BOYS PREP BASKETBALL=

Algonquin (Jacobs) 51, Dundee-Crown 42

Alton 73, O'Fallon 62

Aurora (West Aurora) 60, Aurora (East) 41

Belleville West 100, Granite City 44

Benton 41, Salem 36

Bethalto Civic Memorial 55, Waterloo 48

Bolingbrook 77, Stagg 62

Breese Central 49, Freeburg 43

Burlington Central 83, Woodstock North 65

Cary-Grove 50, Crystal Lake South 43

Centralia 47, Marion 39

Champaign Central 79, Proviso East 69

Charleston 71, Mt. Zion 56

Chicago Heights (Bloom Twp.) 73, Kankakee 59

Clinton 58, Fairbury Prairie Central 49

Columbia 59, Triad 43

Decatur MacArthur 84, Jacksonville 44

Dunlap 63, Canton 52

East St. Louis 63, Collinsville 53

Edwardsville 57, Belleville East 54

Effingham 56, Taylorville 52

Elmwood Park 54, Aurora Math-Science 38

Geneseo 60, Kaneland 55

Herrin 56, Carterville 50

Illinois Valley Central 54, Macomb 41

Jackson, Mo. 72, Carbondale 70, 2OT

Lemont 74, Thornton Fractional North 70

Lincoln 37, Normal West 34

Lisle (Benet Academy) 40, Carmel 36

Mahomet-Seymour 67, Mattoon 56

Marengo 62, Woodstock 40

Mather 99, Senn 95

McHenry 55, Hampshire 27

Metamora 51, East Peoria 36

Metea Valley 60, South Elgin 47

Morton 48, Washington 47

Mount Vernon 42, Cahokia 39

Oak Lawn Community 50, Argo 41

Oak Lawn Richards 69, Reavis 59

Pekin 44, Bartonville (Limestone) 33

Plano 49, Sandwich 44

Prairie Ridge 69, Huntley 66

Quincy 51, Galesburg 41

Quincy Notre Dame 59, Petersburg PORTA 36

Rich East 92, Rich Central 83

Richmond-Burton 74, Harvard 40

Rock Island 44, East Moline United 43

S. Vermillion, Ind. 52, Paris 40

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 55, Eisenhower 52

Shepard 78, Blue Island Eisenhower 74

Springfield 47, Rochester 36

Springfield Lanphier 59, Chatham Glenwood 41

Springfield Southeast 78, Normal University 34

St. Charles East 61, Foreman 47

St. Ignatius 46, Nazareth 44

Sterling 78, Rochelle 56

Streator 55, Coal City 52

Sycamore 49, Morris 39

Thornton Fractional South 42, Oak Forest 36

Westchester St. Joseph 63, Prosser 58

Yorkville 55, DeKalb 41

1A Abingdon (A.-Avon) Sectional=

Regional Finals=

Illini Bluffs 54, Bushnell (B.-Prairie City) 50

Mt. Sterling (Brown County) 65, Concord (Triopia) 56

Payson Seymour 57, Mendon Unity 46

Quest Academy 59, Abingdon 39

1A Chicago (Robeson) Sectional=

Regional Finals=

Chicago (Hope) 66, Chicago (Amandla Charter) 42

Fenger 69, Morgan Park Academy 60

Providence-St. Mel 77, North Shore Country Day 46

1A Danville (Schlarman) Sectional=

Regional Finals=

Colfax Ridgeview 66, Grant Park 47

Decatur Lutheran (LSA) 69, Mt. Pulaski 60

St. Anne 71, Cullom Tri-Point 60

1A Elizabethtown (Hardin County) Sectional=

Regional Finals=

Bluford Webber 59, Christopher 49

Cairo 58, Gallatin County 42

Goreville 67, Mounds Meridian 60

Sesser-Valier 55, Woodlawn 51, OT

1A Lanark (Eastland) Sectional=

Regional Finals=

East Dubuque 52, Pearl City 37

Milledgeville 68, Indian Creek 63

Polo 70, Sterling Newman 47

River Ridge 58, Lena-Winslow 45

1A Moweaqua (Central A & M) Sectional=

Regional Finals=

Altamont 58, Brownstown - St. Elmo 55

Dieterich 62, Odin 59

Moweaqua Central A&M 88, Mulberry Grove 66

Nokomis 55, Neoga 40

1A Ottawa (Marquette) Sectional=

Regional Finals=

Annawan 50, Princeville 23

Aurora Christian 67, Harvest Christian Academy 42

Mooseheart 63, Serena 49

Wethersfield 39, DePue 36

1A White Hall (North Greene) Sectional=

Regional Finals=

Madison 62, Metro-East Lutheran 55

New Berlin 50, Jacksonville Routt 47

Okawville 72, Lovejoy 34

Winchester (West Central) 40, North Greene 37

2A Chicago (Collins Academy) Sectional=

Regional Finals=

Chicago Marshall 61, Leo 59

Hope Academy 56, Collins Academy 47

Phillips 61, Chicago-University 53

Tilden 50, Dunbar 49

2A Clifton (Central) Sectional=

Regional Finals=

Corliss 78, Harlan 61

Fieldcrest 49, El Paso-Gridley 40

Seneca 40, Lisle 31

2A Clifton (Central) Sectional=

Regional Semifinals=

Watseka (coop) 63, Beecher 41

2A Elmhurst (Timothy Christian) Sectional=

Regional Finals=

Chicago (Clark) 52, Latin 45

Chicago Uplift 66, Northridge Prep 64

IC Catholic 54, Elmhurst Timothy Christian 45

Orr 74, Wells 63

2A Farmington Sectional=

Regional Finals=

Deer Creek-Mackinaw 45, Farmington 44

Hamilton (West Hancock) 62, Illini West (Carthage) 38

Williamsville 63, Pleasant Plains 55

2A Manlius (Bureau Valley) Sectional=

Regional Finals=

Bureau Valley 67, Fulton 63

Byron 44, Hall 34

Rock Island Alleman 65, Aledo (Mercer County) 42

Winnebago 68, Rockford Christian 61

2A Maroa (M.-Forsyth) Sectional=

Regional Finals=

Bloomington Central Catholic 88, Heyworth 54

Decatur St. Teresa 55, Macon Meridian 44

Monticello 45, Gibson City-Melvin-Sibley 43

St. Joseph-Ogden 73, Catlin (Salt Fork) 56

2A Robinson Sectional=

Regional Finals=

Effingham St. Anthony 71, Shelbyville 58

Eldorado 51, Carmi White County 30

Mt. Carmel 51, Harrisburg 49

Teutopolis 53, Casey-Westfield 43

2A Trenton (Wesclin) Sectional=

Regional Finals=

Anna-Jonesboro 54, Chester 51

Hillsboro 60, Nashville 51

Pinckneyville 73, Waterloo Gibault 33

Trenton Wesclin 45, Piasa Southwestern 37

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Ottawa vs. LaSalle-Peru, ppd. to Feb 24th.

GIRLS PREP BASKETBALL=

1A Normal (Redbird Arena) Sectional=

State Semifinals=

Danville Schlarman 50, Lebanon 40

Stockton 58, Okaw Valley 43

2A Normal (Redbird Arena) Sectional=

State Semifinals=

Chicago Marshall 46, Teutopolis 43, 2OT

Harlan 55, Eureka 50

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/