AP NEWS

TABC high school basketball rankings

December 18, 2018

SUGAR LAND, Texas (AP) — Texas high school boys and girls public and private school basketball rankings as compiled by the Texas Association of Basketball Coaches for the week of Dec. 17:

BOYS PUBLIC

Class 6A

1. Denton Guyer, 12-3; 2. Allen, 15-1; 3. Richardson Pearce, 12-4; 4. Dallas Jesuit, 13-1; 5. Rockwall, 13-4; 6. Austin Westlake, 14-2; 7. Lake Travis, 16-1; 8. North Crowley, 16-2; 9. Galena Park North Shore, 12-1; 10. Waxahachie, 8-4; 11. South Garland, 10-6; 12. Houston Sam Houston, 12-3; 13. Wylie, 13-2; 14. Waco Midway, 12-4; 15. Klein Forest, 11-3; 16. Killeen Ellison, 12-4; 17. Killeen Shoemaker, 13-4; 18. DeSoto, 8-6; 19. Houston Eisenhower, 11-3; 20. Katy Morton Ranch, 14-4; 21. Fort Bend Elkins, 15-5; 22. Duncanville, 7-7; 23. Beaumont United, 8-4; 24. Laredo United, 12-1; 25. Cibolo Steele, 10-4.

Class 5A

1. Mansfield Timberview, 15-0; 2. Lancaster, 10-2; 3. Alvin Shadow Creek, 13-4; 4. Justin Northwest, 11-5; 5. Red Oak, 14-3; 6. SA Wagner, 11-4; 7. Lewisville The Colony, 14-2; 8. Sulphur Springs, 10-6; 9. Austin LBJ, 7-2; 10. Port Arthur Memorial, 10-5; 11. Pflugerville Connally, 10-5; 12. Little Elm, 10-6; 13. Dallas South Oak Cliff, 9-8; 14. Fort Bend Hightower, 12-5; 15. Frisco Liberty, 9-6; 16. FW Brewer, 11-2; 17. College Station, 15-1; 18. WF Rider, 10-4; 19. Barbers Hill, 14-3; 20. EP Burges, 13-3; 21. Amarillo Palo Duro, 10-0; 22. Dallas Kimball, 7-7; 23. Bryan Rudder, 12-4; 24. A&M Consolidated, 11-1; 25. SA Houston, 9-6.

Class 4A

1. Wilmer Hutchins, 13-2; 2. Silsbee, 7-4; 3. Houston Yates, 6-1; 4. Dallas Faith Family, 11-6; 5. Dallas Carter, 10-4; 6. Kennedale, 15-1; 7. FW Dunbar, 41-0; 8. Dallas Lincoln, 7-7; 9. Liberty Hill, 13-3; 10. Lubbock Estacado, 6-7; 11. Palestine, 12-1; 12. Argyle, 11-5; 13. Clint, 11-5; 14. Decatur, 13-2; 15. Lorena, 14-1; 16. Waxahachie Life, 10-5; 17. Longview Spring Hill, 16-2; 18. Sour Lake Hardin-Jefferson, 13-5; 19. La Marque, 9-7; 20. Needville, 8-4; 21. Waco Connally, 6-5; 22. Burkburnett, 11-6; 23. CC West Oso, 10-3; 24. Pleasanton, 15-1; 25. Seminole, 10-4.

Class 3A

1. Brock, 11-2; 2. East Chambers, 5-1; 3. Dallas Madison, 31-2; 4. Bowie, 6-7; 5. Commerce, 11-4; 6. Grandview, 6-8; 7. SA Randolph, 14-0; 8. SA Cole, 17-3; 9. Marion, 10-4; 10. Shallowater, 4-4; 11. Coldspring-Oakhurst, 13-1; 12. Brownfield, 7-2; 13. Teague, 5-4; 14. Wall, 15-0; 15. CC London, 10-6; 16. Tatum, 6-4; 17. Aransas Pass, 10-8; 18. Edgewood, 11-1; 19. Odem, 6-7; 20. Crockett, 8-2; 21. Peaster, 10-4; 22. Pottsboro, 13-0; 23. Van Alstyne, 8-7; 24. Lytle, 11-1; 25. Blanco, 11-5.

Class 2A

1. Shelbyville, 15-1; 2. Muenster, 1-1; 3. Gruver, 0-0; 4. Woden, 13-1; 5. Grapeland, 7-3; 6. Tenaha, 4-1; 7. Martins Mill, 15-2; 8. Clarksville, 5-4; 9. Big Sandy, 10-2; 10. Port Aransas, 17-6; 11. San Perlita, 13-3; 12. Stinnett West Texas, 0-0; 13. Sanford Fritch, 6-3; 14. New Deal, 0-0; 15. Weimar, 8-4; 16. Thorndale, 6-3; 17. Cushing, 9-0; 18. Snook, 8-3; 19. Celeste, 7-2; 20. Hearne, 5-2; 21. Albany, 0-0; 22. Floydada, 11-2; 23. Broaddus, 11-3; 24. San Isidro, 12-1; 25. Sundown, 4-0.

Class 1A

1. Lipan, 13-1; 2. Nazareth, 10-1; 3. La Rue La Poynor, 11-2; 4. Graford, 12-3; 5. McLean, 0-0; 6. Neches, 6-8; 7. Jayton, 5-1; 8. Slidell, 10-6; 9. New Home, 12-2; 10. Moulton, 8-8; 11. Waelder, 4-4; 12. Eula, 11-4; 13. Dime Box, 8-4; 14. Priddy, 13-2; 15. Laneville, 9-6; 16. Oakwood, 1-1; 17. Texline, 11-4; 18. Gail Borden County, 8-2; 19. Lenorah Grady, 9-2; 20. Paducah, 7-1; 21. Coolidge, 6-2; 22. Happy, 7-5; 23. Leggett, 9-5; 24. Milford, 0-0; 25. Morton, 6-6.

BOYS PRIVATE

6A TAPPS/SPC

1. Tomball Concordia Lutheran, 17-1; 2. Dallas Bishop Lynch, 17-2; 3. Bellaire Episcopal, 10-4; 4. Dallas St. Mark’s, 10-4; 5. Houston Christian, 15-5; 6. SA Antonian Prep, 20-5; 7. Plano John Paul II, 15-5; 8. Midland Christian, 20-4; 9. Houston St. Pius X, 17-6; 10. SA St. Mary’s Hall, 15-5.

5A TAPPS

1. Cedar Hill Trinity Christian, 9-3; 2. Houston Second Baptist, 12-6; 3. Houston Westbury Christian, 10-3; 4. Austin Regents, 10-3; 5. Sugar Land Fort Bend Christian, 14-5; 6. Frisco Legacy Christian, 10-6; 7. Grapevine Faith Christian, 11-4; 8. CC Incarnate Word, 14-4; 9. Victoria St. Joseph, 11-2; 10. FW Christian, 9-9.

4A TAPPS

1. Arlington Grace Prep, 8-2; 2. The Woodlands Christian, 13-6; 3. Tyler All Saints Episcopal, 10-3; 4. Lubbock Trinity Christian, 12-8; 5. Waco Reicher Catholic, 11-5; 6. Waco Vangaurd, 9-3; 7. Colleyville Covenant Christian, 5-5; 8. Houston St. Thomas Episcopal, 6-8; 9. Sugar Land Logos Prep, 5-8; 10. Houston Lutheran North, 6-6.

3A TAPPS

1. Dallas Yavneh, 13-5; 2. Midland Classical, 11-1; 3. New Braunfels Christian, 12-5; 4. Kerrville Our Lady of the Hills, 9-4; 5. Bryan Brazos Christian, 7-3; 6. Tomball Rosehill, 9-6; 7. Beaumont Legacy, 7-9; 8. Waco Live Oak, 7-4 9. Dallas Lakehill Prep, 10-4; 10. Amarillo San Jacinto Christian, 2-0.

2A TAPPS

1. Huntsville Alpha Omega, 12-3; 2. Red Oak Ovilla Christian, 16-2; 3. Bryan Allen Academy, 15-4; 4. Austin Waldorf, 9-3; 5. Conroe Covenant, 10-5; 6. Temple Holy Trinity Catholic, 8-1; 7. Lubbock Southcrest, 5-1; 8. SA St. Gerard, 9-6; 9. Lubbock All-Saints, 6-4; 10. Abilene Christian, 7-8.

1A TAPPS

1. Lubbock Kingdom Prep, 11-4; 2. Longview Trinity, 9-3; 3. Spring Founders Christian, 12-9; 4. SA Legacy, 9-8; 5. WF Christ Academy, 8-5; 6. Amarillo Holy Cross, 6-0; 7. Baytown Christian, 7-0; 8. Houston Family Christian, 10-2; 9. WF Wichita Christian, 5-5; 10. Irving Faustina, 1-1.

___

GIRLS PUBLIC

Class 6A

1. Pflugerville Hendrickson, 22-0; 2. Jersey Village, 16-1; 3. Garland Sachse, 16-2; 4. Duncanville, 17-3; 5. Cedar Hill, 16-4; 6. DeSoto, 11-4; 7. South Grand Prairie, 13-5; 8. Plano, 16-1; 9. Allen, 15-3; 10. Humble Summer Creek, 14-3; 11. Dallas Skyline, 11-5; 12. Converse Judson, 20-4; 13. Cypress Creek, 16-3; 14. Katy, 14-3; 15. SA Northside Clark, 18-1; 16. SA Northside Brandeis, 15-2; 17. Prosper, 15-4; 18. Plano East, 15-2; 19. SA Northside O’Connor, 15-5; 20. Wolfforth Frenship, 15-1; 21. Cypress Ranch, 14-5; 22. Plano West, 12-4; 23. Hurst Bell, 17-1; 24. Cypress Springs, 12-4; 25. Houston Westside, 18-4.

Class 5A

1. Fort Bend Hightower, 19-0; 2. Mansfield Timberview, 17-1; 3. Amarillo, 14-3; 4. Manvel, 17-2; 5. Kerrville Tivy, 15-1; 6. SA Veterans Memorial, 17-2; 7. CC Veterans Memorial, 16-2; 8. Cedar Park, 14-2; 9. NRH Birdville, 13-3; 10. Waller, 16-1; 11. Royse City, 18-2; 12. Austin Crockett, 18-2; 13. FW Boswell, 14-3; 14. Crowley, 12-5; 15. Mansfield Legacy, 12-4; 16. Frisco Lone Star, 10-5; 17. College Station, 16-2; 18. Lubbock Cooper, 12-3; 19. CC Tuloso-Midway, 16-3; 20. Richmond Foster, 16-3; 21. Pflugerville, 14-5; 22. Georgetown, 12-7; 23. Red Oak, 14-5; 24. Midlothian, 12-6; 25. Frisco Liberty, 11-7.

Class 4A

1. Levelland, 18-0; 2. Canyon, 10-4; 3. Waco Connally, 17-0; 4. Sour Lake Hardin-Jefferson, 13-3; 5. Stephenville, 14-3; 6. CC West Oso, 13-3; 7. Glen Rose, 16-1; 8. Dallas Lincoln, 9-4; 9. Argyle, 13-7; 10. Canton, 17-1; 11. Lampasas, 16-3; 12. Houston North Forest, 17-2; 13. Houston Wheatley, 9-4; 14. Midlothian Heritage, 15-4; 15. Sunnyvale, 11-5; 16. Bullard, 20-5; 17. Gatesville, 11-4; 18. Beeville Jones, 16-2; 19. Houston Yates, 9-4; 20. Devine, 19-4; 21. La Vernia, 18-5; 22. Burnet, 15-4; 23. Seminole, 12-4; 24. El Campo, 18-0; 25. Abilene Wylie, 12-4.

Class 3A

1. Wall, 12-1; 2. Mount Pleasant Chapel Hill, 18-0; 3. Idalou, 14-5; 4. Woodville, 16-1; 5. Franklin, 19-1; 6. Tuscola Jim Ned, 14-4; 7. Buffalo, 13-1; 8. Keene, 16-5; 9. Shallowater, 11-2; 10. Karnes City, 14-4; 11. Canadian, 12-4; 12. Cisco, 17-2; 13. Nocona, 17-0; 14. Pottsboro, 10-5; 15. Winnsboro, 10-7; 16. Brock, 15-7; 17. Ponder, 13-6; 18. Poth, 12-2; 19. Colorado City, 12-3; 20. Palacios, 11-4; 21. Anderson-Shiro, 15-3; 22. Tatum, 10-4; 23. Mathis, 8-0; 24. Edna, 9-4; 25. Troy, 10-1.

Class 2A

1. Martins Mill, 15-0; 2. Panhandle, 14-1; 3. Mason, 18-1; 4. Haskell, 13-1; 5. Vega, 19-0; 6. San Saba, 16-1; 7. Collinsville, 12-1; 8. Farwell, 17-1; 9. Timpson, 14-1; 10. Wellington, 12-4; 11. Douglass, 15-3; 12. Woden, 12-5; 13. Era, 14-2; 14. Grapeland, 11-6; 15. Gladewater Union Grove, 12-2; 15. Centerville, 16-3; 16. Lovelady, 13-5; 17. Snook, 10-4; 18. Slocum, 12-4; 19. Marlin, 11-5; 20. Goldthwaite, 14-3; 21. Tenaha, 11-4; 23. Thorndale, 12-2; 24. Poolville, 16-5; 25. Falls City, 10-6.

Class 1A

1. Nazareth, 10-5; 2. Dodd City, 17-1; 3. Ropesville, 14-1; 4. Slidell, 17-0; 5. Lipan, 14-3; 6. Jayton, 11-3; 7. Moulton, 11-5; 8. Garden City, 18-2; 9. Rankin, 12-3; 10. Whiteface, 12-1; 11. Huckabay, 15-2; 12. La Rue La Poynor, 12-5; 13. Hermleigh, 12-3; 14. Blackwell, 13-4; 15. Ackerly Sands, 15-1; 16. Eula, 11-7; 17. Afton Patton Springs, 8-2; 18. Abbott, 12-2; 19. Roby, 6-4; 20. Chireno, 6-1; 21. McMullen County, 7-2; 22. Leakey, 12-3; 23. Iredell, 11-2; 24. Gorman, 13-3; 25. Walnut Springs, 13-3.

GIRLS PRIVATE

6A TAPPS/SPC

1. Dallas Bishop Lynch, 16-4; 2. Plano Prestonwood, 16-1; 3. Houston The Village School, 18-1; 4. Argyle Liberty Christian, 12-4; 5. Houston Kinkaid, 10-2; 6. Plano John Paul II, 15-5; 7. FW Nolan Catholic, 14-10; 8. Houston St. Agnes, 16-4; 9. SA Incarnate Word, 5-13; 10. SA Antonian, 12-12.

5A TAPPS

1. Cedar Hill Trinity Christian, 8-2; 2. SA Christian, 14-4; 3. Houston Second Baptist, 8-4; 4. Tyler Grace Community Christian, 12-5; 5. Mesquite Dallas Christian, 9-9; 6. CC IWA, 7-6; 7. CC John Paul II, 12-10; 8. Austin Brentwood Christian, 13-8; 9. Frisco Legacy Christian, 10-5; 10. Austin St. Michael’s, 11-11.

4A TAPPS

1. Lubbock Trinity Christian, 13-6; 2. Colleyville Covenant Christian, 15-3; 3. Austin Texas For Deaf, 16-0; 4. Lubbock Christian, 16-7; 5. Houston Lutheran North, 8-7; 6. Boerne Geneva Boerne, 12-6; 7. Dallas Shelton, 8-2; 8. League City Bay Area Christian, 10-8; 9. Flower Mound Coram Deo, 3-3; 10. SA Lutheran, 8-7.

3A TAPPS

1. FW Lake Country, 13-9; 2. Beaumont Legacy Christian, 10-4; 3. Midland Classical, 8-2; 4. Tomball Rosehill, 13-4; 5. Round Rock Christian, 9-1; 6. The Woodlands Legacy Prep, 10-5; 7. Denton Calvary, 9-4; 8. Marble Falls Faith, 3-2; 9. Temple Central Texas Christian, 9-8; 10. Houston Grace Christian, 10-5.

2A TAPPS

1. Shiner St. Paul Catholic, 11-4; 2. Lubbock Southcrest, 6-0; 3. Austin Waldorf, 7-2; 4. Red Oak Ovilla Christian, 6-4; 5. Granbury North Central Texas, 9-4; 6. Bryan Allen Academy, 10-5; 7. Longview Christian Heritage, 7-5; 8. Dallas First Baptist, 4-6; 9. Muenster Sacred Heart, 6-8; 10. Plano Coram Deo, 9-6.

1A TAPPS

1. WF Notre Dame, 8-2; 2. Lubbock Kingdom Prep, 13-4; 3. Edinburg Harvest, 4-0; 4. Waxahachie Prep, 3-2; 5. Alamo Macedonian, 4-2; 6. Dallas Tyler Street Christian, 8-2; 7. SA Legacy, 6-6; 8. Lubbock Christ King Cathedral, 5-8; 9. Plainview Christian, 6-9; 10. Universal City First Baptist, 6-1.

AP RADIO
Update hourly