AP NEWS
Related topics

2006 Pulitzer Prize Winners and Finalists

April 17, 2006

Winners and finalists for the 2006 Pulitzer Prizes. Pulitzer juries make up to three recommendations in each category without listing them in order of preference. The Pulitzer Board, which awards the prizes, is not limited to those recommendations in choosing a winner.

JOURNALISM:

PUBLIC SERVICE _ Two Prizes: The Sun Herald of South Mississippi and The Times-Picayune of New Orleans for coverage of Hurricane Katrina and providing a lifeline to residents struggling with the aftermath.

Also nominated: The Blade of Toledo, Ohio, for its probe of a state investment in rare coins and the scandal that exposed illegal actions by the governor and other state officials; The Washington Post for reporting on the government’s war on terrorism and tension between national security and individual liberty.

BREAKING NEWS REPORTING _ Staff of The Times-Picayune of New Orleans for coverage of Hurricane Katrina.

Also nominated: The Atlanta Journal-Constitution staff for coverage of a shooting rampage at a courthouse; the South Florida Sun-Sentinel staff for coverage of Hurricane Wilma.

INVESTIGATIVE REPORTING _ Susan Schmidt, James V. Grimaldi and R. Jeffrey Smith of The Washington Post for a probe of Washington lobbyist Jack Abramoff that exposed congressional corruption.

Also nominated: Jason Felch and Ralph Frammolino of the Los Angeles Times for their exposure of problems in the management of the J. Paul Getty Trust; Sally Kestin, Megan O’Matz and John Maines of the South Florida Sun-Sentinel for reporting on federal mismanagement of hurricane aid.

EXPLANATORY REPORTING _ David Finkel of The Washington Post for his study of the U.S. government’s attempt to bring democracy to Yemen.

Also nominated: Debbie Cenziper of The Miami Herald for examining breakdowns in hurricane forecasting; Mark Johnson and Kawanza Newson of the Milwaukee Journal Sentinel for chronicling a teenage girl’s recovery from a rabies infection.

BEAT REPORTING _ Dana Priest of The Washington Post for reports on secret prisons and other controversial features of the government’s counterterrorism campaign.

Also nominated: Barry Meier of The New York Times for writing on a flawed heart-defibrillator; Jerry Mitchell of The Clarion-Ledger of Jackson, Miss., for coverage of the case against a man accused of orchestrating the killing of three civil rights workers in 1964.

NATIONAL REPORTING _ Two Prizes: James Risen and Eric Lichtblau of The New York Times for reporting on secret domestic eavesdropping and the staffs of The San Diego Union-Tribune and Copley News Service for uncovering bribe-taking that sent former U.S. Rep. Randy Cunningham to prison.

Also nominated: Michael Moss of The New York Times for reporting on bureaucratic inertia that led to a lack of protective armor for soldiers in Iraq.

INTERNATIONAL REPORTING _ Joseph Kahn and Jim Yardley of The New York Times for reporting on China’s evolving legal system.

Also nominated: Steve Fainaru of The Washington Post for coverage of the threat to U.S. soldiers from the insurgency in Iraq; Sebastian Rotella of the Los Angeles Times for reports on restive Muslims in Europe that foretold riots in France.

FEATURE WRITING _ Jim Sheeler of the Rocky Mountain News of Denver, Colo., for a story about a Marine who helps families of comrades killed in Iraq.

Also nominated: Dan Barry of The New York Times for capturing slices of life in New Orleans after Hurricane Katrina and in New York City; Mary Schmich of the Chicago Tribune for her story about a federal judge whose husband and mother were murdered by a former plaintiff.

COMMENTARY _ Nicholas D. Kristof of The New York Times for focusing attention on genocide in Darfur and giving voice to the voiceless in other parts of the world.

Also nominated: Chris Rose of The Times-Picayune of New Orleans for columns that gave voice to the city after Hurricane Katrina; Cynthia Tucker of The Atlanta Journal-Constitution for columns on controversial issues.

CRITICISM _ Robin Givhan of The Washington Post for transforming fashion criticism into cultural criticism.

Also nominated: Nicolai Ouroussoff of The New York Times for critiques of architecture and urban design; Jerry Saltz of The Village Voice, a New York City weekly, for writing on the visual arts and other cultural topics.

