AP NEWS
Related topics

BC-SD-BKH--Prep Scores, SD

February 22, 2019
By The Associated Press

BOYS PREP BASKETBALL(equals)

Aberdeen Roncalli 77, Chamberlain 63

Andes Central/Dakota Christian 68, Freeman Academy/Marion 62

Cheyenne-Eagle Butte 47, Mobridge-Pollock 45

Dell Rapids 75, Garretson 57

Groton Area 58, Deuel 49

Lake Preston 57, Oldham-Ramona/Rutland 49

Marty Indian 91, Crazy Horse 67

Miller 73, McLaughlin 70

O Gorman 50, Sioux Falls Washington 32

Parker 61, Parkston 46

Platte-Geddes 56, Mt. Vernon/Plankinton 54

Potter County 67, Ipswich 64

Rapid City Central 83, Spearfish 43

Rapid City Stevens 64, Sturgis Brown 63

Redfield/Doland 59, Webster 45

Sioux Falls O’Gorman 50, Sioux Falls Washington 32

Tri-Valley 54, Baltic 53

Vermillion 74, Canton 48

Watertown 48, Pierre 42

Winner 76, Stanley County 62

GIRLS PREP BASKETBALL(equals)

Dell Rapids 75, Garretson 52

Groton Area 59, Deuel 51

Harrisburg 61, Sioux Falls Lincoln 51

Milbank 46, Tiospa Zina Tribal 26

Miller 62, McLaughlin 28

Mt. Vernon/Plankinton 69, Platte-Geddes 36

Parker 43, Parkston 37

Pierre 58, Watertown 44

Rapid City Central 59, Spearfish 48

Redfield/Doland 48, Webster 24

Sioux Falls Washington 43, Sioux Falls O’Gorman 35

Tri-Valley 55, Baltic 15

Vermillion 50, Canton 35

West Central 59, Elk Point-Jefferson 34

Winner 77, Stanley County 27

Class B Region 1(equals)

State Qualifier(equals)

Warner 50, Waubay/Summit 35

Waverly-South Shore 52, Clark/Willow Lake 45

Class B Region 2(equals)

State Qualifier(equals)

Faulkton 46, Herreid/Selby Area 24

Ipswich 42, Sully Buttes 41

Class B Region 3(equals)

State Qualifier(equals)

Castlewood 55, Deubrook 41

DeSmet 59, Arlington 27

Class B Region 4(equals)

State Qualifier(equals)

Ethan 69, Chester 20

Sanborn Central/Woonsocket 49, Hanson 46

Class B Region 5(equals)

State Qualifier(equals)

Bridgewater-Emery 57, Irene-Wakonda 39

Freeman 61, Menno 37

Class B Region 6(equals)

State Qualifier(equals)

Avon 59, Tripp-Delmont/Armour 55, OT

Corsica/Stickney 61, Andes Central/Dakota Christian 29

Class B Region 7(equals)

State Qualifier(equals)

New Underwood 51, Lower Brule 34

White River 77, Kadoka Area 60

Class B Region 8(equals)

State Qualifier(equals)

Dupree 50, Timber Lake 38

Faith 59, Newell 27

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/