AP NEWS
Related topics

Tuesday’s Scores

February 28, 2018

BOYS BASKETBALL=

Sanborn Central 67, Rutland 55

Sioux Falls Lincoln 80, Sioux Falls Roosevelt 63

Region 1A=

First Round=

Aberdeen Roncalli 64, Webster 24

Milbank 57, Redfield/Doland 46

Tiospa Zina Tribal 62, Groton Area 54

Region 2A=

First Round=

Flandreau 75, Flandreau Indian 57

Hamlin 69, Deuel 62

Region 3A=

First Round=

Tri-Valley 60, Garretson 32

West Central 67, Baltic 62

Region 4A=

First Round=

Dakota Valley 79, Canton 69

Elk Point-Jefferson 60, Lennox 58

Vermillion 60, Beresford 43

Region 5A=

First Round=

Mt. Vernon/Plankinton 55, McCook Central/Montrose 41

Parker 72, Wagner 32

Platte-Geddes 49, Parkston 39

Region 6A=

First Round=

Crow Creek 88, Cheyenne-Eagle Butte 43

McLaughlin 66, Mobridge-Pollock 57

Stanley County 69, Chamberlain 68

Region 7A=

First Round=

Little Wound 71, Winner 55

Red Cloud 93, St. Francis Indian 48

Todd County 92, Bennett County 69

Region 8A=

First Round=

Belle Fourche 79, Hill City 77

Rapid City Christian 69, Custer 57

St. Thomas More 76, Lead-Deadwood 29

Region 1B=

Quarterfinal=

Britton-Hecla 62, Aberdeen Christian 60, OT

Clark/Willow Lake 72, Wilmot 25

Langford 60, Northwestern 47

Warner 0, Waverly-South Shore 0

Region 2B=

Quarterfinal=

Leola/Frederick 46, Ipswich 41

Potter County 66, Faulkton 49

Sully Buttes 72, Eureka/Bowdle 27

Region 3B=

Quarterfinal=

Castlewood 71, Iroquois 45

DeSmet 58, Deubrook 43

Wolsey-Wessington 54, James Valley Christian 48

Region 4B=

Quarterfinal=

Chester 54, Hanson 44

Colman-Egan 61, Elkton-Lake Benton 54

Ethan 68, Dell Rapids St. Mary 60

Sanborn Central/Woonsocket 67, Oldham-Ramona/Rutland 55

Region 5B=

Quarterfinal=

Bridgewater-Emery 78, Gayville-Volin 44

Canistota 69, Freeman Academy/Marion 45

Irene-Wakonda 76, Freeman 41

Viborg-Hurley 59, Menno 41

Region 6B=

Quarterfinal=

Colome 56, Scotland 53

Corsica/Stickney 76, Tripp-Delmont/Armour 56

Gregory 58, Avon 47

Kimball/White Lake 58, Andes Central/Dakota Christian 42

Region 7B=

Quarterfinal=

Jones County 70, Kadoka Area 65

Lower Brule 71, Wall 39

Lyman 67, Oelrichs 56

White River 70, Philip 30

Region 8B=

Quarterfinal=

Faith 73, Lemmon 37

Harding County 62, Newell 42

Takini 62, Bison 35

Timber Lake 62, Dupree 34

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly