AP NEWS

Tuesday’s Scores

March 6, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

4A Section 2=

Quarterfinal=

Burnsville 65, Rosemount 63

Eagan 80, Hastings 62

Eastview 92, Henry Sibley 48

Park (Cottage Grove) 92, Apple Valley 61

4A Section 6=

Quarterfinal=

Robbinsdale Armstrong 76, Minneapolis Southwest 49

St. Louis Park 87, Minneapolis South 63

Wayzata 102, Minneapolis Washburn 41

4A Section 7=

Quarterfinal=

Blaine 69, St. Francis 52

Cambridge-Isanti 86, Andover 66

Coon Rapids 66, Anoka 62

Duluth East 65, Forest Lake 53

4A Section 8=

Quarterfinal=

Buffalo 85, Elk River 66

Maple Grove 68, St. Cloud Tech 32

Moorhead 71, Rogers 59

St. Michael-Albertville 67, Brainerd 63

3A Section 2=

Quarterfinal=

Faribault 63, Worthington 59

Mankato East 75, Hutchinson 59

Marshall 70, Mankato West 38

Waseca 82, New Ulm 36

3A Section 3=

Quarterfinal=

Bloomington Kennedy 78, St. Paul Harding 51

Holy Angels 96, South St. Paul 59

St. Croix Lutheran 87, Richfield 77

St. Thomas Academy 85, St. Paul Highland Park 55

3A Section 5=

Quarterfinal=

Big Lake 62, Becker 42

Delano 73, Dassel-Cokato 26

Monticello 67, Rocori 64

Willmar 71, Zimmerman 62

3A Section 6=

Quarterfinal=

Benilde-St. Margaret’s 72, Robbinsdale Cooper 64

DeLaSalle 68, Minneapolis Roosevelt 25

Minneapolis Henry 56, Mound Westonka 54

Waconia 54, Orono 46

3A Section 7=

Quarterfinal=

Cloquet 59, Grand Rapids 57

Duluth Denfeld 64, Hermantown 61

Hibbing 66, Chisago Lakes 62

Princeton 82, North Branch 64

3A Section 8=

Quarterfinal=

Alexandria 68, Sauk Rapids-Rice 43

Bemidji 40, Detroit Lakes 32

Sartell-St. Stephen 70, Little Falls 46

St. Cloud Apollo 58, Fergus Falls 54, OT

2A Section 1=

Quarterfinal=

La Crescent 74, Rochester Lourdes 58

Lake City 49, Zumbrota-Mazeppa 37

2A Section 4=

First Round=

St. Agnes 75, Math and Science Academy 26

St. Paul Washington 91, New Life Academy 84

Twin Cities Academy 71, Nova Classical Academy 62

2A Section 7=

First Round=

Crosby-Ironton 50, Barnum 25

Esko 73, Aitkin 48

Greenway 65, Eveleth-Gilbert 31

Mesabi East 68, Duluth Marshall 54

Pequot Lakes 58, Pillager 39

Pierz 60, Moose Lake/Willow River 55

Proctor 88, Two Harbors 66

Virginia 59, International Falls 42

1A Section 1=

Quarterfinal=

Hayfield 50, Blooming Prairie 48

Spring Grove 45, Houston 42

1A Section 2=

Second Round=

Mountain Lake Co-op 74, Truman/Martin Luther/GHEC 64

1A Section 4=

First Round=

Community of Peace 88, North Lakes Academy 86

Heritage Christian Academy 75, Kaleidoscope Charter 55

Hope Academy 75, LILA 37

Minnesota Transitions 61, Bethany Academy 34

GIRLS PREP BASKETBALL=

2A Section 2=

Semifinal=

Jordan 71, Norwood-Young America 43

St. Peter 52, Waterville-Elysian-Morristown 47

2A Section 3=

Semifinal=

Eden Valley-Watkins 53, Litchfield 34

Redwood Valley 41, Pipestone 38

2A Section 4=

Semifinal=

Concordia Academy 65, St. Croix Prep 31

Minnehaha Academy 71, St. Agnes 38

2A Section 5=

Semifinal=

Annandale 69, Maranatha Christian 65

Holy Family Catholic 53, Providence Academy 44

2A Section 6=

Semifinal=

Albany 47, Sauk Centre 41

Pine City 53, Royalton 43

2A Section 8=

Semifinal=

Crookston 47, East Grand Forks 35

Roseau 84, Breckenridge 71

1A Section 2=

Semifinal=

Sleepy Eye St. Mary’s 65, BOLD 61

St. Clair 46, Nicollet/Loyola 25

1A Section 4=

Semifinal=

Christ’s Household of Faith 57, Cristo Rey Jesuit 34

Heritage Christian Academy 68, Mayer-Lutheran 33

1A Section 5=

Semifinal=

Belgrade-Brooten-Elrosa 66, Swanville 52

Menahga 58, Pine River-Backus 57

1A Section 6=

Semifinal=

Ada-Borup/Norman County West 49, Pelican Rapids 46

Parkers Prairie 45, Underwood 30

1A Section 7=

Semifinal=

Cromwell 62, Deer River 42

Mountain Iron-Buhl 52, Cherry 48

1A Section 8=

Semifinal=

Red Lake 58, Fosston 47

Stephen-Argyle 67, Badger-Greenbush-Middle River 57

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/