrian Madison 57, Addison 29

Hudson 43, Quincy 31

Division 3 District 82(equals)

Semifinal(equals)

Concord 48, Vandercook Lake 31

Springport 53, Hanover-Horton 45

Division 3 District 83(equals)

Semifinal(equals)

Laingsburg 42, Stockbridge 18

Leslie 50, Dansville 36

Division 3 District 84(equals)

Semifinal(equals)

Grass Lake 66, Napoleon 18

Michigan Center 58, Manchester 28

Division 3 District 85(equals)

Semifinal(equals)

Erie-Mason 71, Clinton 38

Monroe St. Mary Catholic Central 41, Blissfield 35

Division 3 District 86(equals)

Semifinal(equals)

Ann Arbor Greenhills 56, Ypsilanti Arbor Preparatory 17

Canton Prep 44, Whitmore Lake 35

Division 3 District 88(equals)

Semifinal(equals)

Dearborn Heights Star International 44, Dearborn Riverside Academy-West 23

Division 3 District 89(equals)

Semifinal(equals)

Detroit Jalen Rose def. Detroit Community, forfeit

Detroit Pershing 33, Detroit Central 22

Division 3 District 90(equals)

Semifinal(equals)

Grosse Pointe Woods University Liggett 34, Warren Michigan Collegiate 30

Royal Oak Shrine 38, Madison Heights Bishop Foley 21

Division 3 District 91(equals)

Semifinal(equals)

New Haven 40, Clinton Township Clintondale 33

Rochester Hills Lutheran Northwest 52, Pontiac Academy for Excellence 7

Division 3 District 92(equals)

Semifinal(equals)

Brown City 51, Marlette 31

Sandusky 56, Landmark 17

Division 3 District 93(equals)

Semifinal(equals)

Flint Beecher 62, Burton Bentley 19

Flint Hamady 59, Burton Bendle 26

Division 3 District 94(equals)

Semifinal(equals)

Breckenridge 52, St. Charles 34

Hemlock 61, Saginaw Valley Lutheran 55

Division 3 District 95(equals)

Semifinal(equals)

Millington 43, Montrose 35

New Lothrop 57, Reese 48

Division 3 District 96(equals)

Semifinal(equals)

Harbor Beach 37, Ubly 27

Unionville-Sebewaing 45, Bad Axe 35

Division 4 District 97(equals)

Semifinal(equals)

Ewen-Trout Creek 41, Ontonagon 20

Painesdale Jeffers 57, Wakefield-Marenisco 25

Division 4 District 98(equals)

Semifinal(equals)

Baraga 42, Hancock 32

Chassell 65, Dollar Bay 19

Division 4 District 99(equals)

Semifinal(equals)

Powers North Central 54, Felch North Dickinson 42

Stephenson 58, Carney-Nadeau 53

Division 4 District 100(equals)

Semifinal(equals)

Munising 49, Rapid River 33

Division 4 District 101(equals)

Semifinal(equals)

Brimley 60, Engadine 39

Newberry 62, Ojibwe Charter 7

Division 4 District 102(equals)

Semifinal(equals)

Pickford 73, Mackinac Island 20

St. Ignace LaSalle 72, Cedarville 30

Division 4 District 103(equals)

Semifinal(equals)

Burt Lake Northern Michigan Christian Academy 44, Alanson 32

Mackinaw City 54, Pellston 17

Division 4 District 104(equals)

Semifinal(equals)

Hillman 57, Onaway 50

Wolverine 65, Vanderbilt 21

Division 4 District 105(equals)

Semifinal(equals)

Mio-Au Sable 44, Fairview 22

Division 4 District 106(equals)

Semifinal(equals)

Central Lake 60, Alba 17

Gaylord St. Mary 68, Boyne Falls 13

Division 4 District 107(equals)

Semifinal(equals)

Bellaire 55, Suttons Bay 32

Leland 36, Lake Leelanau St. Mary 24

Division 4 District 108(equals)

Semifinal(equals)

Buckley 42, McBain Northern Michigan Christian 41

Mesick 35, Brethren 26

Division 4 District 109(equals)

Championship(equals)

Frankfort 50, Bear Lake 36

Division 4 District 110(equals)

Semifinal(equals)

Mason County Eastern 37, Big Rapids Crossroads Charter Academy 36

Pentwater 54, Walkerville 35

Division 4 District 111(equals)

Semifinal(equals)

Fowler 61, Vestaburg 15

Fulton-Middleton 46, Mount Pleasant Sacred Heart 43

Division 4 District 112(equals)

Semifinal(equals)

Merrill 42, Bay City All Saints 22

Saginaw Michigan Lutheran Seminary 50, Saginaw Nouvel 42, OT

Division 4 District 113(equals)

Semifinal(equals)

Fruitport Calvary Christian 75, Muskegon Heights 12

Muskegon Catholic Central 67, Wyoming Tri-unity Christian 41

Division 4 District 114(equals)

Semifinal(equals)

Lawrence 30, Zion Christian 28

Martin 52, Wyoming West Michigan Lutheran 42

Division 4 District 115(equals)

Semifinal(equals)

St. Joseph Michigan Lutheran 49, New Buffalo 24

Three Oaks River Valley 41, St. Joseph Lake Michigan Catholic 23

Division 4 District 116(equals)

Semifinal(equals)

Decatur 46, Colon 34

Division 4 District 117(equals)

Semifinal(equals)

Athens 36, Calhoun Christian 29

Bellevue 44, Climax-Scotts 37

Division 4 District 118(equals)

Semifinal(equals)

Camden-Frontier 65, Tekonsha 12

Hillsdale Academy 48, Hillsdale Will Carleton Academy 28

Division 4 District 119(equals)

Semifinal(equals)

Adrian Lenawee Christian 61, Waldron 34

Morenci 61, North Adams-Jerome 20

Division 4 District 120(equals)

Semifinal(equals)

Lansing Christian 48, Jackson Christian 21

Portland St. Patrick 57, Webberville 26

Division 4 District 121(equals)

Semifinal(equals)

Ann Arbor Rudolf Steiner 62, Ann Arbor Central Academy 29

Novi Christian 60, Livingston Christian 27

Division 4 District 123(equals)

Semifinal(equals)

Hope of Detroit 46, Detroit Southeastern 42

Division 4 District 124(equals)

Semifinal(equals)

Clarkston Everest Collegiate 40, Waterford Our Lady 39

Pontiac A&T 55, Bloomfield Hills Roeper 20

Division 4 District 125(equals)

Semifinal(equals)

Austin Catholic 36, Sterling Heights Parkway Christian 26

Marine City Cardinal Mooney 35, Auburn Hills Oakland Christian 33

Division 4 District 126(equals)

Semifinal(equals)

Burton Genesee Christian 42, Burton St. Thomas More 17

Genesee 40, Flint International 32

Division 4 District 127(equals)

Semifinal(equals)

Kingston 56, Akron-Fairgrove 10

Mayville 32, Owendale-Gagetown 28

Division 4 District 128(equals)

Semifinal(equals)

Deckerville 49, Kimball New Life Christian 22

Peck 46, Dryden 33

Division IV District 116(equals)

Semifinal(equals)

Mendon 68, Burr Oak 29

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/