AP NEWS
Related topics

Friday’s Scores

December 29, 2018
BOYS HOCKEY

Coon Rapids 4, Somerset, Wis. 0

Grand Rapids 8, Forest Lake 6

May Port CG, N.D. 4, Prairie Centre Area 3

Sauk Rapids-Rice 2, Proctor 1, OT

Duluth Heritage Tournament
Consolation Semifinal

Irondale/Saint Anthony 6, Fox Cities, Wis. 3

Roseville 6, North St. Paul 2

Semifinal

Mankato West 2, Duluth Denfeld 1, OT

Owatonna 5, Apple Valley 4

Duluth Marshall Tournament
Championship Semifinal

Hermantown 6, Brainerd/Pillager 2

Rosemount 5, Buffalo 1

Consolation Semifinal

Blake 6, Bemidji 4

Chanhassen 3, Duluth Marshall 2, OT

Fergus Falls Tournament

Detroit Lakes/Perham 7, Providence Academy 3

Fergus Falls 9, West Fargo, N.D. 4

Granite City Classic

Litchfield/Dassel-Cokato 7, Northern Lakes Lightning 1

Monticello Moose 7, Sartell-St. Stephen 4

St. Cloud Cathedral 5, Mankato East/Loyola 1

St. Francis 4, River Lakes Stars 3, OT

Hibbing Tournament

Alexandria 3, Virginia/Mountain Iron-Buhl 0

Delano/Rockford 4, Greenway/Nashwauk-Keewatin 3

Mahtomedi 9, Hibbing/Chisholm 0

LaCrescent Tournament

Faribault 3, Winona/Cotter 1

La Crescent 4, Becker/Big Lake 3, OT

Little Falls Tournament

North Branch 1, Willmar 0

North Shore Tournament
First Round

Ely/Northeast Range 9, Legacy Christian/PACT Charter 2

Mora/Milaca 5, Rice Lake, Wis. 0

Red Lake Falls 8, Moose Lake Area 7

Prior Lake (Hockey for Life Classic) Tournament

Chaska 8, Prior Lake 0

Eden Prairie 6, Moorhead 1

Edina 6, St. Thomas Academy 2

Stillwater 3, Lakeville North 1

Rochester Kiwanis Tournament
Blue Division
Third Round

Rochester Lourdes/Dover-Eyota 5, Albert Lea 4

Gold Division
Seventh Place

Redwood Valley 8, Dodge County Wildcats 5

Fifth Place

Hayward, Wis. 4, Rochester John Marshall 1

Third Place

Rochester Mayo 8, New Richmond, Wis. 1

Championship

Rochester Century 5, Anoka 1

Roseau Tournament

Roseau 6, Eau Claire North, Wis. 0

Schwan Cup (Gold Division)
Pool Play

Burnsville 2, Centennial 2, OT (tie)

Cretin-Derham Hall 2, Hill-Murray 2, OT (TIE)

South St. Paul Premier Tournament
Seventh Place

South St. Paul 4, Luverne Cardinals 2

Fifth Place

Hopkins 4, New Prague 2

Third Place

Woodbury 2, St. Paul Johnson 1

Championship

Hastings 4, Eagan 3

St. Louis Park Tournament

Benilde-St. Margaret’s 6, Wayzata 3

C-E-C Lumberjacks 5, Elk River/Zimmerman 0

Lakeville South 3, Holy Family Catholic 2

Minnetonka 5, Maple Grove 2

Thief River Falls Tournament

Crookston Pirates 2, Fargo North, N.D. 1, OT

Warroad (Hockeytown) Tournament

Warroad 4, Osseo 1

Warroad Tournament

Grafton-Park River, N.D. 4, International Falls 2

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Gentry Academy vs. East Grand Forks, ccd.

