AP NEWS

Class 3A Northeast Regional Wrestling Results

March 2, 2019

DISTRICT 2 RESULTS

At Bethlehem Liberty

Team standings

1. Northampton (NHM), 82; 2. Bethlehem Catholic (BCA), 80.5; 3. Liberty (BL), 69.5; 4. Nazareth (NAZ), 52.5; 5. Stroudsburg (STR), 45.5; 6. Father Judge (FJ), 40.5; 7. Easton (EAS), 36; 8. Hazleton Area (HAZ), 29.5; 9. Mariana Bracetti Academy (MBA) 19; 10. West Scranton (WS), 18; 11. East Stroudsburg South (ESS), 17.5; 12. Dallas (DAL), 17; 13. Bangor (BAN), Scranton (SCR), 16; 15. Pottsville (POT), 14.5; 16. Delaware Valley (DV), 6; 17. Northeast (NRE), 13; 18. Coughlin (COU), Valley West (VW), 10; 20. Central (CEN), Emmaus (EMM), 9; 22. Bethlehem Freedom (BF), Pocono Mountain East (PME), 8; 24. Archbishop Wood (AW), Wallenpaupack (WAL), 7; 26. Archbishop Ryan (AR), Honesdale (HON), St. Joseph’s Prep (SJP), 6; 29. Abington Heights (AH), Berwick (BER), East Stroudsburg North (ESN), George Washington (GW), Valley View (VV), 4; 34. Belmont Charter (BCH), Martin Luther King (MLK), Parkland (PAR), Roman Catholic (RC), 3; 38. Crestwood (CRE), Southern Lehigh (SL), 2; 40. Dieruff (DIE), 1; 41. Archbis Carroll (AR), Frankford (FFD), Franklin Towne Charter (FTC), 0.

Quarterfinals

106: Cooper Price (COU) pinned Connor Werner (BL), 3:09; Braxton Appello (EAS) dec. Austin Fashouer (WS), 10-4.

113: Andrew Smith (NAZ) tech fall Drew Howell (HON), 22-6 (4:15); Tal-Reese Flemming (BL) pinned Johnny Corra (HAZ), 1:41.

120: Matt Maloney (BL) major dec. Bobby Zelinski (SCR), 17-6.

126: Patrick Gould (ESS) tech fall Jorven Rodriguez (HAZ), 28-10 (2:33); David Krokowski (VW) dec. Mike Torres (BL), 4-0.

132: Drew Clearie (NAZ) dec. J.J. White (VW), 6-3; Julian Chlebove (NHM) pinned Jordan Miale (CRE), 4:37.

138: Devon Britton (NHM) major dec. Jack Dardia (DV), 14-4.

145: Ryan Anderson (BCA) pinned Garrett Walsh (WS) 0:44; Jagger Condomitti (NHM) dec. Charles Everdale, 2-0.

152: Cole Handlovic (BCA) tech fall Bryce Molinaro (HAZ), 21-6 (4:41); Paulie Mastrogiovanni (BAN) dec. Brandon Lawson (HON), 9-5; Jeremiah Oakes (SCR) major dec. Jake Dressler (NAZ), 13-2.

160: Luca Frinzi (BCA) major dec. Gavin Brazanskas (DV), 18-4.

170: Brenden Spicer (FJ) dec. Cameron Butka (WS), 8-6; Caden Wright (EMM) dec. Jake Marnell, 8-2.

182: Steven Newell (DAL) major dec. Kevin Hennessy (BL), 8-0; Hunter Gill (ESS) pinned Jayson Brielmeier (HAZ), 5:58; Jeremy Seymour (WS) dec. Riley Gallagher (NHM), 7-2; Dominic Falcone (EAS) major dec. Jason Henderson (DV), 18-6.

195: Jameel Coles (NRE) pinned Seth Hunsinger (HAZ), 3:50; Tyler Neglia (WAL) dec. Maximos Marrero (BF), 3-2 TB2; Jayden Bortz (NHM) dec. J.J. Snyder (BER), 8-5.

220: Andrew Balukas (EAS) pinned Brandon Crusen (SCR), 4:54; Shane Noonan (HAZ) dec. Stephen Schott (NAZ), 3-2; Nick Nittoli (BAN) won by forfeit over West Scranton’s Joel Tricoche (WS).

285: Hunter Werkheiser (NHM) pinned R.J. Knott (AH), 3:44; Shawn Henninger (DAL) pinned Jase Crouse (BCA), 2:12; Sami Khamis (STR) pinned Shane Repasky (NA), 5:33; Jaden Freeman (BL) dec. John Shnipes (VV), 3-1.

Consolation Round 1

106: Ian Ratchford (VW) pinned Yasire Brooks (BCH), 0:39.

113: Enmanuel Santana (NRE) dec. Cole Kroptavich (AH), 10-9.

120: Connor Huber (BF) dec. Cadden Kucek (VW), 11-8.

126: Preston Machado (DV) pinned Zimir Rice (OVE), 3:59; Nino Cinti (COU) dec. Justin Braddock (MLK), 9-4.

132: Alejandro Garcia (SJP) dec. Christian Kistlen (HAZ), 4-2; Bryce Gonzalez (POT) major dec. Joe Casella (DV), 10-2.

138: Nicholas Colasurdo (SL) major dec. Garrett Swank (CRE), 16-6.

145: Machias Magill (DV) dec. Kale Cummings (PAR), 8-7.

152: Ahmir Ragsdale (BCH) won by forfeit over James Brown (AH).

160: Isaac Kassis (DIE) dec. Sam Northup (AH), 8-3.

195: Billy Grace (AW) dec. Dave White (VW), 8-1.

220: Jose Falcon (DV) dec. Daishawn Tilghman (OVE), 6-5.

Round of 16

106: Dante Frinzi (BCA) pinned Ian Ratchford (VW), 0:46; Austin Fashouer (WS) pinned John Dooley (SJP), 0:25; Ryan Stilenbauer (NHM) pinned Brandon Grogan (AH), 1:16.

113: Nick Onea (POT) tech fall Cole Kroptavich (AH), 18-3 (3:49); Johnny Corra (HAZ) pinned Tony Pescatore (AW), 0:58; Matt Mayer (BCA) pinned Justin Benscoter (DAL), 0:45.

120: Sean Guinan (SJP) dec. Anthony Caramanno (WS), 3-1; Samuel Hanley (NHM) pinned Cadden Kucek (VW), 2:32; Bobby Zelinski (SCR) pinned Davon McFarlin (BCH), 1:27; Sean Pierson (NAZ) pinned Beck Hutchinson (HAZ), 3:08.

126: Jorven Rodriguez (HAZ) pinned Aaron Scalen (RC), 3:45; Ethan Szerencsits (NHM) dec. Preston Machado (DV), 10-5; Liam Logue (FJ) pinned Nino Cinti (COU), 1:28.

132: Robert Lawlor (FJ) dec. Christian Kistlen (HAZ), 8-4; Travis Brown (LIB) pinned Joe Casella (DV), 1:41; Jordan Miale (CRE) dec. Dennis Belleh (OVE), 8-7.

138: Liam O’Toole (AR) pinned Jamie Pahler (COU), 5:19; Matt Lackman (BCA) pinned Garrett Swank (CRE), 4:35; Jack Dardia (DV) dec. Aboubakare Diaby (CEN), 5-2. Steven Storm (PME) major dec. Stephen Martisofski, 20-6.

145: Garrett Walsh (WS) major dec. Jonathan Swift (AR), 9-1; Jason Rezak (BL) dec. Machias Magill (DV), 16-11; Charles Everdale (HAZ) pinned Nolan Cataldi (AW), 1:04; Nathan Stefanik (NAZ) major dec. Ryan Hartman (WAL), 18-5.

152: Bryce Molinaro (HAZ) tech fall Brad Vespe (LAS), 19-3 (4:14); Brandon Lawson (HON) pinned Andrew Schneider (STR), 1:38; Griol Khochiashvili (CEN) pinned James Brown (AH), 5:12.

160: Lucien Anderson (CEN) dec. Jaylon Brunson (VW), 7-1; Braden Goodman (POT) pinned Sam Northup (AH), 0:11; Gavin Brazanskas (DV) major dec. Nicolas Perez (FTC), 10-0; Gaven Krazer (EAS) pinned Dante Matarella, 1:08.

170: Quinn Collins (AW) dec. Jake Kabonick (HON), 11-6; Cameron Butka (WS) dec. Joshua Talijan (BL), 7-3; Jake Marnell (HAZ) pinned Anthony Williamson (SP), 3:30; Isaiah Reinert (EAS) pinned Len Kelley (DAL), 1:40.

182: Jayson Brielmeier (HAZ) dec. John Colbourne (MLK), 5-4; Jeremy Seymour (WS) dec. Joey Schrader (BAN), 3-1; Jason Henderson (DV) pinned Edgardo Caraballo (SP), 1:30.

195: Damen Moyer (BL) pinned Dave White (VW), 1:22; J.J. Snyder (BER) pinned Dillon Shamanow (AR), 1:44; Seth Hunsinger (HAZ) dec. Tymothy Nevadomsky (POT), 8-4.

220: Brandon Crusen (SCR) pinned Amara Yobouet (NRE), 3:15; Blake Lambert (NHM) dec. Jose Falcon (DV), 7-0; Joel Tricoche (WS) dec. Dillon Trainer (LAS), 5-3.

285: John Shnipes (VV) pinned Kenyata Garner (WP), 0:42; Shawn Henninger (DAL) dec. Cory Border (PAR), 3-1 SV; R.J. Knott (AH) pinned Miguel Borrero (GW), 3:53.