AP NEWS

Tuesday’s Scores

February 21, 2018

BOYS PREP BASKETBALL=

Frankford 53, Washington 50

Penncrest 53, Upper Moreland 27

Philadelphia Public League Tournament=

Bracket A=

Championship=

Imhotep Charter 54, Mastery Charter North 46

Bracket B=

Championship=

Martin Luther King 49, Constitution 44

Class 6A First Round=

District 3=

Harrisburg 57, Cedar Cliff 45

Manheim Township 52, Conestoga Valley 39

Wilson 70, Carlisle 49

Class 1A First Round=

District 5=

Shanksville-Stoneycreek 70, HOPE for Hyndman 42

Turkeyfoot Valley 74, Forbes Road 67

Class 1A Quarterfinal=

District 4=

Lourdes Regional 66, Galeton 40

Meadowbrook Christian 46, North Penn/Liberty 35

Sullivan County 54, Neumann 46

Class 2A First Round=

District 5=

North Star 54, Tussey Mountain 51

Rockwood 50, Windber 47

Class 2A Quarterfinal=

District 4=

Northeast Bradford 52, Cowanesque Valley 43

Class 2A-Play-in=

District 6=

Blairsville 76, Conemaugh Valley 63

Class 3A District 2=

Guarterfinal=

Dunmore 62, Carbondale 49

Class 3A District 2=

Quarterfinal=

Holy Redeemer 64, Montrose 49

Riverside 46, Mid Valley 29

Wyoming Seminary 51, Lakeland 22

Class 4A First Round=

District 4=

Jersey Shore 66, Columbia-Montour 49

Class 4A-First Round=

District 6=

Central Martinsburg 52, Forest Hills 51

Class 5A District 2=

Quarterfinal=

Abington Heights 64, North Pocono 32

Crestwood 48, Pittston Area 45

Dallas 75, Wyoming Valley West 39

Wallenpaupack 41, West Scranton 40

Class 6A District 1=

Second Round=

Abington 71, Neshaminy 41

Central Bucks West 64, Central Bucks East 55

Coatesville 63, Downingtown East 44

Lower Merion 76, Conestoga 69

Norristown 50, Perkiomen Valley 41

Pennridge 43, North Penn 41

Plymouth-Whitemarsh 71, Bensalem 40

Upper Darby 46, Downingtown West 44

Class 6A-Championship=

District 10=

Erie McDowell 56, Erie 44

WPIAL-Class 2A-=

First Round=

Chartiers-Houston 50, Neshannock 47

Leechburg 62, Fort Cherry 50

Shenango 64, Frazier 48

Springdale 34, California 33

WPIAL-Class 5A-=

First Round=

Hampton 52, Gateway 50

McKeesport 61, Armstrong 42

Moon 59, Albert Gallatin 44

Trinity 61, Greensburg Salem 52

West Allegheny 63, Laurel Highlands 54

GIRLS PREP BASKETBALL=

Philadelphia Catholic School League Tournament=

Semifinal=

Cardinal O’Hara 39, Archbishop Wood 35

Class 5A District 6 - 8 - 10 Subregional=

Semifinal=

Hollidaysburg 39, Dubois 24

Class 1A First Round=

District 3=

Greenwood 61, Linville Hill Christian 24

New Covenant Christian 31, Lititz Christian 28

Class 2A District 2=

Quarterfinal=

Wyoming Seminary 47, Elk Lake 23

Class 3A District 6=

First Round=

Tyrone 47, Ligonier Valley 46

Class 3A District6=

First Round=

Central Cambria 45, Marion Center 33

Westmont Hilltop 43, Penn Cambria 42

Class 3A Quarterfinal=

District 3=

Pequea Valley 69, Hanover 18

Class 4A District 2=

Quarterfinal=

Berwick 61, Lake-Lehman 48

Nanticoke Area 57, Valley View 34

Scranton Prep 47, Tunkhannock 24

Wyoming Area 54, Dallas 41

Class 4A First Round=

District 3=

West Perry 44, Susquehanna Township 41

York Suburban 43, Eastern York 40

Class 5A First Round=

District 1=

Mount St. Joseph 66, Marple Newtown 41

Penncrest 29, Bishop Shanahan 27

Radnor 62, Pope John Paul II 45

Springfield Delco 59, Penn Wood 37

Upper Merion 58, Academy Park 56

Villa Maria Academy 44, Phoenixville 19

West Chester Henderson 52, Upper Moreland 29

Class 5A First Round=

District 3=

Lampeter-Strasburg 62, Dover 50

Lower Dauphin 59, Donegal 40

Palmyra 41, Fleetwood 31

Solanco 52, West York 47

Spring Grove 58, Shippensburg 34

Susquehannock 47, Hershey 32

Twin Valley 54, Big Spring 27

Class 6A District 11=

First Round=

Pleasant Valley 50, Pocono Mountain West 44

Class 6A District 1=

Second Round=

Abington 59, Central Bucks East 48

Class 6A-Championship=

District 10=

Erie 43, Erie McDowell 33

District IV=

Class 2A Quarterfinal=

Muncy 51, Line Mountain 48

South Williamsport 55, Northeast Bradford 40

Southern Columbia 55, North Penn-Mansfield 32

WPIAL-Class 6A=

First Round=

Greater Latrobe 44, Shaler 31

Hempfield Area 64, Seneca Valley 40

Mount Lebanon 31, Penn Hills 30

Norwin 48, Pine-Richland 29

Upper St. Clair 38, Butler 32

GIRLS PREP BASKETBALL=

Philadelphia Catholic School League Tournament=

Semifinal=

Cardinal O’Hara 39, Archbishop Wood 35

Neumann-Goretti 48, Archbishop Carroll 47

Class 5A District 6 - 8 - 10 Subregional=

Semifinal=

Hollidaysburg 39, Dubois 24

Class 1A First Round=

District 3=

Greenwood 61, Linville Hill Christian 24

New Covenant Christian 31, Lititz Christian 28

Class 2A District 2=

Quarterfinal=

Mountain View 53, Lackawanna Trail 42

Wyoming Seminary 47, Elk Lake 23

Class 3A District 6=

First Round=

Tyrone 47, Ligonier Valley 46

Class 3A District6=

First Round=

Central Cambria 45, Marion Center 33

Westmont Hilltop 43, Penn Cambria 42

Class 3A Quarterfinal=

District 3=

Pequea Valley 69, Hanover 18

York Catholic 64, Middletown 48

Class 4A District 2=

Quarterfinal=

Berwick 61, Lake-Lehman 48

Nanticoke Area 57, Valley View 34

Scranton Prep 47, Tunkhannock 24

Wyoming Area 54, Dallas 41

Class 4A First Round=

District 3=

West Perry 44, Susquehanna Township 41

York Suburban 43, Eastern York 40

Class 5A First Round=

District 1=

Mount St. Joseph 66, Marple Newtown 41

Penncrest 29, Bishop Shanahan 27

Radnor 62, Pope John Paul II 45

Springfield Delco 59, Penn Wood 37

Upper Merion 58, Academy Park 56

Villa Maria Academy 44, Phoenixville 19

West Chester Henderson 52, Upper Moreland 29

West Chester Rustin 66, Pottsgrove 28

Class 5A First Round=

District 3=

Harrisburg 59, South Western 42

Lampeter-Strasburg 62, Dover 50

Lower Dauphin 59, Donegal 40

Palmyra 41, Fleetwood 31

Solanco 52, West York 47

Spring Grove 58, Shippensburg 34

Susquehannock 47, Hershey 32

Twin Valley 54, Big Spring 27

Class 6A District 11=

First Round=

Pleasant Valley 50, Pocono Mountain West 44

Class 6A District 1=

Second Round=

Abington 59, Central Bucks East 48

Class 6A-Championship=

District 10=

Erie 43, Erie McDowell 33

District IV=

Class 2A Quarterfinal=

Muncy 51, Line Mountain 48

South Williamsport 55, Northeast Bradford 40

Southern Columbia 55, North Penn-Mansfield 32

WPIAL-Class 6A=

First Round=

Greater Latrobe 44, Shaler 31

Hempfield Area 64, Seneca Valley 40

Mount Lebanon 31, Penn Hills 30

Norwin 48, Pine-Richland 29

Upper St. Clair 38, Butler 32

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly