AP NEWS

Tomball athletes selected to volleyball All-District teams

November 22, 2018

Tomball Independent School District volleyball coaches announced the District 14-6A and District 20-5A All-District teams following the end of each team’s 2018 regular season and playoffs.

In 14-6A, Tomball Memorial senior Karli Rose was named District MVP.

Tomball Memorial head coach Keia Torres was named co-Coach of the Year along with Cy Ranch head coach Candice Fuchs.

Cy Lakes senior libero Brooke Hudson and Cy Ranch senior libero Sabrina Sustala shared Defensive Specialist of the Year honors.

Bridgeland junior libero Makensie Garner was named Newcomer of the Year.

Bryan’s Susan Gillett was voted Attacker of the Year and Megan Vaughan was named Setter of the Year.

In 20-5A, Tomball senior Abby Hairell was named Most Valuable Setter.

Kingwood Park senior setter Andie Unwin was named District MVP and head coach Kelly Smalley was named Coach of the Year.

Fellow Panther senior middle blocker Katey Searcy was named Most Valuable Defensive Player and sophomore outside hitter Erika Williams was named Newcomer of the Year.

Willis senior middle blocker De’Janae Gilmore was named Most Valuable Hitter and middle blocker Makayla Bane was named Most Valuable Blocker.

First Team All-District 14-6A

Lorelai Stramrood, Megan Chinn, Tomball Memorial; Nyah Walker, Bryan; Michelle Klein, Elayne Grisbee, Peyton Debello, Maddy Villarreal, Cy Ranch; Erica Lowery, Kristen Bencal, Deanna Spell, Langham Creek; AnnFlorian Reder, Reagan Bob, Alexandria Ashman, Cy Woods; Katie Kessler, Bridgeland; and Ielan Bradley, Cy Springs.

First Team All-District 20-5A

Ainsley Hardy, Kate Sralla, Ava Johnson, Tomball; Yates Barker, Libby Overmyer, Alia Williams, Kingwood Park; Abby Ingram, Jesse Miller, Montgomery; Renee Martinez, Porter; Macy Sproba, Erin Bond, Taylor Thomas, Willis; Kailey Joyner, New Caney; Ashlynn Stafford, Caney Creek; Alyssa Fielder, Huntsville; and Cameryn Roberts, Lake Creek.

Second Team All-District 14-6A

Lauren Wright, Teegan Walton, Katherine Clauson, Tomball Memorial; La’ Treva Kennedy, Kya Yanez, Bryan; Hannah Estupinan, Callie Cogdill, Cy Woods; Emily Adams, Karrington Kays, Bridgeland; Emily Whorley, Ava Martinolli, Cy Ranch; Cana Smith, Cy Lakes; Jada Hamilton, Cy Springs; Zamarah Lott, Cy Park; and Allison Vincer, Langham Creek.

Second Team All-District 20-5A

Christina Thomas, Samantha Chapman, Tomball; Julia Hadley, Sydney Kolar, Kingwood Park; Ally Williams, Madison Denega, Montgomery; Josey Nunn, Porter; Jasmine Kelly, Kassy Perkins, Willis; Cassidee Love, New Caney; Blakely Niles, Kya Eubanks, Caney Creek; Addison Slie, Kayla Cooper, Huntsville; and Anna Ertischek, Skyla Roth, Lake Creek.

Honorable Mention All-District 14-6A

Sanna Apolskis, Mariena Garcia, Tomball Memorial; Brittany Breland, Madyson MacDonald, Bryan; Seerdyn James, Kailey Friedrich, Cy Ranch; Leah Hughens, Mariana Romero, Cy Springs; Jessica Frannea, Emerson Sykes, Bridgeland; Ne Tania Livingston, Daija Perkins, Cy Park; Macy Martin, Hannah Lax, Langham Creek; Chloe Ewing, D’Nari Mills, Cy Woods; and Lillian Habib, Jasmine Walker, Cy Lakes.

Honorable Mention All-District 20-5A

Rachel Maciejeski, Baylee Anderson, Tomball; Tori Marquez, Emma Jay Omenson, Kingwood Park; Brianna Wofford, Lexie Tschumperlin, Montgomery; Jessey Nunez, Hannah Fritsch, Porter; Tori Garza, Bailee Weaver, New Caney; Shaylin Aridoin, Marissa Hanson, Caney Creek; Isabelle Sundquist, Willis; Jalyn Elliott, Paige Wills, Huntsville; and Reagan Cole, Skylar Tidwell, Lake Creek.

alvaro.montano@chron.com

AP RADIO
Update hourly