AP NEWS

Monday’s Scores

February 27, 2018

BOYS PREP BASKETBALL=

Susquehanna 53, Lincoln Leadership 44

District 3 Class 1A=

Consolation Semifinal=

Conestoga Christian 54, West Shore 50

High Point 58, Lancaster Christian 38

District 3 Class 1A=

Semifinal=

Lancaster Country Day 41, Greenwood 40

York Country Day 57, Berks Christian 46

District 3 Class 3A=

Third Place=

Steelton-Highspire 60, Lancaster Mennonite 59

District 3 Class 4A=

Consolation Semifinal=

Lancaster Catholic 64, Littlestown 49

Northern Lebanon 62, Boiling Springs 54

District 3 Class 4A=

Semifinal=

Berks Catholic 51, Middletown 33

Harrisburg Bishop McDevitt 62, Kennard-Dale 53

District 3 Class 5A=

Consolation Semifinal=

Hershey 69, Greencastle Antrim 67

Lampeter-Strasburg 62, Garden Spot 53

District 3 Class 5A=

Ninth Place Semifinal=

New Oxford 71, Conrad Weiser 48

Shippensburg 53, Ephrata 37

District 3 Class 5A=

Semifinal=

Milton Hershey 75, Lower Dauphin 68

York 84, Northeastern 80, OT

District 6 Class 1A=

Semifinal=

Bishop Carroll 73, Blacklick 55

St. Joseph’s Catholic 71, Juniata Valley 54

District 6 Class 3A=

Semifinal=

Ligonier Valley 72, Mount Union 54

Richland 65, Central Cambria 53

Philadelphia Catholic School League Tournament=

Championship=

Philadelphia Roman Catholic 51, Bonner-Prendergast 49

WPIAL Class 1A=

Semifinal=

Union Area 74, Imani Christian Academy 67

Vincentian Academy 59, Cornell 45

WPIAL Class 3A=

Semifinal=

Lincoln Park Charter 59, Aliquippa 57

Seton-LaSalle 54, Pittsburgh North Catholic 49

District 11 Class 5A=

Semifinal=

Allentown Central Catholic 57, Pottsville 41

District 11 Class 5A=

Semifinals=

Bangor 73, Blue Mountain 57

District 2/11 Class 1A=

Subregional Semifinal=

Pottsville Nativity 51, Tri-Valley 34

GIRLS PREP BASKETBALL=

District 3 Class 1A=

Semifinal=

Bishop Carroll 50, Portage Area 47

District 3 Class 6A=

Consolation Semifinal=

Cedar Cliff 35, Penn Manor 29

Dallastown Area 52, Manheim Township 35

District 3 Class 6A=

Semifinal=

Central Dauphin 45, West Lawn Wilson 41, OT

Central York 48, Elizabethtown 37

District 5/6 Class 3A=

Consolation Round=

Central Cambria 50, Juniata 29

West Shamokin 49, Westmont Hilltop 34

District 6 Class 1A=

Semifinal=

Juniata Valley 69, St. Joseph’s Catholic 23

Philadelphia Catholic School League Tournament=

Championship=

Cardinal O’Hara 54, Neumann-Goretti 39

WPIAL Class 2A=

Semifinal=

Chartiers-Houston 54, Brentwood 45

Vincentian Academy 59, Serra Catholic 30

WPIAL Class 4A=

Semifinal=

Beaver Area 53, Blackhawk 40

Pittsburgh North Catholic 58, Central Valley 39

District 11 Class 2A=

Semifinal=

Mahanoy Area 64, Williams Valley 21

Minersville 53, Marian Catholic 38

District 11 Class 6A=

Semifinal=

Bethlehem Freedom 56, Allentown Allen 33

Nazareth Area 50, Easton 32

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly