AP NEWS

Girls Basketball | State pairings

March 19, 2019

CLASS AAAA

QUARTERFINALS

Wednesday, March 13

at Williams Arena

Hopkins 68, Lakeville North 46

Centennial 74, Maple Grove 64

Stillwater 73, Shakopee 48

Eastview 48, Forest Lake 38

SEMIFINALS

Thursday, March 14

at Williams Arena

Hopkins 75, Centennial 47

Stillwater 65, Eastview 52

CONSOLATION SEMIFINALS

Thursday, March 14

at Concordia-St. Paul

Maple Grove 47, Lakeville North 26

Forest Lake 49, Shakopee 39

CONSOLATION FINALS

Friday, March 15

at Concordia-St. Paul

Forest Lake 64, Maple Grove 45.

THIRD PLACE

Saturday, March 16

At Concordia-St. Paul

Centennial 68, Eastview 53

CHAMPIONSHIP

Saturday, March 16

at Williams Arena

Hopkins 74, Stillwater 45

CLASS AAA

QUARTERFINALS

Wednesday, March 13

at Maturi Pavilion

DeLaSalle 61, Hibbing 53

Holy Angels 58, Fergus Falls 57

Robbinsdale Cooper 72, Austin 40

Becker 68, Marshall 67

SEMIFINALS

Thursday, March 14

at Williams Arena

DeLaSalle 61, Holy Angels 59

Becker 68, Robbinsdale Cooper 66

CONSOLATION SEMIFINALS

Thursday, March 14

at Concordia-St. Paul

Hibbing 63, Fergus Falls 58

Marshall 59, Austin 44

CONSOLATIONAL FINALS

Friday, March 15

at Concordia-St. Paul

Hibbing 75, Marshall 60

THIRD PLACE

Saturday, March 16

at Concordia-St. Paul

Holy Angels 68, Robbinsdale Cooper 69

CHAMPIONSHIP

Saturday, March 16

at Williams Arena

DeLaSalle 56, Becker 40

CLASS AA

QUARTERFINALS

Wednesday, March 13

at Williams Arena

Roseau 75, Redwood Valley 74

Caledonia 56 Proctor 44

at Maturi Pavilion

Albany 60, Holy Family 49

Minnehaha Academy 56, St. Peter 37

CONSOLATION SEMIFINALS

Thursday, March 14

at Concordia-St. Paul

Proctor 41, Redwood Valley 38

Holy Family Catholic 64, St. Peter 59

SEMIFINALS

Friday, March 15

at Williams Arena

Caledonia 65, Roseau 55

Minnehaha Academy 70, Albany 67

CONSOLATION FINALS

Friday, March 15

at Concordia-St. Paul

Holy Family Catholic 47, Proctor 33

THIRD PLACE

Saturday, March 16

at Concordia-St. Paul

Roseau 81, Albany 43

CHAMPIONSHIP

Saturday, March 16

at Williams Arena

Minnehaha Academy 72, Caledonia 63

CLASS A

QUARTERFINALS

Thursday, March 14

at Maturi Pavilion

Minneota 66, Red Lake 46

Heritage Christian Academy 67, Ada-Borup 59

Goodhue 50, Mountain Iron-Buhl 48

Menahga 65, BOLD 54

SEMIFINALS

Friday, March 15

at Williams Arena

Minneota 55, Heritage Christian Academy 50

Goodhue 47, Menahga 43

CONSOLATION SEMIFINALS

Friday, March 15

at Concordia-St. Paul

Ada-Borup 76, Red Lake 64

Mountain Iron-Buhl 69, Concordia 68

CONSOLATION FINALS

Saturday, March 16

at Concordia-St. Paul

Mountain Iron-Buhl 53, Ada-Borup 45

THIRD PLACE

Saturday, March 16

at Concordia-St. Paul

Heritage Christian Academy 60, Menahga 52

CHAMPIONSHIP

Saturday, March 16

at Williams Arena

Minneota 40, Goodhue 31