AP NEWS

HS girls bball: Century, Soda Springs earn No. 1 spots in first media poll

November 22, 2018

Century and Soda Springs are the top-ranked local teams in the first statewide high school girls basketball media poll, released Wednesday.

The Diamondbacks (3-0, 2-0 4A District 4-5) are the No. 1 team in 4A after receiving five first-place votes, while the defending state champion Cardinals (3-0) are the top-ranked squad in 2A with seven first-place votes.

Snake River (2-0) is tied with Sugar-Salem for the No. 2 spot in 3A in the first poll of the season. Sho-Ban (3-0, 1-0 1A DII District 5-6) received one first-place vote and is the No. 2 team in 1A DII, two spots ahead of fourth-ranked Rockland (4-0, 1-0 1A DII District 5-6).

Firth (3-0) is the No. 3 team in 2A, while Blackfoot (3-0, 1-0 4A District 6) and Malad (0-2) received votes but were not ranked this week.

Mountain View, Timberlake, Prairie and Genesis Prep are the No. 1 teams in 5A, 2A, 1A DI and 1A DII, respectively.

Week 1 Girls Basketball State Media Poll

Records are through Nov. 20, 2018

Class 5A

Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs

1. Mountain View (8) 4-0 40 -

2. Eagle 4-0 31 -

3. Boise 4-2 18 -

4. Lake City 3-1 14 -

5. Meridian 2-0 13 -

Others receiving votes: Rigby 3, Timberline 1

Class 4A

Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs

1. Century (5) 3-0 33 -

2. Middleton (2) 2-0 22 -

3. Bonneville 3-0 19 -

4. Minico 5-0 18 -

5. Caldwell 3-0 12 -

Others receiving votes: Mountain Home 7, Blackfoot (1) 6, Bishop Kelly 3

Class 3A

Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs

1. Timberlake (6) 4-0 37 -

T-2. Sugar-Salem (1) 2-1 26 -

T-2. Snake River 2-0 26 -

4. Parma 2-1 15 -

5. Kimberly (1) 3-1 11 -

Others receiving votes: Gooding 3, Bonners Ferry 1, South Fremont 1

Class 2A

Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs

1. Soda Springs (7) 3-0 36 -

2. Ririe 3-1 27 -

3. Firth 3-0 20 -

4. Cole Valley Christian (1) 2-0 12 -

5. Melba 2-1 8 -

Others receiving votes: Grangeville 5, West Jefferson 5, Declo 4, Malad 2, New Plymouth 1

Class 1A Division I

Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs

1. Prairie (7) 2-0 35 -

2. Lapwai 2-1 22 -

3. Shoshone 3-0 21 -

4. Genesee 3-0 17 -

5. Rimrock 4-0 14 -

Others receiving votes: Challis 5 (1), Butte County 4, Oakley 1, Victory Charter 1

Class 1A Division II

Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs

1. Genesis Prep (6) 0-0 34 -

2. Sho-Ban (1) 3-0 29 -

3. Nezperce 4-0 13 -

4. Rockland 4-0 12 -

T-5. Salmon River 1-1 10 -

T-5. Carey 2-1 10 -

Others receiving votes: Dietrich 5, Garden Valley 5 (1), Horseshoe Bend 2

This week’s voters:

Sven Alskog, IdahoSports.com

Fred Davis, Blackfoot Morning News

Michael Lycklama, Idaho Statesman

Michael Guise, Idaho State Journal

Marlowe Hereford, (Idaho Falls) Post Register

Mark Nelke, Coeur d’Alene Press

Brandon Walton, Idaho Press

Matt Harris, IdahoSports.com

AP RADIO
Update hourly