AP NEWS

Monday’s Scores

February 13, 2018

BOYS PREP BASKETBALL=

Aurora 57, Beatrice 45

Bennington 56, Elkhorn Mount Michael 40

CWC 60, Neligh-Oakdale 50

East Butler 51, College View Academy 28

North Bend Central 91, Raymond Central 56

O’Neill 64, Norfolk Catholic 51

Omaha Brownell-Talbot 50, Conestoga 43

Omaha Skutt Catholic 66, Blair 32

Pierce 51, St. Mary’s 21

Stuart 54, Ewing 34

GIRLS PREP BASKETBALL=

Alliance 68, Gering 47

Class B Sub-District=

B-1=

Omaha Gross Catholic 38, Nebraska City 26

Platteview 68, Plattsmouth 39

B-2=

Omaha Duchesne Academy 44, Omaha Mercy 37

Omaha Roncalli 57, Ralston 16

B-3=

Elkhorn 30, Omaha Skutt Catholic 14

Elkhorn South 41, Gretna 39, OT

B-4=

Blair 41, Bennington 38

South Sioux City 76, Schuyler 12

B-5=

Beatrice 41, Crete 26

Norris 37, Waverly 36

B-6=

Columbus 51, Grand Island Northwest 33

B-7=

Hastings 37, Lexington 29

McCook 49, Holdrege 36

B-8=

Sidney 48, Scottsbluff 33

Class C-1 Sub-District=

C1-1=

Wilber-Clatonia 29, Johnson County Central 15

C1-3=

Douglas County West 46, Boys Town 25

C1-4=

Fort Calhoun 34, Tekamah-Herman 33

C1-5=

Norfolk Catholic 51, Madison 20

C1-7=

Columbus Lakeview 49, David City 37

C1-8=

Raymond Central 36, Milford 30

C1-11=

Ogallala 54, Cozad 53, OT

Class C-2 Sub-District=

C2-1=

Thayer Central 44, Southern 34

C2-2=

Omaha Brownell-Talbot 66, Palmyra 30

C2-3=

Homer 55, Wakefield 24

C2-4=

Battle Creek 44, Wisner-Pilger 40

C2-5=

Hartington Cedar Catholic 51, Laurel-Concord/Coleridge 33

C2-7=

Shelby/Rising City 41, Nebraska Christian 36

C2-8=

Sandy Creek 40, Sutton 30

C2-9=

Arcadia-Loup City 42, Amherst 34

Class D-1 Sub-District=

D1-1=

Humboldt/Table Rock-Steinauer 37, Pawnee City 35

D1-3=

East Butler 50, Cedar Bluffs 38

D1-6=

Boyd County 54, Clearwater/Orchard 37

D1-7=

High Plains Community 40, Palmer 35

D1-8=

McCool Junction 42, Harvard 12

D1-10=

Elm Creek 63, Twin Loup 41

D1-11=

Arapahoe 48, Medicine Valley 37

Class D-2 Sub-District=

D2-2=

Osceola 42, Parkview Christian 31

D2-4=

Allen 47, Bloomfield 41

D2-6=

Sumner-Eddyville-Miller 61, Elba 12

D2-7=

Hampton 46, Silver Lake 44

D2-8=

Loomis 76, Eustis-Farnam 30

D2-9=

South Platte 52, Wallace 32

D2-10=

Stapleton 40, Arthur County 39

D2-12=

Minatare 42, Banner County 28

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly