AP NEWS

High school scores for Aug. 29, 2018

September 23, 2018

High schools

Golf

Boys

Wednesday’s results

WPIAL

Class AAA

Section 1

Hempfield 198, Norwin 221

Medalists: Anthony Bellotti (H), 37; Trent Kablach (N), 39

Section 2

Belle Vernon 217, Connellsville 233

Medalists: Jake Caldwell (BV), 39; Chase Richardson (C), 43

Section 3

North Allegheny 182, Butler 228

Medalists: Ryan Meyer (NA), 34; Brayden Setnar (B), 42

North Hills 214, Shaler 228

Medalists: Jacob Stuckert (NH), 37; Zach Hernon (S), 45

Section 4

Plum 202, Woodland Hills 203

Section 5

Blackhawk 216, Beaver 244

Medalist: Ryan Robinson (B), 41

West Allegheny 214, Ambridge 268

Medalist: Zac Ziolkowski (WA), 38

Section 6

Mt. Lebanon 211, Baldwin 220

Section 7

Peters Township 192, Trinity 213

Medalists: Parker Johnson (PT), 34; Milan Molinari (T), 41

Section 8

Armstrong 217, Highlands 266

Medalist: Anthony Lobb (A), 38

Shady Side Academy 193, Knoch 232

Medalists: Adam Lauer (SSA), 31; Cory Voltz (K), 41

Class AA

Section 1

Freeport 224, Jeannette 300

Medalist: David Gaspersic (F), 37

Leechburg 281, St. Joseph 295

Medalist: Cole Villa (L), 45

Section 2

Greensburg Central Catholic 222, Derry 238

Medalists: Ben Ritenour (GCC), 41; Aidan Bushey (D), 43

Section 3

Northgate 236, Vincentian Academy 293

Medalist: Zofia Gallick (N), 44

Section 6

South Side Beaver 226, Hopewell 245

Medalists: Logan English/Alex Jones (SSB), 42

Nonsection

Bentworth 229, Frazier 239

Medalists: Luke Dziak (B), 37; Tyler Hoffman (F), 44

Girls

Wednesday’s results

WPIAL

Class AAA

Section 1

Pine-Richland 179, Blackhawk 187

Medalists: Lauren Freyvogel (PR), 36; Sierra Richard (B), 44

Section 2

Peters Township 190, Oakland Catholic 202

Section 3

Franklin Regional 192, Norwin 213

Medalists: Baylee Horvath/Lila Shiling (FR), 46

Section 4

Armstrong 201, Shaler 211

Medalists: Jocelyn Dias (A), 46; Emilee Miller (S), 48

Section 8

Shady Side Academy 193, Knoch 232

Medalists: Adam Lauer (SSA), 31; Cory Voltz (K), 41

Class AA

Section 1

Freeport 224, Jeannette 300

Medalists: David Gaspersic (F), 37; Alex Vickers (J), 50

Greensburg Central Catholic 159, Elizabeth Forward 214

Medalists: Meghan Zambruno (GCC), 36; Sarah Grossman (EF), 46

Section 3

Deer Lakes 262, Summit Academy 323

Medalist: Will Meyer (DL), 40

Nonsection

Indiana 205, Punxsutawney 205

Medalist: Jenny Todd (I), 50

Tennis

Girls

Wednesday’s results

WPIAL

Class AAA

Section 1

Latrobe 5, Franklin Regional 0

Penn-Trafford 3, Connellsville 2

Section 2

Butler 5, North Hills 0

Shady Side Academy 5, Thomas Jefferson 0

Section 3

Fox Chapel 5, Penn Hills 0

Oakland Catholic 5, Woodland Hills 0

Section 4

Canon-McMillan 3, Montour 2

Peters Township 5, Chartiers Valley 0

Class AA

Section 1

Greensburg Central Catholic 4, Southmoreland 1

Greensburg Salem 4, South Park 1

Mt. Pleasant 4, West Mifflin 1

Section 2

Central Valley 3, Ellwood City 2

Section 3

Derry 5, North Catholic 0

Valley 5, Springdale 0

Section 4

Avella 3, Carlynton 2

McGuffey 3, Ringgold 2

Winchester Thurston 5, Vincentian Academy 0

Nonsection

Mt. Lebanon 4, Moon 1

To report scores, call 1-888-PIT-TRIB.

AP RADIO
Update hourly