AP NEWS

Saturday’s Scores

November 25, 2018

BOYS PREP BASKETBALL=

Bloomington 80, Bloomington Central Catholic 52

Bluford Webber 64, Zeigler-Royalton 42

Bogan 67, Minooka 32

Champaign Central 54, St. Joseph-Ogden 41

Chicago (Noble Street Charter/Rauner) 60, Chicago (Alcott) 50

Chicago Ag Science 63, Chicago King 44

Colfax Ridgeview 47, Dwight 44

Dunlap 65, Mt. Zion 50

Earlville 50, Woodland 44

East Dubuque 58, Scales Mound 31

Flanagan 76, Momence 68

Galena 52, Orangeville 49

Greenview 59, Calvary Christian Academy 44

Harvey Thornton 52, Eisenhower 47

Leo 73, Urbana 61

Lincoln Park 57, New Trier 56

Loyola 62, St. Ignatius 38

Northridge Prep 58, Chicago Sullivan 32

Ottawa 65, Metamora 43

Petersburg PORTA 61, Illini Central 55

ROWVA/Williamsfield co-op (BKB) 63, Henry 37

River Ridge 72, Galena 50

Salem 75, Red Hill 44

St. Charles East 77, Willowbrook 60

Thompsonville 53, Christopher 33

Trenton Wesclin 61, West Frankfort 46

Alton=

Carbondale def. Riverview Gardens, Mo., forfeit

Ritenour, Mo. 2, Alton 0

Ashton Franklin Center Tournament=

LaMoille 61, Amboy 54

Polo 67, Ashton-Franklin Center 34

Beardstown Tournament=

Concord (Triopia) 68, Athens 53

Breese Mater Dei Tournament=

Chicago Marshall 74, Miller Career, Mo. 39

Chicago Marshall 90, Breese Mater Dei 39

St. Louis Northwest Academy, Mo. 72, Breese Mater Dei 34

Bushnell Prairie City Tournament=

Bushnell (B.-Prairie City) 57, West Prairie 47

Warsaw West Hancock 60, Stark County 25

Carlyle Tournament=

Pool A=

Okawville 58, Greenville 45

Pinckneyville 81, Flora 31

Pool B=

Hillsboro 62, Freeburg 59

Woodlawn 54, Carlyle 40

Centralia=

Bellevue East, Neb. 54, Jerseyville Jersey 44

DeSmet, Mo. 69, Centralia 43

Jerseyville Jersey 62, Cleveland NJROTC, Mo. 44

Crab Orchard Tournament=

Crab Orchard 55, Dongola 45

Elverado 57, Tamms (Egyptian) 36

Pope County 68, Joppa 60

Crystal Lake=

Barrington 67, Belvidere North 53

Geneva 60, Crystal Lake Central 37

Cumberland Tournament=

Altamont 56, Cumberland 46

Casey-Westfield 84, Charleston 47

Decatur Tournament=

Bolingbrook 90, Springfield Southeast 88

Decatur MacArthur 61, Peoria (H.S.) 56

Elgin Westminster Tournament=

St. Edward 62, Indian Creek 55

Fenton Tournament=

Championship=

Wheaton Warrenville South 64, Rolling Meadows 26

Fox Lake=

Carmel 70, North Lawndale 57

Grant 67, Schurz 62

Fulton County Tournament=

Farmington 59, Lewistown 48

North Fulton (Cuba/Spoon River) 69, Havana 66

Galesburg Tournament=

Danville 87, Wells 64

Galesburg 75, Rockford Lutheran 47

Moline 74, Madison 55

Moline 81, Sacred Heart-Griffin (Springfield) 71

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 72, Rockford Lutheran 34

Herrin Tournament=

Collinsville 62, Herrin 32

Collinsville 90, Mounds Meridian 58

Marion 59, Carterville 42

Marion 74, Mounds Meridian 45

Mount Vernon 54, Herrin 46

Mount Vernon 67, Carterville 34

Jacksonville Tournament=

Chatham Glenwood 58, Macomb 27

Morton 52, Jacksonville 36

Joliet West Tournament=

Championship=

Brother Rice 62, Harlan 40

Kewanee Wethersfield Tournament=

Bureau Valley 69, Wethersfield 64

Elmwood 50, Putnam County 39

Lawrence County Tournament=

Lawrenceville=

Fairfield 78, Salem 63, OT

Red Hill=

Marshall 69, Mt. Carmel 66

Teutopolis 63, Red Hill 32

Lincoln Tournament=

Lincoln 65, Cahokia 33

Metro East Lutheran Tournament=

Championship=

Alton Marquette 50, Metro-East Lutheran 37

Fifth=

Marissa 47, Roxana 42

Seventh=

Piasa Southwestern 37, Valmeyer 33

Piasa Southwestern 37, Valmeyer 33

Third=

Litchfield 60, Odin 53

Mulberry Grove Tournament=

Championship=

Mulberry Grove 56, Brownstown - St. Elmo 46

Mundelein Tournament=

Mundelein 60, Fremd 52

Warren 58, Deerfield 54

New Berlin Tournament=

North-Mac 29, New Berlin 28

Springfield Lutheran 55, Macon Meridian 52

Waverly-Franklin-New Berlin ( South County) 49, Raymond Lincolnwood 42

New Trier/Loyola Academy=

Seventh=

Lake Forest 52, Mather 37

Palatine Tournament=

Algonquin (Jacobs) 54, DuSable 35

Stevenson 51, Palatine 47

York 54, Hersey 38

Peoria Heights Tournament=

Illini Bluffs 60, Peoria Christian 48

Quest Academy 44, Deer Creek-Mackinaw 42

Quincy Tournament=

St. Louis Christian, Mo. 58, Providence-St. Mel 56

Waukegan 62, Quincy 61

Ridgewood Tournament=

Championship=

Addison Trail 49, Leyden 46

Fifth=

Maine East 61, Elmwood Park 43

Riverside Brookfield Tournament=

Fifth=

Morton 55, Wheaton North 50

Third=

Oak Park River Forest 74, St. Rita 68

Rockford Tournament=

Chicago (Perspectives/Calumet Technology) 52, Freeport 45

Rockford East 83, Marina-Huntington Beach, Calif. 61

Rockford Jefferson 68, Larkin 54

Rockford Junior-Senior Rockford, Iowa 51, Chicago (Perspectives/Calumet Technology) 44

Schlarman (Ill.) Tournament=

Fountain Central, Ind. 68, Arcola 67

Springfield Lanphier Tournament=

Championship=

Curie 88, East St. Louis 81, OT

Fifth=

Orr 73, Cardinal Ritter, Mo. 70

Third=

Springfield Lanphier 57, Peoria Manual 55

St. Anthony Tournament=

Championship=

Highland 31, Mattoon 24

Fifth=

Effingham 60, Robinson 53

Seventh=

Tolono Unity 52, Okaw Valley 41

Third=

Breese Central 55, Effingham St. Anthony 49

St. Viator Tournament=

Conant 44, Libertyville 39

Evanston Township 72, St. Viator 63

Taylorville Tournament=

Granite City 59, Nokomis 38

Taylorville 61, Triad 55

Vienna Tournament=

Carrier Mills 59, Century 48

Eldorado 66, Galatia 40

Woodland Tournament=

Championship=

Earlville 50, Woodland 44

Third=

Flanagan 76, Momence 68

GIRLS PREP BASKETBALL=

Anna-Jonesboro 44, Carmi White County 24

Aurora (West Aurora) 54, Romeoville 41

Beardstown 48, Rushville-Industry 22

Brimfield 40, Illini West (Carthage) 31

Cumberland 53, Ramsey 44

Montini 60, New Berlin 54

Nazareth 72, Rosary 26

Oswego 44, Waubonsie Valley 37

Proviso East 65, Simeon 59

Rolling Meadows 63, Notre Dame, Wis. 62

Sandburg 58, Plainfield South 38

York 60, St. Viator 49

Buffalo Grove/Hersey/Libertyville Tournament=

Barrington 45, Machesney Park Harlem 32

Hersey 49, Grayslake Central 48

Maine South 49, Libertyville 48, OT

Mother McAuley 52, Buffalo Grove 38

Bulldog Battle=

Can. McKinley, Ohio 67, Bolingbrook 52

Dakota Tournament=

Dakota 37, North Boone 32

Freeport (Aquin) 57, Pearl City 26

Freeport (Aquin) 57, Pearl City 26

Freeport (Aquin) 58, North Boone 31

River Ridge/Scales Mound 43, Dakota 35

Galesburg Tournament=

Galesburg 31, Pontiac 21

Springfield 57, Washington 46

Springfield 66, Galesburg 34

Washington 56, Pontiac 30

Hamilton County Tournament=

Edwards County 48, Lawrenceville 42

Hamilton County 52, Galatia 22

Hamilton County 53, Edwards County 43

Lawrenceville 42, Gallatin County 8

Wayne City 45, Gallatin County 44

Wayne City 48, Galatia 35

Hinsdale South Tournament=

Hinsdale Central 43, St. Edward 41

Oak Park River Forest 57, Naperville Neuqua Valley 40

Sandburg 58, Plainfield South 38

Litchfield Tournament=

Litchfield 41, Nokomis 35

Piasa Southwestern 57, Carlyle 37

Lyons Township Tournament=

Minooka 58, Lyons 44

Wheaton North 59, Chicago (Lane) 31

Morton Tournament=

Richwoods 64, Morton 61

Richwoods 80, Champaign Central 39

Nashville Tournament=

Pool A=

Nashville 30, Benton 14

Pool B=

Collinsville 57, Pinckneyville 25

Okawville 35, Trenton Wesclin 21

New Trier Tournament=

Fenwick 65, Bogan 38

New Trier 69, Taft 48

O’Fallon Shootout=

Edwardsville 42, Normal Community 29

Edwardsville 49, Danville Schlarman 42

Normal Community 50, Belleville West 32

Pana Tournament=

Championship=

Centralia Christ Our Rock 51, Williamsville 50

Third=

Mattoon 50, Moweaqua Central A&M 30

Robinson Tournament=

Pool A=

Mt. Carmel 45, Marshall 36

Salem Tournament=

Carterville 56, Salem 37

Highland 40, Teutopolis 25

Highland 59, Centralia 32

Taylorville Tournament=

Bethalto Civic Memorial 60, Rochester 30

Hillsboro 69, Taylorville 54

Mt. Zion 56, Jacksonville 19

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly