BOYS PREP BASKETBALL=

1A Abingdon (A.-Avon) Sectional=

Finals=

Quest Academy 70, Mt. Sterling (Brown County) 56

1A Chicago (Robeson) Sectional=

Finals=

Providence-St. Mel 89, Douglass 50

1A Danville (Schlarman) Sectional=

Finals=

Colfax Ridgeview 57, St. Anne 52

1A Elizabethtown (Hardin County) Sectional=

Finals=

Goreville 48, Sesser-Valier 44

1A Lanark (Eastland) Sectional=

Finals=

Sterling Newman 46, East Dubuque 43

1A Moweaqua (Central A & M) Sectional=

Finals=

Moweaqua Central A&M 69, Nokomis 56

1A Ottawa (Marquette) Sectional=

Finals=

Annawan 63, Aurora Christian 54

1A White Hall(North Greene) Sectional=

Finals=

Okawville 62, Madison 51

2A Chicago (Collins Academy) Sectional=

Finals=

Hope Academy 81, Chicago Marshall 69

2A Clifton (Central) Sectional=

Finals=

Corliss 67, Momence 43

2A Elmhurst (Timothy Christian) Sectional=

Finals=

Orr 53, IC Catholic 29

2A Farmington Sectional=

Finals=

Deer Creek-Mackinaw 51, Hamilton (West Hancock) 47

2A Manlius (Bureau Valley) Sectional=

Finals=

Winnebago 73, Bureau Valley 46

2A Maroa (M.-Forsyth) Sectional=

Finals=

Bloomington Central Catholic 56, Monticello 34

2A Robinson Sectional=

Finals=

Chicago Mt. Carmel 48, Teutopolis 47

2A Trenton (Wesclin) Sectional=

Finals=

Pinckneyville 56, Trenton Wesclin 37

3A Burbank (St. Laurence) Sectional=

RegionalFinals=

Bogan 67, Chicago (Urban Prep Charter/ Englewood) 55

Morgan Park 70, Chicago Vocational 57

St. Laurence 56, Hyde Park 51

St. Rita 53, Lindblom 43

3A Centralia (H.S) Sectional=

RegionalFinals=

Centralia 57, Salem 44

Columbia 55, Alton Marquette 53, OT

East St. Louis 64, Highland 54

Marion 61, Carbondale 59

3A Chicago (Little Village) Sectional=

RegionalFinals=

Chicago (Crane Medical Prep) 47, Chicago King 42

De La Salle 56, Westinghouse 45

Farragut 67, Chicago (Urban Prep Charter/Bronzeville) 41

3A Decatur (Eisenhower) Sectional=

Regional Finals=

Champaign Central 76, Effingham 45

Mahomet-Seymour 72, Urbana 61

Springfield Lanphier 33, Lincoln 19

Springfield Southeast 94, Decatur MacArthur 81

3A LaSalle (L.-Peru) Sectional=

RegionalFinals=

Dixon 62, Rock Falls 44

Metamora 43, Washington 40, 3OT

Peoria Manual 48, Morton 41

Sterling 48, Galesburg 47

3A North Chicago Sectional=

Regional Finals=

Antioch 59, CICS-Northtown 52

Carmel 47, Wauconda 32

DePaul College Prep 52, Foreman 23

North Chicago 72, Ridgewood 49

3A Pontiac Sectional=

RegionalFinals=

Kankakee 54, Plano 33

Marian Catholic (Chicago Heights) 77, Thornridge 38

Pontiac 57, Herscher 52

Rich East 68, Hillcrest 65, OT

3A Woodstock (North) Sectional=

Regional Finals=

Burlington Central 89, Montini 78

Johnsburg 64, Richmond-Burton 52

Rockford Boylan 69, Rockford Lutheran 59

St. Francis 66, Wheaton Academy 52

4A Algonquin (Jacobs) Sectional=

Regional Finals=

Dundee-Crown 45, Algonquin (Jacobs) 40

Larkin 46, St. Charles North 43

Rockford Auburn 65, Rockford East 49

Rockford Jefferson 52, Crystal Lake Central 42

4A Harvey (Thornton) Sectional=

Regional Finals=

Brother Rice 78, Kenwood 39

Homewood-Flossmoor 59, Harvey Thornton 54

Marist 67, Chicago Heights (Bloom Twp.) 59

Simeon 77, Crete-Monee 66

4A Lake Zurich Sectional=

Regional Finals=

Barrington 55, Palatine 51, OT

Fremd 55, Stevenson 41

Lake Zurich 62, Gurnee Warren 57, OT

Libertyville 59, Conant 56

4A Lombard (Glenbard East) Sectional=

Regional Finals=

Bartlett 45, Wheaton Warrenville South 42

Lisle (Benet Academy) 62, Naperville Central 49

Naperville North 64, Geneva 51

Willowbrook 61, Hinsdale South 56, OT

4A Park Ridge (Maine East) Sectional=

Regional Finals=

Evanston Township 66, Niles Notre Dame 51

Loyola 48, Maine South 29

New Trier 53, Prospect 35

Niles North 68, St. Viator 60

4A Pekin Sectional=

Regional Finals=

Belleville West 68, Edwardsville 44

Moline 56, Danville 51

Quincy 57, Alton 36

Rock Island 65, Normal West 57

4A Riverside (R.-Brookfield) Sectional=

Regional Finals=

Curie 67, Riverside-Brookfield 59

Lincoln Park 74, Oak Park River Forest 70, OT

Proviso East 83, Fenwick 70

Whitney Young 67, Westchester St. Joseph 50

4A Romeoville (H.S.) Sectional=

Regional Finals=

Aurora (West Aurora) 69, Andrew 54

Bolingbrook 77, Lemont 65

Joliet Central 49, Oswego East 38

Lincoln-Way East 61, Romeoville 48

GIRLS PREP BASKETBALL=

3A Normal (Redbird Arena)=

State Semifinals=

Nazareth 58, Breese Central 25

Richwoods 38, Glenbard South 34

4A Normal (Redbird Arena)=

State Semifinals=

Geneva 58, Maine West 41

Montini 37, Edwardsville 30

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/