AP NEWS
Related topics

Thursday’s Scores

March 2, 2018

BOYS BASKETBALL=

Big Lake 53, Alexandria 40

Chisholm 88, Littlefork-Big Falls 38

Cloquet 54, Proctor 48

Detroit Lakes 69, Bemidji 66

Duluth Denfeld 83, Duluth Marshall 53

Fergus Falls 76, Sartell-St. Stephen 54

Jackson County Central 74, Blue Earth Area 53

Maple River 72, Tri-City United 38

Minnehaha Academy 79, St. Paul Central 65

Northern Freeze 68, East Grand Forks 58

Pine River-Backus 75, Northland 33

St. Paul Highland Park 75, Minneapolis Southwest 74

St. Paul Johnson 95, St. Paul Harding 59

Wrenshall 75, Isle 60

2A Section 1=

First Round=

Byron 53, Triton 34

Caledonia 85, Chatfield 50

La Crescent 72, Rochester Lourdes 55

Lake City 82, Winona Cotter 41

Plainview-Elgin-Millville 73, Lewiston-Altura 64

St. Charles 78, Cannon Falls 63

Stewartville 53, Dover-Eyota 40

Zumbrota-Mazeppa 63, Pine Island 49

1A Section 1=

Second Round=

Bethlehem Academy 56, Southland 44

Blooming Prairie 63, LeRoy-Ostrander 48

Goodhue 47, Schaeffer Academy 45

Kingsland 54, Grand Meadow 53

Lyle/Austin Pacelli 60, Randolph 54

Rushford-Peterson 74, Houston 35

Spring Grove 69, Hayfield 29

Wabasha-Kellogg 51, Fillmore Central 44

1A Section 2=

First Round=

Lester Prairie/Holy Trinity Co-op 75, Sleepy Eye St. Mary’s 63

Loyola Catholic 75, Alden-Conger 34

Nicollet 68, Madelia 46

Sleepy Eye 71, Buffalo Lake-Hector-Stewart 57

Truman/Martin Luther/GHEC 52, United South Central 48

1A Section 3=

First Round=

Adrian 78, Edgerton 55

Canby 73, MACCRAY 54

Central Minnesota Christian 59, Yellow Medicine East 55

Fulda 63, Heron Lake-Okabena 62

Hills-Beaver Creek 62, Ellsworth 58

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 65, Wabasso 53

GIRLS BASKETBALL=

4A Section 7=

Quarterfinal=

Forest Lake 76, Cambridge-Isanti 26

3A Section 4=

Quarterfinal=

DeLaSalle 65, Fridley 45

Hill-Murray 48, St. Anthony 45

Mahtomedi 60, Columbia Heights 23

St. Paul Como Park 66, Totino-Grace 56

2A Section 3=

Quarterfinal=

Eden Valley-Watkins 58, Minnewaska 20

Martin County West 46, Redwood Valley 42

New London-Spicer 65, Litchfield 56

Tracy-Milroy-Balaton 71, Pipestone 31

2A Section 4=

Second Round=

Minneapolis Edison 68, Mounds Park Academy 50

Nova Classical Academy 65, New Life Academy 60

St. Paul Humboldt 62, Minneapolis Roosevelt 24

Trinity 64, St. Paul Academy 45

2A Section 5=

First Round=

Annandale 47, Howard Lake-Waverly-Winsted 42

Blake 39, Providence Academy 34

Holy Family Catholic 53, International School 7

Maple Lake 53, Breck 33

Maranatha Christian 91, PACT Charter 24

Minneapolis North 70, Brooklyn Center 28

Rockford 43, Southwest Christian (Chaska) 40

Watertown-Mayer 68, Minneapolis Henry 22

2A Section 6=

First Round=

Albany 45, Osakis 41

Kimball 50, Royalton 46

Melrose 62, Holdingford 47

Milaca 70, Spectrum 69

Pine City 54, Foley 43

Rush City 65, Mora 33

Sauk Centre 64, Pierz 27

St. Cloud Cathedral 84, North Lakes Academy 6

2A Section 7=

First Round=

Aitkin 61, Barnum 46

Crosby-Ironton 91, Moose Lake/Willow River 60

Duluth Marshall 68, Two Harbors 36

Esko 60, Duluth Denfeld 20

Mesabi East 54, Eveleth-Gilbert 41

Pequot Lakes 71, Pillager 29

Proctor 75, Greenway 22

Virginia 48, International Falls 45

2A Section 8=

First Round=

Barnesville 60, Wadena-Deer Creek 36

Breckenridge 46, Frazee 41

Dilworth-Glyndon-Felton 90, Bagley 20

East Grand Forks 53, Crookston 48

Hawley 53, Thief River Falls 46

Park Rapids 65, Long Prairie-Grey Eagle 52

Perham 76, Staples-Motley 51

Roseau 84, Warroad 16

1A Section 4=

First Round=

Chirstian Life 68, Community of Peace 14

Cristo Rey Jesuit 72, Hope Academy 35

Legacy Christian 55, Calvin Christian 27

Lester Prairie/Holy Trinity Co-op 67, Liberty Classical 12

1A Section 5=

Second Round=

Belgrade-Brooten-Elrosa 64, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 39

Braham 77, Isle 27

East Central 78, Ogilvie 47

Menahga 75, Browerville/Eagle Valley 22

Pine River-Backus 72, Verndale 48

Sebeka 64, McGregor 43

Swanville 44, Upsala 41

Walker-Hackensack-Akeley 80, Nevis 35

1A Section 6=

Second Round=

Ada-Borup/Norman County West 54, Mahnomen-Waubun 23

New York Mills 63, Norman County East/Ulen-Hitterdal 53

Park Christian (Moorhead) 46, Henning 45

Parkers Prairie 58, Ortonville 30

Pelican Rapids 65, Lake Park-Audubon 42

Underwood 59, Hancock 50

West Central 51, Clinton-Graceville-Beardsley 38

Wheaton/Herman-Norcross 71, Brandon-Evansville 18

1A Section 8=

Second Round=

Badger-Greenbush-Middle River 42, Fertile-Beltrami 23

Fosston 66, Cass Lake-Bena 55

Lake of the Woods 59, Kelliher/Northome 58

Red Lake 82, Blackduck 43

Red Lake Falls 68, Kittson County Central 67

Sacred Heart 41, Northern Freeze 28

Stephen-Argyle 61, Warren-Alvarado-Oslo 33

Win-E-Mac 53, Clearbrook-Gonvick 50

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly