AP NEWS
Related topics

Florida High School Football How They Fared

September 2, 2018
Class 8A
1. Wekiva (2-0) beat North Gwinnett, Ga., 28-14.
2. Deerfield Beach (2-0) beat Buford Ga., 19-14.
3. Christopher Columbus Catholic (2-0) beat Miami Northwestern 23-14.
4. Apopka (2-0) beat Bartram Trail 33-28.
5. Atlantic Community (2-0) beat Dwyer 30-13.
6. Vero Beach (2-0) beat Wellington 46-0.
7. Miami Southridge (2-0) beat North Miami 15-6.
8. Palm Beach Central (1-1) beat Miami Ferguson 48-0.
9. South Dade (2-0) beat Southwest Miami 42-0.
10. Kissimmee Osceola (2-0) beat St. Cloud 34-14.
¤
Class 7A
1. St. Thomas Aquinas (2-0) beat Piper 35-6.
2. Columbia (2-0) beat Suwannee 49-7.
3. Plant (2-0) beat Robinson 40-6.
4. Dwyer (1-1) lost to Atlantic Community 30-13.
5. Lakeland (2-0) beat Cooper City 55-7.
6. Bartram Trail (1-1) lost to Apopka 33-28.
7. Tampa Bay Tech (1-0) idle.
8. Lincoln (2-0) beat Bainbridge, Ga., 28-6.
9. Edgewater (2-0) beat Colonial 38-14.
10. Venice (1-1) beat Sarasota Riverview 19-2.
¤
Class 6A
1. Miami Carol City (1-0) idle.
2. Miami Central (2-0) beat Miami Washington 41-5.
3. Miami Northwestern (1-1) lost to Christopher Columbus Catholic 23-14.
4. Naples (1-1) lost to Miami Palmetto 26-17.
5. Ocala Vanguard (2-0) beat Buchholz 25-14.
6. St. Augustine (1-1) lost to Menendez 62-28.
7. Escambia (2-0) beat Archbishop Shaw, La. 42-13.
8. Armwood (0-1) idle.
9. Navarre (2-0) beat Pensacola Washington 53-12.
10. Crestview (2-0) beat St. Martin, Miss. 17-14.
¤
Class 5A
1. Cardinal Gibbons (0-2) lost to Milton, Ga., 42-17.
2. Plantation American Heritage (1-1) beat St. Joseph Regional, NJ, 20-17.
3. Godby (2-0) beat Mandarin 47-44.
4. Trinity Christian-Jacksonville (2-0) beat Ribault 47-0.
5. West Florida (1-1) beat Tate 40-20.
6. Miami Jackson (2-0) beat Hialeah-Miami Lakes 44-0.
8. Jones (1-1) beat Oak Ridge 40-13.
9. Bolles School (2-0) beat New Hampstead, Ga. 43-34.
10. Bishop Moore (1-1) beat Lake Brantley 21-14.
¤
Class 4A
1. Fort Lauderdale University (2-0) beat Oakland Park Northeast 28-0.
2. Cocoa (1-1) lost to Treasure Coast 34-29.
3. Miami Washington (1-1) lost to Miami Central 41-5.
4. Raines (1-1) beat First Coast 36-8.
5. Monsignor Pace (2-0) beat Clewiston 30-10.
¤
Class 3A
1. Clearwater Central Catholic (2-0) beat Booker 42-20.
2. Tallahassee Florida (1-0) beat Blountstown 30-7.
3. Chaminade-Madonna College Prep (1-1) beat Muscle Shoals, Ala., 28-21.
4. Delray American Heritage (2-0) beat Holy Trinity Episcopal 35-14.
5. King’s Academy (2-0) beat John Carroll Catholic 41-21.
¤
Class 2A
1. Champagnat Catholic (2-0) beat Village Academy 41-0.
2. Victory Christian (2-0) beat Tenoroc 28-6.
3. North Florida Christian (1-1) lost to Zephyrhills Christian 20-6.
4. Foundation Academy (2-0) beat Kingdom Prep 20-13.
5. University Christian (2-1) beat Wildwood 64-28.
¤
Class 1A
1. Madison County (2-0) beat Newberry 54-6.
2. Pahokee (1-0) idle.
3. Blountstown (1-1) lost to Tallahassee Florida 30-7.
4. Baker School(2-0) beat Vernon 19-6.
5. Lafayette (2-0) beat Bronson 40-6.

AP RADIO
Update hourly