AP NEWS

High school football schedule for Week 6

October 4, 2018

Mars defender Thomas Sheehy (13) tips a pass away from Shaler's Brennan Fugh (15) Saturday, Sept. 29, 2018 at Shaler.

Thursday

City League

USO at Brashear, 7 p.m.

Friday

WPIAL

Class 6A

Butler at North Allegheny, 7:30 p.m.

Hempfield at Seneca Valley, 7:30 p.m.

Norwin at Central Catholic, 7:30 p.m.

Pine-Richland at Canon-McMillan, 7 p.m.

Class 5A

Allegheny 8

Bethel Park at Chartiers Valley, 7 p.m.

Moon at Peters Township, 7:30 p.m.

West Allegheny at Baldwin, 7 p.m.

Big East

Gateway at Franklin Regional, 7 p.m.

Latrobe at Penn-Trafford, 7:30 p.m.

Plum at Albert Gallatin, 7 p.m.

Northern

North Hills at Mars, 7 p.m.

Penn Hills at Hampton, 7 p.m.

Shaler at Armstrong, 7 p.m.

Class 4A

Big 8

Greensburg Salem at West Mifflin, 7:30 p.m.

Laurel Highlands at Ringgold, 7 p.m.

Trinity at Belle Vernon, 7 p.m.

Northwest 8

Beaver at Ambridge, 7 p.m.

Montour at Highlands, 7 p.m.

New Castle at Blackhawk, 7 p.m.

South Fayette at Knoch, 7 p.m.

Class 3A

Big East

Freeport at Deer Lakes, 7 p.m.

Mt. Pleasant at Burrell, 7 p.m.

North Catholic at Elizabeth Forward, 7 p.m.

Uniontown at Derry, 7 p.m.

Tri-County West

Keystone Oaks at Beaver Falls, 7 p.m.

Quaker Valley at Waynesburg, 7 p.m.

South Park at Hopewell, 7 p.m.

Class 2A

Allegheny

Valley at Apollo-Ridge, 7 p.m.

Century

Brownsville at McGuffey, 7 p.m.

Carmichaels at Washington, 7 p.m.

Southmoreland at Charleroi, 7 p.m.

Midwestern

Ellwood City at Shenango, 7 p.m.

Freedom at New Brighton, 7 p.m.

Mohawk at Riverside, 7 p.m.

Three Rivers

Brentwood at Serra Catholic, 7 p.m.

Carlynton at Burgettstown, 7 p.m.

South Allegheny at South Side Beaver, 7 p.m.

Class A

Big 7

Bishop Canevin at Cornell, 7 p.m.

Laurel at Union, 7 p.m.

Sto-Rox at Rochester, 7:30 p.m.

Eastern

Imani Christian at Clairton, 7 p.m.

Tri-County South

Bentworth at Avella, 7 p.m.

Chartiers-Houston at Monessen, 7 p.m.

West Greene at California, 7 p.m.

Nonconference

Aliquippa at Yough, 7 p.m.

Beth-Center at East Allegheny, 7 p.m.

Central Valley at Thomas Jefferson, 7:30 p.m.

Fort Cherry at Neshannock, 7 p.m.

Fox Chapel at Connellsville, 7 p.m.

Frazier at Leechburg, 7 p.m.

Jefferson-Morgan at Riverview, 7 p.m.

Kiski Area at Woodland Hills, 7 p.m.

Mapletown at Greensburg Central Catholic, 7 p.m.

McKeesport at Indiana, 7 p.m.

Our Lady of the Sacred Heart at Jeannette, 7 p.m.

Seton LaSalle at Avonworth, 7 p.m.

Upper St. Clair at Mt. Lebanon, 7:30 p.m.

Western Beaver at Steel Valley, 7 p.m.

District 6

Heritage

Blairsville at Northern Cambria, 7 p.m.

Homer-Center at Saltsburg, 7 p.m.

Ligonier Valley at Marion Center, 7 p.m.

Penns Manor at Purchase Line, 7 p.m.

United at West Shamokin, 7 p.m.

City League

Carrick at Allderdice, 7 p.m. (Carrick forfeits)

Nonconference

Perry at Howland, Ohio, 7 p.m.

Westinghouse at Hickory, 7 p.m.

Saturday

WPIAL

Class 2A

Allegheny

Shady Side Academy at Summit Academy, 12:30 p.m.

Nonconference

Springdale at Northgate, noon

AP RADIO
Update hourly