AP NEWS

Glide claims Willie Wilkinson Invitational championship

December 2, 2018

GLIDE — Zach Holland, Zack Welker, Cayden Kangiser and Gabe Syverson claimed individual titles and Glide had enough depth to outpoint Roseburg High’s junior varsity for the 2019 title of the Willie Wilkinson Invitational on Saturday at Glide High School.

The Wildcats finished with 180 points; Roseburg finished second with 160, Reedsport Charter had 137 and Sutherlin was fourth with 129. Douglas finished eighth, Glendale 10th, Oakland 11th and Riddle 12th in the 15-team event.

A two-time Class 3A state champion, Holland won the 170-pound division by fall over Riddle’s Donovan Hargraves. Syverson (132) and Welker (285) also won by fall in the finals, while Kangiser took a tight 8-7 decision over Reedsport’s Nick Glover. The Wildcats were 4-2 in finals, as Gage Dill (120) and Austin Warner (138) lost.

Syverson’s crown came over Douglas’ Tye Cross, while Welker dueled Henley’s Mikey Sierra in the finals.

Roseburg got tournament titles from Garrett Gallego, Devin Folk and Riley Rose. Galleggo defeated Sutherlin’s Mathew Carrillo 9-1 in the 113 final, Folk pinned Hayden Doran of Sutherlin in the 152 finale and Rose pinned Reedsport’s Miguel Velazquez in the 162 final.

Glendale’s William Kidwell was pinned in the 220 final by Taylen Kirkaldi of Henley, while Reedsport’s Aaron Solomon pinned teammate Kyren Jonnson in the 106 final.

Willie Wilkinson Invitational

At Glide High School

Team Scores — Glide 180.0, Roseburg 160.0, Reedsport 137.0, Sutherlin 129.0, Lowell 94.0, Henley 91.0, Myrtle Point 85.0, Douglas 83.5, Bonanza 69.0, Glendale 48.0, Oakland 29.0, Riddle/Days Creek 23.0, Oakridge 15.0, Crow 11.0, Chiloquin 10.0.

Championship Matches

106 — Aaron Solomon, Reed., p. Kyren Jonnson, Reed., 1:43. 113 — Garrett Gallego, Rose., d. Mathew Carrillo, Suth., 9-1. 120 — Oak Tenold, Bona., p. Gage Dill, Glid., 0:46. 126 — Tyler Huerta, M.P., won by forfeit over Simon thurman, Lowe. 132 — Gabe Syverson, Glid., p. Tye Cross, Doug., 2:26. 138 — Kent McIntosh, Lowe., p. Austin Warner, Glid., 1:33. 145 — Kasey Erwin, Lowe., p. Joshua Fellows, Bona., 4:48. 152 — Devin Folk, Rose., p. Hayden Doran, Suth., 3:42. 160 — Riley Rose., Rose., p. Miguel Velazquez, Reed., 0:19. 170 — Zach Holland, Glid., p. Donovan Hargraves, Ridd., 3:07. 182 — Cayden Kangiser, Glid., d. Nick Glover, Reed., 8-7. 195 — Chandler Strode, Henl., p. Caleb Brickey, M.P., 1:27. 220 — Taylen Kirkaldi, Henl., p. William Kidwell, Glen., 0:14. 285 — Zack Welker, Glid., p. Mikey Sierra, Henl., 3:49.

Third-Place Matches

106 — Tanner Martin, Glen., p. Cristian Martinez, Rose., 2:38. 113 — Clayton Hatcher, Doug., d. Jayce Laughlin, Rose., 22-4. 120 — (tie) Dennak Towne, Glid., and Christian Solomon, Reed., DNW. 126 — Braxton Dill, Glid., p. Casey Conner, Bona., 1:44. 132 — (tye) Tyson Brasfield, Lowe., and Elijah Carson, Reed., DNW. 138 — (tie) Adam Leaton, Rose., and Clifford Johnson, M.P., DNW. 145 — Dennis Magee, Reed., d. Ethan Arnold, Rose., 15-10. 152 — (tie) Case Wells., Suth., and River Lichte, Reed., DNW. 160 — (tie) Isaac O’Connor, M.P., and Wyatt Brink, Suth., DNW. 170 — (tie) Bryce Anderson, Suth., and Eli Mignola, Rose., DNW. 182 — Will Singleton, Suth., d. William Powell, Oakl., 8-7. 195 — Taylor Villa, Henl., d. Thomas Mentes, Suth., 9-2. 220 — (tie) Jesse Brecht, Doug., and Zachary Lepre, Suth., DNW. 285 — Zach Vigil, Glid., p. Cole Bretch, Doug., 1:02.

AP RADIO
Update hourly