AP NEWS

Thursday’s Scores

March 1, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Class 1A District 2/11=

Subregional Championship=

Notre Dame-East Stroudsburg 57, Pottsville Nativity 49

Class 1A District 4=

Championship=

Lourdes Regional 64, Neumann 40

Class 1A District 12=

Championship=

Sankofa Freedom 76, Paul Robeson 64

Class 1A WPIAL=

Championship=

Pittsburgh Nazareth Prep 69, Vincentian Academy 62

Class 2A District 4=

Championship=

Millville 56, Northeast Bradford 36

Third Place=

Bloomsburg 60, South Williamsport 50

Class 2A District 6=

Championship=

Bishop Guilfoyle 83, West Branch 35

Class 2A District 9=

Championship=

Ridgway 52, Coudersport 50

Class 2A District 12=

Championship=

Constitution 78, Philadelphia MC&S 74

Class 3A District 2=

Championship=

Wyoming Seminary 48, Holy Redeemer 47

Class 3A District 5/9=

Regional Championship=

Brookville 48, Everett 44

Class 3A District 6=

Third=

Forest Hills 66, Bellwood-Antis 40

Class 3A WPIAL=

Championship=

Lincoln Park Charter 62, Pittsburgh North Catholic 50

Class 4A District 5/8=

Regional Championship=

Bedford 74, Westinghouse 64

Class 5A District 3=

Championship=

Lower Dauphin 64, Muhlenberg 60

Fifth Place=

Lampeter-Strasburg 54, Elizabethtown 44

Ninth Place=

Milton Hershey 63, Cocalico 45

Seventh Place=

Northeastern 56, Garden Spot 38

Third Place=

York 86, Northern York 68

Class 5A District 11=

Championship=

Pottsville 51, Southern Lehigh 33

Class 5A District 12=

Play-In=

Archbishop Ryan 67, Martin Luther King 58

Class 6A District 1 Third-Eighth Playback=

Fifth Place=

Norristown 67, Chester 60

Class 6A District 3=

Fifth Place=

Manheim Township 54, Cumberland Valley 39

Third Place=

West Lawn Wilson 53, Chambersburg 51

GIRLS PREP BASKETBALL=

Northampton 60, Bethlehem Freedom 52

Class 1A District 2=

Championship=

Susquehanna 39, Forest City 21

Class 1A District 3=

Championship=

Lancaster Country Day 35, Greenwood 30

Fifth Place=

Harrisburg Christian 41, Conestoga Christian 29

Third Place=

Covenant Christian Academy 43, Veritas Academy 35

Class 1A District 4=

Championship=

Lourdes Regional 35, Sullivan County 29

Class 1A District 9=

Championship=

North Clarion 43, Johnsonburg 41

Third Place=

Coudersport 31, Otto-Eldred 23

Class 2A District11=

Championship=

Mahanoy Area 51, Marian Catholic 37

Class 2A District 4=

Championship=

Mount Carmel 55, Sayre Area 26

Class 2A District 6=

Championship=

Bellwood-Antis 52, Juniata Valley 49

Class 2A WPIAL=

Championship=

Our Lady Of Sacred Heart 50, Brentwood 48

Class 3A District 6=

Third Place=

Central Cambria 42, Tyrone 33

Class 4A District 2=

Championship=

Scranton Prep 46, Lake-Lehman 43

Class 4A District 3=

Championship=

Lancaster Catholic 54, Harrisburg Bishop McDevitt 39

Fifth Place=

Bermudian Springs 62, Eastern York 44

Third Place=

Kennard-Dale 58, ELCO 44

Class 5A District 3=

Fifth Place=

Lower Dauphin 39, Mechanicsburg 35

Seventh Place=

Spring Grove 57, Elizabethtown 45

Third Place=

Twin Valley 43, Solanco 37

Class 6A District 3=

Fifth Place=

Governor Mifflin 59, Harrisburg 57

Seventh Place=

Cedar Crest 48, West Lawn Wilson 41

Third Place=

Central Dauphin 43, Cedar Cliff 37

Class 6A District 11=

Third Place=

Nazareth Area 52, Parkland 44

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/