AP NEWS

HS CROSS COUNTRY: Wirth Leads Buckhorns To Pair Of Wins

September 20, 2018

Tyler Wirth led a sweep of the top four places as Wallenpaupack won twice to remain unbeaten Wednesday in Lackawanna League boys cross country action.

Wirth covered the 3.1-mile course at Delaware Valley in a record time of 16 minutes, 11 seconds.

Teammates Dieter Burckes, Nick Lancaster and Seth Brown were next across the finish line as the Buckhorns beat Honesdale and Forest City to improve to 8-0.

At Lakeland, a 3-4 finish by Zach Reeves and Matt McGowan enabled the host Chiefs to post victories over Scranton Prep and Holy Cross. Andrew Healey of Holy Cross was the individual race winner in 18:08.

At Nay Aug Park, Josh Christianson had a winning time of 17:32 to help Scranton record three victories.

Girls

Mackenzie LaMorte and Dana Pratt finished first and third, respectively, to lead Honesdale to a pair of wins over Wallenpaupack and host Delaware Valley.

LaMorte completed the 3.1-mile course in 20:17 and Pratt ran 21:10 for the Lady Hornets.

At Lakeland, Mia Bellucci’s winning time of 20:10 helped Scranton Prep post three victories. Holy Cross also won three times with Molly Repecki’s fifth-place finish leading the Lady Crusaders.

At Nay Aug Park, Lindsay Welsh won in 21:17 to help Old Forge win two out of three. Dunmore also went 2-1, while Scranton posted a pair of victories.

Contact the writer:

sports@timesshamrock.com;

570-348-9125;

@sportsTT on Twitter

 

LACKAWANNA LEAGUE

BOYS

Delaware Valley 23, Honesdale 34 Delaware Valley 15, Forest City 50 Wallenpaupack 16, Honesdale 47 Wallenpaupack 15, Forest City 50

Tyler Wirth (WAL), 16:11 on 3.1-mile Delaware Valley course (course record); Dieter Burckes (WAL), 16:44; Nick Lancaster (WAL), 17:35; Seth Brown (WAL), 17:36; Dustin Edsall (HON), 17:38; Adam Kanterman (DV), 18:04; Jared Krick (DV), 18:05; Kyle Kellstrom (WAL), 18:20; Jack Monte (WAL), 18:28; Quinn Curabba (DV), 18:49; Matthew Korty (FC), 18:55; Connor LaMarca (DV), 19:09; Michael Wildenberg (WAL), 19:16; Eric Lukan (HON), 19:21; David Mead (HON), 19:50.

Jr. High: HON 20 DV 40; WW 27 DV 29; WAL 23 HON 32; WAL 20 WW 39. Top finisher: Aidan LaTourette (HON), 12:05 on 1.97-mile Delaware Valley course.

Records: DV 6-2; WALL 8-0; HON 4-4; FC 2-6

Lakeland 22, Scranton Prep 38 Lakeland 25, Holy Cross 32 Scranton Prep 17, Lackawanna Trail 46 Scranton Prep 22, Susquehanna 37 Scranton Prep 20, Mountain View 29 Holy Cross 20, Susquehanna 39 Holy Cross 15, Lackawanna Trail 44 Holy Cross 17, Mountain View 42

Andrew Healey (HC) 18:08 on Lakeland’s 3.1-mile course, Nicholas Gershey (SP) 18:19, Zach Reeves (L) 18:42, Matt McGowan (L) 18:43, Kevin Jumper (HC), 18:47, Chris Noldy (L) 18:58, Austin Gow (S) 19:01, Justin Goodrich (SP) 19:03, Thomas Lee (HC) 19:10, Noah Chup (L) 19:22, Nick Liuzzo (L) 19:41, Val White (S) 19:52, David Campbell (L) 20:00, Doug Walsh (HC) 20:04, Aiden Long (MTV) 20:11.

Jr. High: SP 15, LAK 50; HC 15, LAK 50; LT 27, SP 30; SP 15, SUS 50; HC 15, SUS 50; LT 23, HC 32; SP 15, MTV 50; HC 15, MTV 50. Top finisher: Brayden Clarke (LT), 11:33 on 1.8-mile Lakeland course.

Records: LAK 7-1, SP 5-4, HC 8-1, MTV 2-6, SUS 4-4, LT 3-5.

Scranton 15, Riverside 48 West Scranton 26, Riverside 29 Mid Valley 18, Riverside 39 Scranton 15, Dunmore 50 West Scranton 15, Dunmore 50 Mid Valley 15, Dunmore 50 Scranton 15, Old Forge 50 West Scranton 15, Old Forge 50 Mid Valley 15, Old Forge 50

Josh Christianson (SCR), 17:32 on 3.05-mile Nay Aug Park course; Josh Vituszynski (MV), 18:02; Devany Patel (SCR), 18:06; Matt Eckenrode (SCR), 18:10; Anthony Roverti (SCR), 18:52; Mayezia Hameli (SCR), 19:05; Michael Novak (MV), 19:09; Josh Godlewski (RIV), 19:27; Colin Pacyna (MV), 19:34; Caleb Taber (MV), 19:40; Korey Kruk (SCR), 19:42; Charlie Talipia (SCR), 19:54; George Lukapoulos (SCR), 20:22; Christian Snee (MV), 20:23; Zander Frable (SCR), 20:26.

Jr. High: SCR 28 RIV 31; RIV 23 WS 32; MV 28 RIV 29; SCR 21 DUN 40; WS 26 DUN 29; MV 25 DUN 33; SCR 21 OF 38; OF 21 WS 34; MV 25 OF 33. Top finisher: Daniel Danilovitz (RIV), 10:31 on 1.8-mile Nay Aug Park course.

Records: SCR 5-2; MV 4-3; WS 3-4; DUN 0-9; RIV 2-7; OF 0-9

GIRLS

Honesdale 18, Delaware Valley 45 Western Wayne 19, Delaware Valley 36 Honesdale 15, Wallenpaupack 50 Western Wayne 15, Wallenpaupack 40

Mackenzie LaMorte (HON), 20:17 on 3.1-mile Delaware Valley course; Rachel Korty (FC), 20:49; Dana Pratt (HON), 21:10; Madison Kammer (WW), 21:22; Alexandra Antonecchia (DV), 21:23; Tedra Harrison (HON), 21:38; Annie Skirpan (WW), 21:49; Audrey Lawlor (WW), 22:31; Isabella Frigoletto (HON), 22:38; Paige Barillo (WW), 23:05; Rachel Olver (HON), 23:35; Alexandra Skidmore (HON), 23:47; Thea Miller (HON), 23:47; Ella Dougher (WW), 23:57; Rylee Arenson (WAL), 24:21.

Jr. High: HON 24 DV 33; DV 18 WW 37; HON 22 WAL 35; WAL 18 WW 39. Top finisher: Rachael Collins (HON), 13:34 on 1.97-mile Delaware Valley course.

Records: HON 5-2; WW 5-2; WAL 3-5; DV 3-5

Scranton Prep 23, Lakeland 36 Scranton Prep 15, Lackawanna Trail 50 Scranton Prep 15, Susquehanna 50 Holy Cross 28, Lakeland 31 Holy Cross 15, Susquehanna 50 Holy Cross 15, Lackawanna Trail 50

Mia Belluci (SP) 20:10 on Lakeland’s 3.1-mile course; Tori James (LT) 21:35, Danielle Setta (L) 22:01, Madi Swanchak (LT) 22:31, Molly Repecki (HC) 22:33, Olivia James (L) 22:50, Abby Bowen (SP) 22:53, Frances Doherty (SP) 23:11, Adaya Golden (SP) 23:33, Kate Welby (SP) 23:46, Cameron Cerminaro (L) 23:46, Taylor Huyck (S) 23:55, Alex Tomaine (HC) 23:55, Ericka Pica (HC) 24:21, Kate Malone (SP) 24:27.

Jr. High: LAK 26, SP 30; LAK 23, HC 33; SP 15, LT 50; SP 27, SUS 28; SUS 23, HC 32; HC 15, LT 50; MTV 21, SP 40; MTV 17, HC 46. Top finisher: Kathryn Long (MTV) 13:01 on 1.8-mile course.

Records: SP 7-2, HC 7-2, LAK 2-5, LT 0-7, SUS 0-7.

Scranton 16, Dunmore 41 Scranton 20, Old Forge 39 Dunmore 15, West Scranton 50 Dunmore 15, Mid Valley 50 Old Forge 15, West Scranton 50 Old Forge 15, Mid Valley 50

Lindsay Welsh (OF), 21:17 on 3.05-mile Nay Aug Park course; Gabrielle Snee (MV), 22:40; Maddy Emick (WS), 23:40; Liz Haikes (SCR), 24:07; Kaylee Lyons (SCR) 25:21; Madeline Healey (DUN), 25:21; Anna Cipriano (SCR), 25:36; Maura Gockley (WS), 25:45; Gianna Delfino (DUN), 26:24; Katie Hilson (DUN), 27:06; Francesca Fassett (OF), 27:06; Molly Dougherty (WS), 27:31; Askley Katchman (OF), 27:57; Zoe Zielinski (MV), 27:58; Jenna Furey (DUN), 28:18,

Jr. High: SCR 15 RIV 47; RIV 24 WS 31; RIV 15 MV 50; SCR 15 DUN 50; WS 17 DUN 38; DUN 15 MV 50; SCR 15 OF 50; WS 19 OF 36; OF 15 MV 50. Top finisher: Bella Noreika (SCR), 11:04 on 1.8-mile Nay Aug Park course

AP RADIO
Update hourly