AP NEWS

HIGH SCHOOL ROUNDUP Scovill powers co-op hockey team

January 22, 2019

SHELTON — Anne Scovill scored two goals and had two assists to lead the ND-Fairfield/Foran/Law/Weston/Pomperaug girls hockey team in a 5-0 win over Hand/Coginchaug/Old Lyme Monday afternoon at The Rinks at Shelton.

Sarah Casey, Leigha Howland and Madison David each added one goal for the ND-Fairfield co-op, which improved its record to 9-4.

HAND/COGINCHAUG/OLD LYME0 0 0—0

ND-FAIRFIELD/FORAN/LAW/WESTON/POMPERAUG1 2 2—5

Records: Hand/Coginchaug/Old Lyme 1-10, ND-Fairfield/Foran/Law/Weston/Pomperaug 9-4. Goals: N—Anne Scovill 2, Sarah Casey, Leigha Howland, Madison David. Assists: N—Howland 2, Scovill 2, Casey 2, Ashley Regina, Ceildgh Pikul, Alexis Burwell, Katelyn Pond. Shots: H—28; N—37.

GIRLS BASKETBALL

ND-FAIRFIELD 80, BASSICK 43

BASSICK

Amerie Davidson 5 9-13 20 Destiny Allen 5 0-2 10 Denaysha Watson 2 0-0 4 Heaven Thomas 0 1-2 1 Dashanelle Holness 0 3-4 3 Kullika Collins 1 0-0 3 Alijah Thompson 0 2-4 2. Totals: 13 15-25 43.

ND-FAIRFIELD

Ciara Brown 7 0-0 14 Yamani McCullough 6 0-0 15 Erin Harris 3 4-4 13 Aizhanique Mayo 3 2-2 10 Laryssa Guimaraes 2 0-0 4 Vanessa Joseph 2 1-2 5 Taylor Gibbs 2 2-2 6 MacQuarrie Stone-Folmar 2 0-0 4 Shannon Cobaugh 1 0-0 3 Elizabeth LaFrance 2 0-0 4. Totals: 30 9-10 80.

BASSICK8 17 9 9—43

ND-FAIRFIELD20 19 21 20—80

3-pointers: B—Davidson, Collins; NDF—McCullough 3, Harris 3, Mayo 2, Cobaugh.

BOYS SWIMMING

HAND 97, ND-WEST HAVEN 78

(at Albertus Magnus): 200 medley relay: Hand (Signorello, Beiner, Starkey, Loobey) 1:55.30; 200 freestyle: Alex Ozonoff (NDWH) 1:59.35; 200 IM: Joseph Starkey (H) 2:16.02; 50 freestyle: Ian Looby (H) 24.97; diving: Jessica Murphy (H) 163.45; 100 butterfly: William Porter (H) 1:00.44; 100 freestyle: Starkey (H) 56.11; 500 freestyle: Ozonoff (NDWH) 5:20.64; 200 freestyle relay: Hand (Laragy, Beiner, Mascia, Porter) 1:38.23; 100 backstroke: William Hinckley (NDWH) 1:04.90; 100 breaststroke: Sean McDermott (NDWH) 1:04.90; 400 freestyle relay: ND-West Haven (Blatchley, Kanlong, McDermott, Ozonoff) 4:11.90. Records: Hand 5-1, ND-West Haven 2-4.

HAND 97, ND-WEST HAVEN 78

(at Cheshire Community Pool): 200 medley relay: Cheshire (Sam Hanke, Joe Cannatta, Ankit Sahasrabudhe, Nick Brunetti) 1:46.89; 200 freestyle: Hanke (C) 1:50.46; 200 IM: Cannatta (C) 2:04.95; 50 freestyle: Andrew Lou (C) 23.18; diving: Noah Duncan (C) 212.10; 100 butterfly: Shane Wynne (C) 55.23; 100 freestyle: Lou (C) 50.29; 500 freestyle: Justin Finkel (C) 5:05.25; 200 freestyle relay: Cheshire (Hanke, Wynne, Cannatta, Lou) 1:35.02; 100 backstroke: Hanke (C) 56.99; 100 breaststroke: Brodey Lu (A) 1:10.50; 400 freestyle relay: Amity (Shiva Gowda, John Alvarado, Kevin Sweeney, Tyler Roy) 3:32.80. Records: Amity 4-2.

TUESDAY’S SCHEDULE

All games start at 7 unless noted

Boys basketball

Platt Tech at Abbott Tech, 6

Lyman Hall at Amity

Bethel at Stratford

McMahon at Danbury

Brookfield at Newtown

Bullard-Havens at O’Brien Tech, 6

Pomperaug at Bunnell

Cheshire at Foran

Ludlowe at Trinity Catholic

Fairfield Prep at Shelton

New Canaan at Warde

Guilford at ND-West Haven

Immaculate at ND-Fairfield

Barlow at Masuk

Law at Xavier

New Milford at Kolbe Cathedral

Weston at New Fairfield

Staples at Norwalk

Stamford at St. Joseph

Girls basketball

Abbott Tech at Platt Tech

Amity at Lauralton Hall

Stratford at Bethel

Central at Ridgefield

Danbury at McMahon, 5:30

Newtown at Brookfield

O’Brien Tech at Bullard-Havens, 6

Bunnell at Pomperaug

Trinity Catholic at Ludlowe, 5:30

Warde at New Canaan

Foran at Wilbur Cross

ND-Fairfield at Immaculate

Masuk at Barlow

Law at Sheehan

Kolbe Cathedral at New Milford, 6

New Fairfield at Weston

Norwalk at Staples

Shelton at Sacred Heart Academy, 5:30

Westhill at St. Joseph

Gymnastics

Hamden, Newtown, Oxford at Hand, 6

Barlow, New Milford, Nonnewaug at Pomperaug, 5

Boys hockey

Trumbull vs. Greenwich at Dorothy Hamill Ice Rink, 4:30

Boys and girls indoor track

SCC East Sectional championships at Floyd Little Athletic Center, 4:30

Boys swimming

Barlow/Bethel vs. Weston at Weston MS, 4

Masuk vs. Brookfield at YMCA Bubble

Bunnell/Stratford at Newtown, 6

Ludlowe/Warde vs. Wilton at Wilton YMCA, 3:40

Fairfield Prep vs. Xavier at Wesleyan, 7:30

Hamden vs. Foran/Law at Foran, 4

Seymour vs. Shelton at Shelton Community Center, 3:30

AP RADIO
Update hourly