AP NEWS

Thursday’s Scores

December 28, 2018

BOYS PREP BASKETBALL=

Blair-Taylor 76, Cashton 40

Boscobel 62, North Crawford 48

Clintonville 69, Wittenberg-Birnamwood 54

Darlington 52, Lancaster 36

Ellsworth 49, Glenwood City 45

Fennimore 71, Wonewoc-Center 28

Heritage Christian 62, Williams Bay 59

Kenosha Tremper 78, Burlington 62

Madison East 84, Janesville Craig 59

Marshfield 63, Oconomowoc 42

Mondovi 69, Lake Holcombe 43

Monticello 51, Brodhead 39

New London 80, Waupaca 62

Newman Catholic 89, Tri-County 51

Oostburg 59, Living Word Lutheran 50

Parkview 84, Albany 71

Peshtigo 69, Crivitz 50

Platteville 80, Antigo 76

Sevastopol 64, Valley Christian 44

Shiocton 58, Sturgeon Bay 47

Southwestern 54, Benton 45

Tigerton 50, Niagara 33

West Bend East 93, Waukesha South 51

Wilmot Union 93, Racine Lutheran 83

Carney-Nadeau (MI) Holiday Showcase=

Young Coggs Prep 86, Escanaba, Mich. 82

Ab Nicholas Tournament=

Eau Claire Memorial 52, Waunakee 50

Almond-Bancroft Tournament=

Almond-Bancroft 75, Amherst 44

Fall River 71, Marion 38

Stratford 69, Pacelli 58

Aquinas Tournament=

Aquinas 51, Adams-Friendship 43

Port Washington 54, Lugoff-Elgin, S.C. 44

Chetek-Weyerhaeuser Tournament=

Luck 62, Baldwin-Woodville 48

Cuba City Tournament=

Cuba City 70, Spring Valley 49

DeForest Tournament=

DeForest 98, Wautoma 63

Elkhorn Area 72, Fort Atkinson 37

Elcho Tournament=

Wisconsin Valley Lutheran 72, White Lake 38

Hastings Tournament=

First Round=

Stillwater, Minn. 62, Prescott 55

Hoop City Classic=

Coronado, Nev. 81, Dominican 69

JAG Shootout)=

Franklin 89, Reedsburg Area 83

JAG Shootout=

Racine Case 67, Verona Area 41

Kankakee Tournament=

Maroon Division=

Wauwatosa West 46, Champaign Centennial, Ill. 45

Lake Mills Classic=

Lakeside Lutheran 86, Milwaukee North 60

Milwaukee Riverside University 60, Lake Mills 47

New Lisbon Tournament=

Cassville 80, Coulee Region Christian 45

Ithaca 82, Coulee Christian-Providence 73

New Lisbon 72, Cassville 50

New Lisbon 75, Ithaca 39

Platteville Classic=

Wauzeka-Steuben 78, Black Hawk 57

Rochester Tournament=

First Round=

Northfield, Minn. 77, Lourdes Academy 74

Robbinsdale Cooper, Minn. 63, Holmen 56

Sun Drop Shootout=

Freedom 66, New Holstein 43

Hilbert 69, Green Bay N.E.W. Lutheran 59

Kaukauna 86, Milwaukee Bradley Tech 59

Seymour 50, Beaver Dam 44

Waupun 66, Merrill 51

Tartan Tournament=

Blue Division First Round=

Superior 71, Chisago Lakes, Minn. 53

WBY Shootout=

Brookfield Central 78, Martin Luther 65

Green Bay Southwest 75, Wisconsin Lutheran 64

Kettle Moraine 75, New Berlin West 45

Milwaukee Academy of Science 78, Kettle Moraine Lutheran 74

Milwaukee Lutheran 70, Mount Horeb 64

Oshkosh West 87, Brown Deer 70

Regis 58, Manitowoc Lutheran 52

Roncalli 64, Catholic Memorial 32

Sheboygan Area Luth. 78, St. Marys Springs 67

West Bend East Tournament=

Waukesha North 40, West Bend West 36

West Salem Classic=

Sparta 70, Melrose-Mindoro 68

Westby Tournament=

Bangor 72, De Soto 47

Westby 63, Kickapoo 56

Williams Bay Tournament=

Williams Bay Faith Christian 53, Catholic Central 48

Winona State Tournament=

Prairie du Chien 50, Lewiston-Altura, Minn. 41

Winona Cotter, Minn. 68, Cochrane-Fountain City 62

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Clayton vs. Boyceville, ccd.

GIRLS PREP BASKETBALL=

Albany 42, Parkview 33

Amherst 72, Wautoma 24

Aquinas 65, Marshall 56

Bay Port 59, Arrowhead 55

Belleville 55, Mount Horeb 51

Black Hawk 65, Dodgeville 27

Cashton 71, Blair-Taylor 60

Clinton 63, Mayville 50

Darlington 69, Lancaster 50

Eau Claire Memorial 47, Janesville Parker 37

Evansville 61, Milton 53

Fennimore 52, Wonewoc-Center 36

Freedom 67, New London 36

Gillett 56, Oconto 42

Janesville Craig 65, Kenosha Tremper 41

Kettle Moraine Lutheran 41, Greendale 27

Kiel 71, Elkhart Lake/Glenbeulah 19

Ladysmith 36, Mondovi 33

Lakeside Lutheran 54, Baraboo 51

Loyal 50, Auburndale 42

Madison East 67, Crandon 56

Menomonie 49, Clear Lake 30

Neillsville 70, Augusta 40

Niagara 56, Tigerton 18

Nicolet 67, Ellsworth 49

Oneida Nation 49, Living Word Lutheran 29

Oostburg 50, Southern Door 32

Oshkosh North 84, Wausau West 73

Osseo-Fairchild 48, Saint Croix Central 35

Pius XI Catholic 71, South Milwaukee 58

Poynette 63, Waukesha South 49

Racine Lutheran 82, Wilmot Union 70

Slinger 56, Kaukauna 54

St. Mary Catholic 51, Pacelli 36

Stanley-Boyd 67, Glenwood City 47

Stevens Point 66, Watertown 62

Sun Prairie 62, DeForest 45

The Prairie School 59, Kenosha Indian Trail 42

Two Rivers 42, Reedsville 37

Verona Area 72, Waunakee 64

Waukesha West 53, Franklin 51

Waunakee 78, Hartford Union 25

West Bend West 66, Kewaskum 44

Williams Bay 47, Williams Bay Faith Christian 31

Xavier 67, Sheboygan South 24

Cuba City Tournament=

Cuba City 51, Shullsburg 37

River Ridge/Scales Mound, Ill. 66, New Glarus 51

Gillett Tournament=

Menominee, Mich. 64, Marion 26

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly