AP NEWS
Related topics

Wednesday’s Scores

March 1, 2018

BOYS PREP BASKETBALL=

1A Abingdon (A.-Avon) Sectional=

Sectional Semifinals=

Quest Academy 83, Payson Seymour 61

1A Danville (Schlarman) Sectional=

Sectional Semifinals=

Colfax Ridgeview 76, Decatur Lutheran (LSA) 59

1A Elizabethtown (Hardin County) Sectional=

Sectional Semifinals=

Sesser-Valier 62, Cairo 50

1A Lanark (Eastland) Sectional=

Sectional Semifinals=

Sterling Newman 69, River Ridge 60

1A Moweaqua (Central A&M) Sectional=

Sectional Semifinals=

Moweaqua Central A&M 89, Dieterich 64

1A Ottawa (Marquette) Sectional=

Sectional Semifinals=

Aurora Christian 63, Wethersfield 45

1A White Hall (North Greene) Sectional=

Sectional Semifinals=

Okawville 45, Winchester (West Central) 41

2A Clifton (Central) Sectional=

Sectional Semifinals=

Corliss 60, Fieldcrest 49

2A Elmhurst (Timothy Christian) Sectional=

Sectional Semifinals=

Orr 75, Chicago Uplift 66, OT

2A Farmington Sectional=

Sectional Semifinals=

Deer Creek-Mackinaw 54, Williamsville 43

2A Manlius (Bureau Valley) Sectional=

Sectional Semifinals=

Winnebago 59, Rock Island Alleman 32

2A Maroa (M.-Forsyth) Sectional=

Sectional Semifinal=

Monticello 47, St. Joseph-Ogden 39

2A Robinson Sectional=

Sectional Semifinals=

Teutopolis 56, Eldorado 52

2A Trenton (Wesclin) Sectional=

Sectional Semifinals=

Pinckneyville 55, Nashville 33

3A Burbank (St. Laurence) Sectional=

Regional Semifinals=

Chicago (Urban Prep Charter/ Englewood) 50, Chicago (Noble Street/Butler) 47

Hyde Park 65, Chicago Ag Science 50

Lindblom 60, Julian 56

3A Centralia (H.S.) Sectional=

Regional Semifinals=

Columbia 55, Bethalto Civic Memorial 39

Highland 51, Cahokia 46

Salem 43, Murphysboro 33

3A Chicago (Little Village) Sectional=

Regional Semifinals=

Chicago (Crane Medical Prep) 74, Chicago (Solorio Academy) 53

Chicago (Urban Prep Charter/Bronzeville) 51, Clemente 49

North Lawndale 94, Chicago Little Village 10

Payton 70, Chicago (Noble Charter/C. Bulls) 58

Westinghouse 68, Chicago (Perspectives MSA) 67

3A Decatur (Eisenhower) Sectional=

Regional Semifinals=

Decatur MacArthur 70, Taylorville 59

Effingham 66, Tolono Unity 49

Lincoln 40, Sacred Heart-Griffin (Springfield) 26

Urbana 61, Mt. Zion 50

3A LaSalle (L.-Peru) Sectional=

Regional Semifinals=

Dixon 58, Rochelle 56

Metamora 64, Richwoods 48

Peoria Manual 53, Peoria Notre Dame 43

Sterling 57, Dunlap 34

3A North Chicago Sectional=

Regional Semifinals=

Antioch 69, Northside Prep 49

Foreman 47, Chicago Sullivan 41

Ridgewood 61, Steinmetz 46

3A Pontiac Sectional=

Regional Semifinals=

Plano 56, Normal University 40

Pontiac 61, Streator 54

Rich East 57, Oak Forest 49

Thornridge 60, Tinley Park 56

3A Woodstock (North) Sectional=

Regional Semifinals=

Montini 57, Aurora Central Catholic 44

Richmond-Burton 54, Woodstock 31

Rockford Lutheran 66, Genoa (Genoa-Kingston) 43

St. Francis 38, Glenbard South 21

4A Algonquin (Jacobs) Sectional=

Regional Semifinals=

Crystal Lake Central 52, McHenry 45

Dundee-Crown 57, St. Charles East 54, OT

Rockford Auburn 70, Hononegah 62

St. Charles North 47, South Elgin 36

4A Harvey (Thornton) Sectional=

Regional Semifinals=

Chicago Heights (Bloom Twp.) 84, Thornwood 64

Kenwood 56, Shepard 45

4A Lake Zurich Sectional=

Regional Semifinals=

Fremd 51, Buffalo Grove 48

Palatine 47, Waukegan 46

4A Lake Zurich Sectional=

Regional Semifinals)=

Gurnee Warren 78, Highland Park 50

4A Lombard (Glenbard East) Sectional=

Regional Semifinals=

Bartlett 42, Batavia 37

Naperville Central 54, Glenbard West 51

Willowbrook 71, Metea Valley 46

4A Park Ridge (Maine East) Sectional=

Regional Semifinals=

St. Viator 72, Rolling Meadows 32

4A Pekin Sectional=

Regional Semifinals=

Alton 62, Chatham Glenwood 45

Edwardsville 50, O’Fallon 47

Moline 53, Normal Community 47

Rock Island 73, Bloomington 72, 2OT

4A Riverside (R.-Brookfield) Sectional=

Regional Semifinals=

Lincoln Park 58, Chicago (Lane) 56, OT

Proviso East 43, St. Patrick 30

Riverside-Brookfield 52, York 49, OT

Westchester St. Joseph 63, St. Ignatius 54, OT

4A Romeoville (H.S.) Sectional=

Regional Semifinals=

Andrew 54, Plainfield North 48

Lemont 64, Plainfield East 62

Oswego East 60, Oswego 45

Romeoville 50, Lincoln Way Central 40

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly