AP NEWS
Related topics

State Playoff Glance

March 9, 2018

Game 1: Fayetteville, Bye

Game 2: Central 56, Har-ber 35

Game 3: North Little Rock, Bye

Game 4: Springdale 56, Southside 48

Game 5: Conway, Bye

Game 6: Van Buren 61, Bryant 32

Game 7: Bentonville, Bye

Thursday, Mar. 1

Game 8: Northside 56, Rogers 37

Quarterfinals
Thursday, Mar. 1

Game 9: Central 42, Fayetteville 40

Game 10: North Little Rock 62, Springdale 46

Friday, Mar. 2

Game 11: Conway 60, Van Buren 38

Game 12: Northside 63, Bentonville 53

Semifinals
Saturday, Mar. 3

Game 13: North Little Rock 77, Central 38

Game 14: Conway 54, Northside 43

Thursday, Mar. 8
State Championship

Game 15: North Little Rock 66, Conway 49

CLASS 6A
First Round
Wednesday, Feb. 28

Game 1: Marion, Bye

Game 2: Sheridan 42, Hall 30

Game 3: Russellville, Bye

Game 4: Jonesboro 71, Siloam Springs 42

Game 5: Greenwood, Bye

Game 6: Mountain Home 37, Benton 27

Game 7: West Memphis, Bye

Thursday, Mar. 1

Game 8: Lake Hamilton 66, Jacksonville 54

Quarterfinals
Thursday, Mar. 1

Game 9: Marion 56, Sheridan 52

Game 10: Jonesboro 49, Russellville 35

Friday, Mar. 2

Game 11: Greenwood 43, Mountain Home 36

Game 12: Lake Hamilton 66, West Memphis 44

Semifinals
Saturday, Mar. 3

Game 13: Jonesboro 55, Marion 33

Game 14: Greenwood 65, Lake Hamilton 43

Saturday, Mar. 10
State Championship

Game 15: Jonesboro vs. Greenwood, 11:00 a.m.

CLASS 5A
First Round
Tuesday, Feb. 27

Game 1: Hot Springs 51, Harrison 37

Game 3: Farmington 70, De Queen 59

Game 5: Nettleton 59, Sylvan Hills 34

Wednesday, Feb. 28

Game 2: Batesville 57, Beebe 39

Game 4: Parkview 70, Paragould 63

Game 7: Little Rock Christian Academy 66, Green County Tech 38

Thursday, Mar. 1

Game 6: Vilonia 65, Lakeside 42

Game 8: Watson Chapel 50, Clarksville 43

Quarterfinals
Thursday, Mar. 1

Game 9: Hot Springs 76, Batesville 74

Friday, Mar. 2

Game 10: Parkview 62, Farmington 56

Game 11: Nettleton 75, Vilonia 60

Game 12: Watson Chapel 58, Little Rock Christian Academy 49

Semifinals
Saturday, Mar. 3

Game 13: Hot Springs 67, Parkview 53

Game 14: Watson Chapel 52, Nettleton 48

Saturday, Mar. 10
State Championship

Game 15: Hot Springs vs. Watson Chapel, 6:00 p.m.

CLASS 4A
First Round
Wednesday, Feb. 28

Game 1: Central Arkansas Christian, Bye

Game 2: Ozark 56, Warren 42

Game 3: Monticello, Bye

Game 4: Pottsville 42, Lonoke 48

Game 5: Berryville, Bye

Game 6: ESTEM 46, Star City 26

Game 7: River View, Bye

Thursday, Mar. 1

Game 8: Gravette 64, Ashdown 39

Quarterfinals
Thursday, Mar. 1

Game 9: Central Arkansas Christian 64, Ozark 54

Game 10: Pottsville 54, Monticello 31

Friday, Mar. 2

Game 11: Berryville 58, ESTEM 46

Game 12: Riverview 76, Gravette 75

Semifinals
Saturday, Mar. 3

Game 13: Central Arkansas Christian 80, Pottsville 53

Game 14: Riverview 55, Berryville 52

Friday, Mar. 9
State Championship

Game 15: Central Arkansas Christian vs. Riverview, 7:45 p.m.

CLASS 3A
First Round
Tuesday, Feb. 27

Game 1: Harding Academy 65, Prescott 47

Game 3: Lee 39, Fordyce 38

Game 5: Mountain View 47, Elkins 34

Wednesday, Feb. 28

Game 2: Charleston 52, Hoxie 42

Game 4: Lamar 58, Riverside 54

Game 7: Melbourne 38, Two Rivers 33

Thursday, Mar. 1

Game 6: Rose Bud 67, Fouke 63

Game 8: Junction City 65, Bald Knob 63

Quarterfinals
Thursday, Mar. 1

Game 9: Charleston 41, Harding Academy 34

Friday, Mar. 2

Game 10: Lamar 50, Lee 35

Game 11: Mountain View 50, Rose Bud 43

Game 12: Melbourne 59, Junction City 32

Semifinals
Saturday, Mar. 3

Game 13: Charleston 46, Lamar 40

Game 14: Mountain View 63, Melbourne 40

Friday, Mar. 9
State Championship

Game 15: Charleston vs. Mountain View, 4:15 p.m.

CLASS 2A
First Round
Wednesday, Feb. 28

Game 1: Caddo Hills, Bye

Game 2: Bigelow 66, Brinkley 49

Game 3: Earle, Bye

Game 4: Poyen 66, Hackett 39

Game 5: Quitman, Bye

Game 6: Carlisle 51, Murfreesboro 37

Game 7: Spring Hill, Bye

Thursday, Mar. 1

Game 8: Westside 58, Marmaduke 46

Quarterfinals
Thursday, Mar. 1

Game 9: Caddo Hills 55, Bigelow 47

Game 10: Earle 58, Poyen 31

Friday, Mar. 2

Game 11: Quitman 65, Carlisle 56

Game 12: Westside 46, Spring Hill 31

Semifinals
Saturday, Mar. 3

Game 13: Earle 64, Caddo Hills 27

Game 14: Quitman 58, Westside 50

Thursday, Mar. 8
State Championship

Game 15: Earle 48, Quitman 43

CLASS 1A
First Round
Monday, Feb. 26

Game 1: Jasper, Bye

Game 2: Maynard 47, Hermitage 42

Game 3: Acorn, Bye

Game 4: Mt. Vernon-Enola, Bye.

Game 5: Kirby, Bye

Game 6: Concord 67, Lead Hill 51

Game 7: Mammoth Spting, Bye

Game 8: Ouachita, Bye

Game 9: Norfork, Bye

Game 10: Rural Special 70, County Line 61

Game 11: Alpena, Bye

Game 12: Strong, Bye

Game 13: Wonderview, Bye

Game 14: Mt. Ida 56, Emerson 42

Game 15: Bay, Bye

Game 15: Kingston, Bye

Tuesday, Feb. 27

Game 17: Jasper 66, Maynard 28

Game 19: Kirby 50, Concord 38

Game 21: Norfork 76, Rural Special 43

Wednesday, Feb. 28

Game 18: Mt. Vernon-Enola 73, Acorn 49

Game 20: Mammoth Spring 50, Ouachita 36

Game 23: Wonderview 73, Mt. Ida 33

Thursday, Mar. 1

Game 22: Alpena 58, Strong 35

Game 24: Bay 53, Kingston 22

Quarterfinals
Thursday, Mar. 1

Game 25: Mt. Vernon-Enola 48, Jasper 47

Friday, Mar. 2

Game 26: Kirby 61, Mammoth Spring 55

Game 27: Norfork 70, Alpena 52

Game 28: Wonderview 44, Bay 39

Semifinals
Friday, Mar. 2

Game 29: Mt. Vernon-Enola 65, Kirby 63

Saturday, Mar. 3

Game 30: Wonderview 64, Norfork 44

Saturday, Mar. 10
State Championship

Game 31: Mt. Vernon-Enola vs. Wonderview, 2:30 p.m.

AP RADIO
Update hourly