GIRLS HOCKEY
Austin Tournament

Rochester John Marshall 11, Worthington/Fulda 8

Blaine Tournament

Anoka 2, Bismarck High, N.D. 1

Fergus Falls 5, Blaine 3

Consolation Semifinal

White Bear Lake 4, Hopkins/St. Louis Park 2

Semifinal

Forest Lake 5, Central Wisconsin, Wis. 1

Burnsville Tournament

Apple Valley 3, Park (Cottage Grove) 0

Burnsville 3, Hudson, Wis. 1

Crookston Tournament

Grand Forks Knightriders, N.D. 7, Park Rapids Area 1

Jamestown, N.D. 2, Crookston Pirates 1, OT

Eden Prairie Tournament
Consolation Semifinal

Chaska/Chanhassen Storm Hawks 4, Shakopee 4, OT (tie)

Eagan 3, Cretin-Derham Hall 2

Semifinal

Eden Prairie 4, Benilde-St. Margaret’s 2

Roseau 2, Minnetonka 1

Edina Tournament
Seventh Place

Alexandria 4, Stillwater 2

Fifth Place

North Wright County 2, Grand Rapids/Greenway 0

Third Place

Edina 3, Maple Grove 0

Championship

Brainerd/Little Falls 4, Breck 2

Farmington Tournament

Farmington 7, New Prague 3

Hutchinson 3, Hastings 1

Lakeville North 2, Northfield 0

Simley 1, Eastview 0

Minnesota River Tournament

Mankato West 5, Minnehaha United 4, OT

Rochester Century 7, Minnesota River 2

Robbinsdale Armstrong/Cooper Tournament
Consolation Semifinal

Bemidji 3, Waconia 2

Robbinsdale Armstrong/Cooper Wings 8, CPET, Alberta 0

Semifinal

Holy Angels 4, Prior Lake 3

Willmar 6, Princeton/Big Lake/Becker 1

Sartell Tournament

Sartell/Sauk Rapids-Rice 4, New Ulm Eagles 0

St. Cloud Icebreakers 4, West Fargo-Sheyenne United, N.D. 1

Schwan Cup (Bronze Division)
Seventh Place

International Falls 3, Moose Lake Area 0

Fifth Place

St. Francis/North Branch 6, Red Wing 2

Third Place

East Ridge 3, Minneapolis 1

Championship

Totino-Grace 5, Irondale/Saint Anthony 0

Schwan Cup (Gold Division)
Seventh Place

Holy Family Catholic 5, Mahtomedi 0

Fifth Place

Rogers 4, Proctor/Hermantown 3

Third Place

Centennial 4, St. Paul United 2

Championship

Blake 4, Andover 3, OT

Schwan Cup (Open American)
Seventh Place

Northern Lakes Lightning 5, St/ Paul/Henry Sibley 2

Fifth Place

USM, Wis. 3, Owatonna 1

Championship

Chisago Lakes 8, Marshall Tigers 0

Schwan Cup (Open National)
Seventh Place

Waseca 3, Fairmont Cardinals 2

Fifth Place

Albert Lea 2, North Shore Storm 1

Third Place

Eveleth-Gilbert Area 4, Arrowhead, Wis. 1

Championship

Western Wisconsin, Wis. 5, Luverne Cardinals 2

Schwan Cup (Silver Division)
Seventh Place

Spring Lake Park 3, Duluth Northern Stars 1

Fifth Place

Duluth Marshall 5, Cambridge-Isanti/Mora/Pine City 4

Third Place

Buffalo Bison 3, Bloomington Jefferson/Kennedy 0

Championship

Rochester Lourdes/Dover-Eyota 4, Delano/Rockford 3

South St. Paul (Kaposia) Tournament
First Round

Elk River/Zimmerman 3, Champlin Park/Coon Rapids 2

Hill-Murray 7, Lakeville South 1

Roseville 1, Mounds View 0

Warroad Tournament

Rosemount 3, Osseo/Park Center 0

Warroad 2, Dodge County Wildcats 0

AP RADIO
Update hourly