AP NEWS
Related topics

NCAA Tournament Glance

March 21, 2019
All Times EDT
FIRST FOUR
At UD Arena
Dayton, Ohio
Tuesday, March 19

Fairleigh Dickinson 82, Prairie View A&M 76

Belmont 81, Temple 70

Wednesday, March 20

North Dakota State 78, N.C. Central 74

Arizona State 74, St. John’s 65

EAST REGIONAL
First Round
Thursday, March 21
At Jacksonville Veterans Memorial Arena
Jacksonville, Fla.

LSU 79, Yale 74

Maryland (22-10) vs. Belmont (27-5), 3:10 p.m.

At Wells Fargo Arena
Des Moines, Iowa

Minnesota 86, Louisville 76

Michigan State (28-6) vs. Bradley (20-14), 2:45 p.m.

Friday, March 22
At Colonial Life Arena
Columbia, S.C.

Duke (29-5) vs. North Dakota State (19-15), 7:10 p.m.

VCU (25-7) vs. UCF (23-8), 9:40 p.m.

At SAP Center
San Jose, Calif.

Mississippi State (23-10) vs. Liberty (28-6), 7:27 p.m.

Virginia Tech (24-8) vs. Saint Louis (23-12), 9:57 p.m.

Second Round
Saturday, March 23
At Jacksonville Veterans Memorial Arena
Jacksonville, Fla.

LSU (27-6) vs. Maryland_Belmont winner

At Wells Fargo Arena
Des Moines, Iowa

Michigan State-Bradley winner vs. Minnesota (22-13)

Sunday, March 24
At Colonial Life Arena
Columbia, S.C.

Duke-North Dakota State winner vs. VCU-UCF winner

At SAP Center
San Jose, Calif.

Virginia Tech-Saint Louis winner vs. Mississippi State-Liberty winner

At Capital One Arena
Washington
Regional Semifinals
Friday, March 29

Duke-North Dakota State_VCU-UCF winner vs. Virginia Tech-Saint Louis_Mississippi State-Liberty winner

Michigan State-Bradley-Minnesota winner vs. LSU-Maryland-Belmont winner

Regional Championship
Sunday, March 31

Semifinal winners

SOUTH REGIONAL
First Round
Thursday, March 21
At The XL Center
Hartford, Conn.

Villanova (25-9) vs. Saint Mary’s (22-11), 7:20 p.m.

Purdue (23-9) vs. Old Dominion (26-8), 9:50 p.m.

Friday, March 22
At Colonial Life Arena
Columbia, S.C.

Mississippi (20-12) vs. Oklahoma (19-13), 12:40 p.m.

Virginia (29-3) vs. Gardner-Webb (23-11), 3:10 p.m.

At Nationwide Arena
Columbus, Ohio

Cincinnati (28-6) vs. Iowa (22-11), 12:15 p.m.

Tennessee (29-5) vs. Colgate (24-10), 2:45 p.m.

At SAP Center
San Jose, Calif.

Kansas State (25-8) vs. UC Irvine (30-5), 2 p.m.

Wisconsin (23-10) vs. Oregon (23-12), 4:30 p.m.

Second Round
Saturday, March 23
At The XL Center
Hartford, Conn.

Purdue-Old Dominion winner vs. Villanova-Saint Mary’s winner

Sunday, March 24
At Colonial Life Arena
Columbia, S.C.

Virginia-Gardner-Webb winner vs. Mississippi-Oklahoma winner

At Nationwide Arena
Columbus, Ohio

Tennessee-Colgate winner vs. Cincinnati-Iowa winner

At SAP Center
San Jose, Calif.

Kansas State-UC Irvine winner vs. Wisconsin-Oregon winner

At KFC Yum! Center
Louisville, Ky.
Regional Semifinals
Thursday, March 28

Virginia-Gardner-Webb_Mississippi-Oklahoma winner vs. Kansas State-UC Irvine_Wisconsin-Oregon winner

Tennessee-Colgate_Cincinnati-Iowa winner vs. Purdue-Old Dominion_Villanova-Saint Mary’s winner

Regional Championship
Saturday, March 30

Semifinal winners

MIDWEST REGIONAL
First Round
Thursday, March 21
At Jacksonville Veterans Memorial Arena
Jacksonville, Fla.

