AP NEWS

Friday’s Scores

February 17, 2018

BOYS BASKETBALL=

Bigfork 69, Missoula Loyola 45

Billings West 61, Butte 43

Great Falls 72, Bozeman 55

Great Falls Russell 72, Billings Skyview 43

Hardin 71, Belgrade 58

Lewistown (Fergus) 71, Livingston 44

Thompson Falls 73, Troy 37

Northwest A at Ronan=

Semifinal=

Polson 59, Libby 50

Ronan 72, Browning 60

Southwestern A at Hamilton=

Semifinal=

Butte Central 60, Frenchtown 47

Hamilton 48, Dillon 36

District 1B at Conrad=

Semifinal=

Rocky Boy 73, Fairfield 66

Shelby 68, Choteau 60

District 2B at Wolf Point=

Semifinal=

Malta 59, Wolf Point 38

Poplar 54, Glasgow 49

District 3B at Colstrip=

Loser Out=

Forsyth 75, Lame Deer 53

St. Labre 60, Baker 28

District 4B at Huntley Project=

Semifinal=

Joliet 61, Shepherd 56

Roundup 57, Columbus 32

District 5B at Belgrade=

Semifinal=

Big Timber 47, Whitehall 44

Three Forks 52, Manhattan 35

District 2C at Sidney=

Loser Out=

Froid/Medicine Lake Coop 56, Plentywood 43

Richey-Lambert 44, Culbertson 35

Semifinal=

Fairview 49, Savage 28

Mon-Dak 51, Bainville 38

District 3C at Glasgow=

Loser Out=

Dodson 72, Nashua-Opheim (BKB-BKG) 67

Frazer 62, Lustre Christian 48

Consolation Final=

Frazer 54, Dodson 43

Championship=

Scobey 74, Saco-Whitewater-Hinsdale Coop 41

District 4C at Miles City=

Loser Out=

Jordan 57, Custer-Hysham 36

Wibaux 67, Broadus 50

District 6C at Red Lodge=

Loser Out=

Plenty Coups 57, Harlowton 51

Reed Point-Rapelje 49, Absarokee 34

District 8C at Great Falls=

Loser Out=

Geraldine/Highwood 50, Hobson-Moore-Judith Gap 49

Semifinal=

Belt 34, Winnett-Grass Range 24

Denton-Geyser-Stanford 76, Centerville 60

District 9C at Havre=

Loser Out=

Fort Benton 61, Box Elder 44

Hays-Lodgepole 79, Turner 69

Consolation Final=

Fort Benton 68, Hays-Lodgepole 52

Championship=

Chinook 62, North Star 53

District 10C at Shelby=

Loser Out=

Cascade 62, Simms 53

Power 78, Augusta 27

Valier 69, Cascade 41

Great Falls Central 70, Power 59

District 11C at Manhattan Christian=

Semifinal=

Gardiner 96, West Yellowstone 68

Manhattan Christian 84, White Sulphur Springs 21

District 12C at Butte (Maroon)=

Loser Out=

Harrison-Willow Creek 57, Sheridan 30

Semifinal=

Drummond 54, Ennis 33

Twin Bridges 46, Phillipsburg 33

District 13C at Frenchtown=

Loser Out=

Seeley-Swan 66, Victor 22

Semifinal=

Darby 60, Lincoln 47

District 14C at Pablo=

Loser Out=

Hot Springs 68, St. Regis 34

Semifinal=

Arlee 64, Noxon 42

Plains 50, Charlo 33

GIRLS BASKETBALL=

Billings West 40, Butte 33

Bozeman 46, Great Falls 22

Florence 54, Deer Lodge 41

Great Falls Russell 39, Billings Skyview 26

Hardin 64, Belgrade 39

Helena Capital 39, Kalispell Glacier 26

Lewistown (Fergus) 42, Livingston 36

Thompson Falls 45, Troy 43

Northwest A at Ronan=

Semifinal=

Browning 45, Libby 21

Columbia Falls 50, Ronan 18

Southwestern A at Hamilton=

Semifinal=

Dillon 46, Butte Central 43

Frenchtown 49, Hamilton 41

District 1B at Conrad=

Semifinal=

Fairfield 47, Shelby 41

Rocky Boy 41, Choteau 38

District 2B at Wolf Point=

Semifinal=

Poplar 51, Malta 33

Wolf Point 48, Harlem 38

District 3B at Colstrip=

Loser Out=

Forsyth 51, Lodge Grass 43

Lame Deer 52, Baker 41

District 4B at Huntley Project=

Semifinal=

Red Lodge 31, Columbus 27

Roundup 54, Joliet 32

District 5B at Belgrade=

Semifinal=

Three Forks 73, Big Timber 49

Townsend 36, Jefferson (Boulder) 26

District 2C at Sidney=

Loser Out=

Bainville 48, Richey-Lambert 42

Fairview 55, Culbertson 40

Semifinal=

Plentywood 45, Mon-Dak 35

Savage 50, Froid/Medicine Lake Coop 39

District 3C at Glasgow=

Semifinal=

Saco-Whitewater-Hinsdale Coop 60, Lustre Christian 45

Scobey 59, Frazer 30

District 4C at Miles City=

Loser Out=

Broadus 45, Custer-Hysham 31

Terry 58, Jordan 40

Semifinal=

Ekalaka 47, Melstone 32

Wibaux 66, Northern Cheyenne 45

District 6C at Red Lodge=

Loser Out=

Park City 37, Broadview-Lavina 28

Reed Point-Rapelje 43, Roberts 15

Semifinal=

Bridger 41, Plenty Coups 39

Harlowton 40, Absarokee 22

District 8C at Great Falls=

Loser Out=

Geraldine/Highwood 37, Centerville 32

Semifinal=

Belt 70, Hobson-Moore-Judith Gap 28

Winnett-Grass Range 42, Roy-Winifred 27

District 9C at Havre=

Loser Out=

Chinook 46, Hays-Lodgepole 45

North Star 64, Big Sandy 24

Semifinal=

Box Elder 67, Chester-Joplin-Inverness 27

Fort Benton 64, Turner 42

District 10C at Shelby=

Loser Out=

Cascade 62, Augusta 33

Valier 34, Dutton-Brady 32

Semifinal=

Great Falls Central 53, Power 27

Simms 56, Heart Butte 48

District 11C at Manhattan Christian=

Semifinal=

Lone Peak 46, Shields Valley 42

Manhattan Christian 62, White Sulphur Springs 41

District 12C at Butte (Maroon)=

Loser Out=

Sheridan 60, Harrison-Willow Creek 48

Semifinal=

Ennis 53, Phillipsburg 8

Twin Bridges 52, Drummond 32

District 13C at Frenchtown=

Semifinal=

Clark Fork 63, Lincoln 30

Seeley-Swan 48, Darby 33

District 14C at Pablo=

Loser Out=

Hot Springs 54, Two Eagle River 18

Semifinal=

Charlo 46, Arlee 24

St. Regis 44, Plains 36

__

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly