AP NEWS
Related topics

How ranked Mich. girls basketball prep teams performed in past week

January 27, 2019

How The Associated Press ranked high school girls basketball teams fared this past week, with records in parentheses:

Division 4
1. Adrian Lenawee Christian (12-1) beat Metamora Evergreen, Ohio 54-34, beat Ida 76-32.
2. Kingston (11-1) beat Genesee 67-17.
3. St. Ignace LaSalle (12-0) beat Brimley 85-19, beat Cedarville 69-28.
4. Mount Pleasant Sacred Heart (7-2) beat Beal City 76-28, lost to Carson City-Crystal 31-27.
5. Bellevue (10-0) did not play.
6. Gaylord St. Mary (9-1) beat Bellaire 47-23, beat Johannesburg-Lewiston 59-43.
7. Athens (9-1) beat Battle Creek St. Philip 46-27.
8. Portland St. Patrick (8-2) beat Vestaburg 62-16.
9. Saginaw Nouvel (8-2) vs. Ithaca canc., beat Saginaw Michigan Lutheran Seminary 42-37.
10. Martin (6-1) vs. Constantine, canc.
Division 3
1. Pewamo-Westphalia (9-1) lost to Detroit Edison(DEPSA) 54-39, beat Potterville 58-23.
2. Michigan Center (11-0) beat Manchester 57-25.
3. Reese (10-1) beat Cass City 69-25, beat Unionville-Sebewaing 67-29.
4. Sandusky (11-1) beat Brown City 48-43, OT, beat Capac 51-31.
5. Ypsilanti Arbor Preparatory (9-4) lost to New Lothrop 47-41.
6. Kent City (9-2) beat White Cloud 76-31.
7. Hemlock (11-0) beat St. Louis 49-31, beat St. Charles 63-35.
8. Flint Hamady (10-1) beat Byron 50-48, beat Lake Fenton 53-42.
9. Niles Brandywine (10-1) beat New Buffalo 51-26, beat Berrien Springs 57-21.
10. Adrian Madison (9-0) beat Ottawa Lake Whiteford 35-16.
Division 2
1. Detroit Edison(DEPSA) (12-2) beat Pewamo-Westphalia 54-39, beat Bay City Western 70-33.
2. Kingsley (9-1) vs. Leland, ppd.
3. Corunna (12-0) beat Chesaning 44-30, beat Goodrich 61-51.
4. Edwardsburg (11-0) beat Three Rivers 45-20.
5. Chelsea (12-0) beat Stockbridge 50-34, beat Tecumseh 35-30, beat Pinckney 56-23.
6. Grand Rapids Catholic Central (9-3) beat Sparta 54-44, beat Spring Lake 43-25.
7. Hamilton (12-0) beat Byron Center 76-55, beat Hudsonville Unity Christian 55-24.
8. Comstock (10-2) lost to Richland Gull Lake 48-39.
9. Portland (8-1) beat Ionia 46-36.
(tie) Stanton Central Montcalm (10-0) beat Grant 79-45.
Division 1
1. Saginaw Heritage (11-0) beat Reed City 63-23.
2. East Lansing (12-0) beat St. Johns 65-28, beat Lansing Waverly 82-25.
3. Grand Haven (11-0) beat Caledonia 57-20, beat East Kentwood 78-55.
5. Bloomfield Hills Marian (11-0) beat Dearborn Divine Child 55-30, beat Farmington Hills Mercy 48-35.
6. DeWitt (11-1) beat Traverse City Central 53-24.
7. Walled Lake Western (12-0) beat Walled Lake Central 50-42, beat White Lake Lakeland 56-24.
8. Wayne Memorial (10-1) beat Livonia Churchill 60-11, beat Dearborn 77-34.
9. Grosse Pointe North (11-1) beat Macomb Dakota 57-40, beat Utica Eisenhower 47-23.
10. Detroit King (11-0) vs. Detroit Cass Tech ppd., beat DCP-Northwestern 65-11.
AP RADIO
Update hourly