AP NEWS

Class 5A Texas high school playoff scores, pairings

November 18, 2018

CLASS 5A DIVISION I

Region I

Bidistrict

Abilene Cooper 49, EP Eastwood 41

NRH Birdville 29, Saginaw Boswell 27

Amarillo Caprock 42, EP Eastlake 17

Grapevine 34, Crowley 14

Azle 52, Colleyville Heritage 20

Lubbock Coronado 35, EP Chapin 17

Denton Ryan 65, FW Brewer 24

EP Del Valle 21, Amarillo 10

Area

Abilene Cooper (6-5) vs. NRH Birdville (10-1), 2 p.m. Friday, Mineral Wells

Amarillo Caprock (8-3) vs. Grapevine (9-2), 7 p.m. Friday, Sweetwater

Azle (10-1) vs. Lubbock Coronado (9-2), 11 a.m. Friday, Abilene Christian University

Denton Ryan (11-0) vs. EP Del Valle (8-2), 1 p.m. Saturday, Midland’s Grande Stadium

Region II

Bidistrict

Mansfield Timberview 35, Lewisville The Colony 30

Magnolia West 44, Sherman 31

Dallas Highland Park 35, Frisco Independence 14

College Station 41, Mesquite Poteet 38

Tyler 43, Tomball 17

Lancaster 49, Frisco Wakeland 28

Lufkin 50, McKinney North 27

Frisco Lone Star 41, Mansfield Legacy 6

Area

Mansfield Timberview (6-5) vs. Magnolia West (9-2), 1 p.m. Friday, Waco ISD Stadium

Dallas Highland Park (11-0) vs. College Station (9-2), 2 p.m. Saturday, Waco ISD Stadium

Tyler (8-2) vs. Lancaster (7-3), 2 p.m. Saturday, Mesquite Memorial Stadium

Lufkin (10-1) vs. Frisco Lone Star (9-2), 2 p.m. Saturday, Waco’s McLane Stadium

Region III

Bidistrict

New Caney 20, Fort Bend Hightower 14

Georgetown 21, Seguin 6

Alvin Shadow Creek 37, New Caney Porter 30

Cedar Park 10, Austin LBJ 7, OT

Hutto 58, Austin McCallum 7

Angleton 55, Humble Kingwood Park 32

Manor 43, Dripping Springs 40

Richmond Foster 20, Port Arthur Memorial 19

Area

New Caney (10-1) vs. Georgetown (8-3), 1 p.m. Friday, Bryan’s Green Stadium

Alvin Shadow Creek (11-0) vs. Cedar Park (8-3), 7 p.m. Friday, Bryan’s Green Stadium

Hutto (10-0) vs. Angleton (10-1), 7 p.m. Friday, Waller

Manor (5-6) vs. Richmond Foster (7-4), 7 p.m. Friday, Prairie View A&M

Region IV

Bidistrict

SA Wagner 59, SA Harlandale 7

CC Ray 42, Brownsville Pace 7

SA Southwest 49, SA Brackenridge 27

CC Flour Bluff 56, La Joya Palmview 21

CC Memorial 44, Brownsville Memorial 14

SA Harlan 33, SA Houston 14

Mission Memorial 69, Victoria East 21

SA Memorial 35, Laredo Martin 33

Area

SA Wagner (10-1) vs. CC Ray (7-4), 7:30 p.m. Friday, Corpus Christi’s Buc Stadium

SA Southwest (10-1) vs. CC Flour Bluff (8-3), 2 p.m. Friday, San Antonio’s Dragon Stadium

CC Memorial (11-0) vs. SA Harlan (8-3), 1 p.m. Friday, Corpus Christi’s Buc Stadium

Mission Memorial (10-1) vs. SA Memorial (8-3), 7:30 p.m. Friday, Corpus Christi’s Cabaniss Stadium

___

CLASS 5A DIVISION II

Region I

Bidistrict

EP Parkland 48, EP Irvin 12

Canyon Randall 38, FW Southwest 7

EP Andress 33, EP Hanks 12

WF Rider 57, FW Wyatt 44

Lubbock Cooper 52, FW Eastern Hills 0

EP Austin 35, Canutillo 14

Justin Northwest 58, Wichita Falls 20

EP Burges 31, Clint Horizon 14

Area

EP Parkland (10-0-1) vs. Canyon Randall (5-6), 6 p.m. Friday, Odessa’s Ratliff Stadium

EP Andress (9-2) vs. WF Rider (6-5), 1 p.m. Friday, Odessa’s Ratliff Stadium

Lubbock Cooper (11-0) vs. EP Austin (9-2), 3 p.m. Friday, Fort Stockton

Justin Northwest (9-2) vs. EP Burges (7-3-1), 6 p.m. Friday, Midland’s Grande Stadium

Region II

Bidistrict

Aledo 48, Seagoville 13

Lucas Lovejoy 45, Kaufman 29

Dallas South Oak Cliff 40, Everman 7

Frisco 41, Sulphur Springs 14

Frisco Reedy 47, Ennis 21

Midlothian 42, Red Oak 13

Corsicana 53, Lake Dallas 31

Burleson Centennial 70, Dallas Kimball 12

Area

Aledo (11-0) vs. Lucas Lovejoy (8-2), 2 p.m. Friday, Bedford’s Pennington Field

Dallas South Oak Cliff (10-0) vs. Frisco (7-4), 7:30 p.m. Friday, Frisco’s Ford Center

Frisco Reedy (11-0) vs. Midlothian (9-2), 3 p.m. Friday, Frisco’s Ford Center

Corsicana (9-2) vs. Burleson Centennial (10-1), 7:30 p.m. Friday, Burleson

Region III

Bidistrict

Marshall 56, Rosenberg Lamar 14

Nederland 22, Fort Bend Willowridge 16

Huntsville 57, Nacogdoches 7

Manvel 62, Barbers Hill 42

Fort Bend Marshall 53, Santa Fe 15

A&M Consolidated 40, Whitehouse 12

Port Neches-Groves 48, Houston Northside 7

Lindale 52, Montgomery 38

Area

Marshall (9-2) vs. Nederland (10-1), 4 p.m. Friday, Houston’s NRG Stadium

Huntsville (10-1) vs. Manvel (9-2), noon Friday, Houston’s NRG Stadium

Fort Bend Marshall (11-0) vs. A&M Consolidated (10-1), 7 p.m. Friday, Tomball ISD Stadium

Port Neches-Groves (8-3) vs. Lindale (7-4), 8 p.m. Friday, Houston’s NRG Stadium

Region IV

Bidistrict

Leander Glenn 28, Castroville Medina Valley 14

Port Lavaca Calhoun 56, Sharyland Pioneer 55

Kerrville Tivy 63, Bastrop 62, 2OT

SA Southside 56, Mercedes 7

CC Calallen 49, Pharr Valley View 0

SA Alamo Heights 38, Georgetown East View 21

Mission Sharyland 27, Somerset 21

Brenham 23, Boerne Champion 20

Area

Leander Glenn (7-4) vs. Port Lavaca Calhoun (8-3), 2:30 p.m. Saturday, Bastrop

Kerrville Tivy (10-1) vs. SA Southside (9-2), 6 p.m. Saturday, San Antonio’s Alamo Stadium

CC Calallen (10-1) vs. SA Alamo Heights (8-3), 7:30 p.m. Friday, San Antonio’s Heroes Stadium

Mission Sharyland (7-3) vs. Brenham (7-4), 1 p.m. Friday, Corpus Christi’s Cabaniss Stadium

AP RADIO
Update hourly