EDITORIAL WRITING _ Rick Attig and Doug Bates of The (Portland) Oregonian for their editorials on abuses inside a mental hospital.

Also nominated: The Editorial Board of The Birmingham (Ala.) News for editorials reversing the paper’s long-held support of the death penalty; B. Marie Harris, Tony Biffle and Stan Tiner of The Sun Herald of South Mississippi for editorials in the wake of Hurricane Katrina.

EDITORIAL CARTOONING _ Mike Luckovich of The Atlanta Journal-Constitution for a simple but piercing style.

Also nominated: Marshall Ramsey of The Clarion-Ledger of Jackson, Miss., for crisp opinions and uncomplicated artistry; Mike Thompson of the Detroit Free Press for diverse cartoons.

BREAKING NEWS PHOTOGRAPHY _ Staff of The Dallas Morning News for capturing the chaos and pain after Hurricane Katrina.

Also nominated: Carolyn Cole and Brian Vander Brug of the Los Angeles Times for coverage of Israel’s withdrawal from Gaza; Eric Gay of The Associated Press for coverage of the human suffering in New Orleans after Hurricane Katrina.

FEATURE PHOTOGRAPHY _ Todd Heisler of the Rocky Mountain News of Denver, Colo., for behind-the-scenes photos from the funerals of Marines killed in Iraq.

Also nominated: Mike Stocker of the South Florida Sun-Sentinel for his exploration of Holocaust survivors as Judaism faces a new century; Damon Winter of the Los Angeles Times for his portrayal of two remote Eskimo villages coping with memories of sexual abuse by a missionary 30 years ago.

ARTS

FICTION _ ``March,″ by Geraldine Brooks (Viking)

Also nominated: ``The March,″ by E.L. Doctorow (Random House); ``The Bright Forever,″ by Lee Martin (Shaye Areheart Books/Crown Publishing).

DRAMA _ No Award

Nominated: ``Miss Witherspoon,″ by Christopher Durang; ``The Intelligent Design of Jenny Chow,″ by Rolin Jones; ``Red Light Winter″ by Adam Rapp.

HISTORY _ ``Polio: An American Story,″ by David M. Oshinsky (Oxford University Press)

Also nominated: ``New York Burning,″ by Jill Lepore (Alfred A. Knopf); ``The Rise of American Democracy: Jefferson to Lincoln,″ by Sean Wilentz (W.W. Norton).

BIOGRAPHY _ ``American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer,″ by Kai Bird and Martin J. Sherwin (Alfred A. Knopf)

Also nominated: ``The Year of Magical Thinking,″ by Joan Didion (Alfred A. Knopf); ``The Peabody Sisters: Three Women Who Ignited American Romanticism,″ by Megan Marshall (Houghton Mifflin).

POETRY _ ``Late Wife,″ by Claudia Emerson (Louisiana State University Press)

Also nominated: ``American Sublime,″ by Elizabeth Alexander (Graywolf Press); ``Elegy on Toy Piano,″ by Dean Young (University of Pittsburgh Press).

GENERAL NON-FICTION _ ``Imperial Reckoning: The Untold Story of Britain’s Gulag in Kenya,″ by Caroline Elkins (Henry Holt)

Also nominated: ``Postwar: A History of Europe Since 1945,″ by Tony Judt (The Penguin Press); ``The Assassins’ Gate: America in Iraq,″ by George Packer (Farrar, Straus & Giroux).

MUSIC _ Piano Concerto: ‘Chiavi in Mano,’ by Yehudi Wyner (Associated Music Publishers)

Also nominated: ``Neruda Songs,″ by Peter Lieberson (Associated Music Publishers, Inc.); ``Si Ji (Four Seasons)″ by Chen Yi (Theodore Presser Company).

SPECIAL CITATIONS

_ Edmund S. Morgan, honored for what Pulitzer officials described as ``his creative and deeply influential body of work as an American historian that spans the last half century.″

_ Thelonious Monk, honored posthumously for ``a body of distinguished and innovative musical composition that has had a significant and enduring impact on the evolution of jazz.″

AP RADIO
Update hourly