Kentucky (27-6) vs. Abilene Christian (27-6), 7:10 p.m.

Wofford (29-4) vs. Seton Hall (20-13), 9:40 p.m.

At Vivint Smart Home Arena
Salt Lake City

Auburn (26-9) vs. New Mexico State (30-4), 1:30 p.m.

Kansas (25-9) vs. Northeastern (23-10), 4 p.m.

Friday, March 22
At Nationwide Arena
Columbus, Ohio

Utah State (28-6) vs. Washington (26-8), 6:50 p.m.

North Carolina (27-6) vs. Iona (17-15), 9:20 p.m.

At BOK Center
Tulsa, Okla.

Houston (31-3) vs. Georgia State (24-9), 7:20 p.m.

Iowa State (23-11) vs. Ohio State (19-14), 9:50 p.m.

Second Round
Saturday, March 23
At Jacksonville Veterans Memorial Arena
Jacksonville, Fla.

Kentucky-Abilene Christian winner vs. Wofford-Seton Hall winner

At Vivint Smart Home Arena
Salt Lake City

Kansas-Northeastern winner vs. Auburn-New Mexico State winner

Sunday, March 24
At Nationwide Arena
Columbus, Ohio

North Carolina-Iona winner vs. Utah State-Washington winner

At BOK Center
Tulsa, Okla.

Houston-Georgia State winner vs. Iowa State-Ohio State winner

At The Sprint Center
Kansas City, Mo.
Regional Semifinals
Friday, March 29

North Carolina-Iona_Utah State-Washington winner vs. Kansas-Northeastern_Auburn-New Mexico State winner

Kentucky-Abilene Christian winner_Wofford-Seton Hall winner vs. Houston-Georgia State_Iowa State-Ohio State winner

Regional Championship
Sunday, March 31

Semifinal winners

WEST REGIONAL
First Round
Thursday, March 21
At The XL Center
Hartford, Conn.

Florida State (27-7) vs. Vermont (27-6), 2 p.m.

Marquette (24-9) vs. Murray State (27-4), 4:30 p.m.

At Wells Fargo Arena
Des Moines, Iowa

Nevada (29-4) vs. Florida (19-15), 6:50 p.m.

Michigan (28-6) vs. Montana (26-8), 9:20 p.m.

At Vivint Smart Home Arena
Salt Lake City

Gonzaga (30-3) vs. Fairleigh Dickinson (21-13), 7:27 p.m.

Syracuse (20-13) vs. Baylor (19-13), 9:57 p.m.

Friday, March 22
At BOK Center
Tulsa, Okla.

Texas Tech (26-6) vs. Northern Kentucky (26-8), 1:30 p.m.

Buffalo (31-3) vs. Arizona State (23-10), 4 p.m.

Second Round
Saturday, March 23
At The XL Center
Hartford, Conn.

Florida State-Vermont winner vs. Marquette-Murray State winner

At Wells Fargo Arena
Des Moines, Iowa

Michigan-Montana winner vs. Nevada-Florida winner

At Vivint Smart Home Arena
Salt Lake City

Gonzaga-Fairleigh Dickinson winner vs. Syracuse-Baylor winner

Sunday, March 24
At BOK Center
Tulsa, Okla.

Texas Tech-Northern Kentucky winner vs. Buffalo-Arizona State winner

At Honda Center
Anaheim, Calif.
Regional Semifinals
Thursday, March 28

Gonzaga-Fairleigh Dickinson_Syracuse-Baylor winner vs. Florida State-Vermont_Marquette-Murray State winner

Michigan-Montana_Nevada-Florida winner vs. Texas Tech-Northern Kentucky_Buffalo-Arizona State winner

Regional Championship
Saturday, March 30

Semifinal winners

FINAL FOUR
At U.S. Bank Stadium
Minneapolis
National Semifinals
Saturday, April 6

East champion vs. West champion

South champion vs. Midwest champion

National Championship
Monday, April 8

Semifinal winners