AP NEWS
Related topics

How ranked Mich. boys basketball prep teams performed in past week

January 20, 2019

How The Associated Press ranked high school boys basketball teams fared this past week, with records in parentheses:

Division 1
1. Detroit U-D Jesuit (9-2) beat Detroit Catholic Central 74-62.
2. Detroit Cass Tech (8-5) beat Detroit Western International 76-35, lost to Detroit King 50-48, lost to Kalamazoo Central 80-66.
3. Detroit King (11-2) beat Detroit West Side Academy 85-37, beat Detroit Cass Tech 50-48, lost to Clarkston 53-39.
4. Clarkston (10-2) beat Oak Park 66-52, beat Detroit King 53-39.
5. Roseville (11-1) beat Macomb Dakota 63-56, beat Clinton Township Chippewa Valley 55-45.
6. Detroit Catholic Central (8-3) lost to Detroit U-D Jesuit 74-62.
7. Flint Carman-Ainsworth (10-2) beat Saginaw Heritage 75-54, beat Lake Orion 49-44.
8. Canton (9-1) beat Howell 74-62, beat Plymouth 63-47.
(tie) Saginaw (8-2) beat Detroit Country Day 75-59.
10. Okemos (12-1) beat Lansing Everett 77-50, beat DeWitt 41-35.
Division 2
1. Benton Harbor (14-0) beat Coloma 68-51, beat Wyoming 87-52, beat Ferndale 90-81.
2. Bridgeport (9-1) beat Millington 82-41, lost to Essexville Garber 43-31.
3. Williamston (11-1) beat Mason 71-52.
4. New Haven (11-1) beat Utica Ford 97-44, beat Grosse Pointe South 76-47.
5. River Rouge (10-1) beat Hamtramck 89-48, beat Ecorse 68-34, beat Flint Beecher 66-61.
6. Otsego (12-0) beat Portage Northern 72-50, beat Paw Paw 88-54.
7. Pontiac (12-1) beat Ferndale 71-61, lost to Oxford 49-46.
(tie) Grand Rapids Catholic Central (9-2) lost to Grand Rapids South Christian 54-42.
9. Alma (11-0) beat Shepherd 53-44, beat Standish-Sterling 72-59.
10. Grand Rapids Christian (9-1) beat Wyoming 76-51, beat East Grand Rapids 55-41.
(tie) Holland Christian (8-2) beat Byron Center 59-38, lost to Grand Rapids Forest Hills Northern 70-58.
Division 3
1. Flint Beecher (11-1) beat Corunna 85-57, lost to River Rouge 66-61.
2. Maple City Glen Lake (10-1) beat Suttons Bay 79-29.
3. Pewamo-Westphalia (12-0) beat Fowler 64-54, beat Dansville 60-56.
4. Hanover-Horton (11-0) beat Addison 70-26, beat Michigan Center 73-53.
(tie) Iron Mountain (11-0) beat Kingsford 70-52, beat Manistique 75-52.
7. Sanford-Meridian (10-1) beat Gladwin 67-29, lost to Hemlock 60-51.
8. Quincy (10-0) beat Concord 65-37.
9. Detroit Pershing (11-0) beat Detroit East English 62-56, beat Detroit Denby 58-57.
10. Madison Heights Madison (11-1) lost to Warren Lincoln 75-68, beat Clinton Township Clintondale 88-84, OT.
Division 4
1. Brimley (13-0) beat Cedarville 90-74, beat Harbor Light Christian 87-50.
2. Pellston (11-1) beat Gaylord St. Mary 59-40, beat Onaway 86-73.
3. Carney-Nadeau (8-3) lost to Munising 75-58.
4. Camden-Frontier (11-1) beat North Adams-Jerome 62-25.
5. Athens (11-0) beat Battle Creek St. Philip 75-55, beat Climax-Scotts 72-57.
6. Powers North Central (8-2) lost to Rapid River 68-54.
7. Adrian Lenawee Christian (8-2) beat Sand Creek 60-28.
8. Wyoming Tri-unity Christian (8-2) beat Fruitport Calvary Christian 76-18, beat Zion Christian 66-21.
(tie) Marcellus Howardsville Christian (12-0) beat Grand Rapids Wellspring 81-40, beat New Buffalo 97-56, beat Benton Harbor Countryside Academy 90-44.
(tie) Martin (8-1) beat Gobles 62-35.
AP RADIO
Update hourly