AP NEWS

Shawsheen Boys Earn CAC Track Title

May 20, 2019

The host Shawsheen Tech boys track team captured the Commonwealth Athletic Conference championship Saturday in Billerica.

The Rams earned 105 points to edge Greater Lawrence, which had 92. Nashoba Tech was eighth with 27, while Greater Lowell Tech was ninth with 26.

On the girls side, Essex Tech won with 122 points. Shawsheen Tech was close behind with 87,Greater Lowell was fourth with 51, the Academy of Notre Dame claimed 25 to earn seventh, while Nashoba Tech took 12th with 3.

BOYS —

SHAWSHEEN —

Ralph DeRosiers won the 200 dash in 22.89 and took second in the 100 dash in 11.28. Stephan Saint-Juste was second in the high jump (5-10). Jason Myers was second in the triple jump (41-0.5). Also taking second was Anthony DiCesare in the javelin (141-0).

The 4x400 relay team of Matthew Pustizzi, Dan Archibald, Gavin Pigott and Myers was second in 3:43.93. In the long jump, Myers was third (19-3.75).

The 4x800 team of Ryan Smith, Myers, Pigott and took third in 9:40.06.

In the 400, Myers ran to second in 53.25 and Matthew Pustizzi was fourth in 54.65. Smith earned second in the 3,200 in 10:34.17. Taking second in the 110 hurdles was Mike Reppucci in 16.88.

Derek Costello took third in the 400 hurdles in 1:00.28.

In the 800, took second in 2:04.71 and Saint-Juste was fourth in 2:06.86.

The 4x100 relay team of Josiah Martinez, Jordan Nott, Seth Hacket and Archibald was fifth in 47.48.

In the discus, Frankie Irizarry was sixth (102-1.5).

Costello took seventh in the 200 in 24.17. Alex Smith claimed seventh in the 1,600 in 5:01.01. Also seventh was Christopher Melo in the 110 hurdles in 18.78 and Josiah Martinez in the 400 hurdles in 1:04.60.

NASHOBA —

James Kimball ran to third in the 3,200 in 10:54.41 and Ben Sheehan took third in the javelin (139-7).

Noah Depasacreta was third in the 400 in 53.96. Depasacreta claimed fifth in the 200 in 23.89, one spot ahead of teammate Randy LeBlanc in 24.10. He was also fifth in the long jump (18-8). Placing fifth was the 4x800 team of Adam Kubasti, Robert Paris, Seth Rigby and Kimball in 9:55.64. LeBlanc was eighth in the long jump (18-5.5).

The 4x100 relay team of Sheehan, Davidson Fleming, Matt Lynch and Jeremyah Santiago placed eighth in 52.67. Kimball was seventh in the high jump (5-4).

GREATER LOWELL —

The 4x100 relay team of Dylan Bishop, Ryan Lukic, Shawn Murphy and Evan Wilkins was third in 46.27.

The 4x400 team of Frank Disla, Enrico Nutteli, Kaynin Saing and Dante Ocasio was fourth in 3:48.54.

In the 110 hurdles, Joe Troche was third in 17.14. He was fifth in the 400 hurdles in 1:04.46. In the high jump, David Trainor was fourth (5-8) and Troche took sixth (5-6). Wilkins and Lukic were fifth and sixth, respectively, in the 100 in 11.67 and 11.75. Justyn Lake was seventh in the shot put (36-6.5).

Kaynin Saing placed eighth in the 400 in 55.56. Disla collected eighth in the 800 in 2:12.47.

GIRLS —

SHAWSHEEN —

Ivana Wisky ran to the title in the 800 in 2:35.44 and took fourth in the 1,600 in 6:09.24. Sam Moriconi captured the shot put with a heave of 33-5 and also won the discus with an effort of 85-5.

The 4x100 relay team of Karissa Rogato, Shelby Bourdeau, Susanna Gillis and Alex DiPerri was victorious in 53.03.

DiPerri was second in the 100 in 12.73, third in the long jump (16-2) and fourth in the triple jump (32-6). The 4x800 relay team of Taylor Thurell, Monique Kazelyan, Jacqui Megna and Wisky was third in 12:20.58.

Boudreau took fourth in the 100 hurdles in 17.46. The 4x400 relay team of Sarah Walsh, Thurell, Monique Kazelyan and Eryn Ward earned fourth in 4:50.18.

Brooke Bicknell (84-5) and Shayla Lee (84-0) were fourth and fifth, respectively, in the javelin.

Gillis placed sixth in the 200 in 28.49 and fifth in the long jump (15-2.5), while also taking second in the triple jump with a distance of 32-9.

Ward was seventh in the 400 in 1:10.18.

GREATER LOWELL —

In the 1,600, Tealei Chandonnet ran to second in 5:48.49 and she was the winner of the 3,200 in 12:46.35.

Finishing second in the 100 hurdles was Makany Camara in 16.77. Camara was also second in the high jump with an effort of 5-2.

Joyce Nabargereka was third in the shot put (29-11.5).

The 4x100 relay team of Camara, Amaya Johnson, Annie LaGrega and Alanis Velez was fourth in 55.25.

Diane Marquez was third in the 800 in 2:37.24. Samantha Barnes was sixth in the discus (68-5.5).

ACADEMY OF NOTRE DAME —

Charli Proulx walked away with the javelin title with an effort of 101-10, while Sophia Jean was third in the event at 94-2.

Madeline Walent took third in the discus with a heave of 76-11.

Kate Conrad ran to fifth in the 3,200 in 14:14.01. Emily Aho was sixth in the long jump with an effort of 15-2.5 and seventh in the triple jump (30-11.5).

Rachel Deshaies took seventh in the 100 in 13.63 and eighth in the 100 hurdles in 19.08. Sophia Jean was eighth in the 800 in 2:58.54.

NASHOBA TECH —

Aaliyah Barry was fifth in the 400 in 1:08.74 and placed sixth in the high jump (4-6).

SOFTBALL —

WILMINGTON 1, MELROSE 0 — Ally Moran tossed a 1-hitter with 12 strikeouts as Wilmington blanked Melrose in a Middlesex League game.

Kayla Bourrell singled and scored the Wildcats’ run in the second inning.

Gianna Brunetto made a great catch in right field and then threw out a base runner at first base for an inning ending double-play.

Ryan Bailey had 2 hits for Wilmington.

BOYS TENNIS —

BISHOP GUERTIN 5, KEENE 4 —

The Cardinals won the continuation of a match which was suspended due to rain.

Winning singles matches for BG were Chris Wang, 9-7, Dean Liakos, 8-3, Leon Jiang, 8-2, and Ryan Wallat, 8-3. The doubles team of Pranav Marwaha and Dean Liakos was an 8-2 winner.

During a match against Bedford, the Cardinals fell 9-0.

All contents © copyright 2019 The Associated Press.All rights reserved.