AP NEWS
Related topics

BC-MN-BKH--Prep Scores, MN

March 3, 2019
By The Associated Press

BOYS PREP BASKETBALL(equals)

Cristo Rey Jesuit 70, Nova Classical Academy 48

Crosby-Ironton 64, Park Rapids 34

Eden Valley-Watkins 55, Belgrade-Brooten-Elrosa 39

Hope Academy 75, Christian Life 58

Math and Science Academy 67, Groves Academy 65

Minnehaha Academy 98, Breck 62

Osakis 91, Swanville 39

St. Paul Central 77, Minneapolis North 74

1A Section 3(equals)

Second Round(equals)

Adrian 73, Murray County Central 41

Dawson-Boyd 75, Central Minnesota Christian 58

Lac qui Parle Valley 72, MACCRAY 64

Minneota 74, Lakeview 32

Renville County West 59, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 51

Russell-Tyler-Ruthton 72, Hills-Beaver Creek 44

Southwest Minnesota Christian 77, Ellsworth 50

Westbrook-Walnut Grove 66, Red Rock Central 54

GIRLS PREP BASKETBALL(equals)

4A Section 2(equals)

Semifinal(equals)

Eden Prairie 68, Prior Lake 57

Shakopee 47, Chaska 37

4A Section 4(equals)

Semifinal(equals)

White Bear Lake 49, Cretin-Derham Hall 39

4A Section 5(equals)

Semifinal(equals)

Centennial 57, Roseville 30

Spring Lake Park 67, Park Center 59

4A Section 6(equals)

Semifinal(equals)

Hopkins 81, St. Louis Park 51

Wayzata 67, Robbinsdale Armstrong 42

4A Section 7(equals)

Semifinal(equals)

Cambridge-Isanti 55, Andover 41

Forest Lake 72, St. Francis 27

4A Section 8(equals)

Semifinal(equals)

Maple Grove 43, Elk River 42

St. Michael-Albertville 76, Buffalo 38

3A Section 1(equals)

Semifinal(equals)

Austin 73, Red Wing 70

Northfield 56, Kasson-Mantorville 53

3A Section 2(equals)

Semifinal(equals)

Waseca 69, Hutchinson 48

3A Section 3(equals)

Semifinal(equals)

Holy Angels 57, Richfield 41

St. Croix Lutheran 52, Simley 45

3A Section 4(equals)

Semifinal(equals)

DeLaSalle 68, St. Paul Como Park 54

3A Section 7(equals)

Semifinal(equals)

Grand Rapids 62, Cloquet 48

Hibbing 63, Princeton 51

2A Section 1(equals)

Semifinal(equals)

Caledonia 74, Rochester Lourdes 64

Winona Cotter 53, Lake City 38

2A Section 4(equals)

Quarterfinal(equals)

St. Agnes 57, St. Paul Humboldt 53, 3OT

2A Section 5(equals)

Quarterfinal(equals)

Annandale 43, Watertown-Mayer 30

Holy Family Catholic 56, Southwest Christian (Chaska) 39

Providence Academy 51, Minneapolis North 32

2A Section 6(equals)

Quarterfinal(equals)

Albany 49, Foley 30

Pine City 44, St. Cloud Cathedral 42

Sauk Centre 54, Holdingford 36

2A Section 7(equals)

Quarterfinal(equals)

Duluth Marshall 68, Mesabi East 56

Pequot Lakes 73, Crosby-Ironton 52

Proctor 62, Virginia 48

2A Section 8(equals)

Quarterfinal(equals)

Breckenridge 56, Hawley 54

Roseau 77, Barnesville 57

1A Section 1(equals)

Semifinal(equals)

Lyle/Austin Pacelli 54, Grand Meadow 52

1A Section 4(equals)

Quarterfinal(equals)

Cristo Rey Jesuit 58, Hope Academy 55

1A Section 6(equals)

Quarterfinal(equals)

Ada-Borup 56, Park Christian 44

Parkers Prairie 43, Clinton-Graceville-Beardsley 29

Pelican Rapids 58, Henning 52

Underwood 57, West Central 52

1A Section 7(equals)

Quarterfinal(equals)

Cromwell 88, South Ridge 39

Deer River 64, Littlefork-Big Falls 39

Mountain Iron-Buhl 87, Cook County 28

1A Section 8(equals)

Quarterfinal(equals)

Badger-Greenbush-Middle River 50, Northern Freeze 45

Fosston 53, Cass Lake-Bena 44

Red Lake 75, Kelliher/Northome 34

Stephen-Argyle 49, Kittson County Central 31

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/