AP NEWS
Related topics

BC-CO-BKH--Prep Scores, CO

February 24, 2019
By The Associated Press

BOYS PREP BASKETBALL(equals)

Class 1A District 1(equals)

Championship(equals)

De Beque 70, Ouray 30

Class 1A District 4(equals)

Third Place(equals)

Peetz 78, Caliche 54

Class 1A District 7(equals)

Championship(equals)

Evangelical Christian Academy 50, Genoa-Hugo 36

Class 1A District 8(equals)

Third Place(equals)

Front Range Baptist 50, Cornerstone Christian 48

Class 2A District 1(equals)

Third Place(equals)

Sargent 79, Center 56

Class 2A District 4(equals)

Championship(equals)

Limon 48, Denver Christian 39

Third Place(equals)

Byers 66, Clear Creek 43

Class 2A District 5(equals)

Fifth Place(equals)

Paonia 48, Soroco 41

Third Place(equals)

Meeker 56, West Grand 29

Class 2A District 7(equals)

Championship(equals)

Highland 79, Dayspring Christian Academy 46

Class 3A Frontier District(equals)

Fifth Place(equals)

Bruce Randolph 64, Middle Park 57

Class 3A Intermountain District(equals)

Semifinal(equals)

Alamosa 39, Centauri 38

Montezuma-Cortez 66, Bayfield 59

Class 3A Metro District(equals)

Fifth Place(equals)

Colorado Academy 58, Jefferson Academy 47

Third Place(equals)

Kent Denver 40, Faith Christian 39

Class 3A Tri-Peaks District(equals)

Seventh Place(equals)

Buena Vista 45, Salida 40

Class 3A Western Slope District(equals)

Championship(equals)

Delta 50, Roaring Fork 39

Third Place(equals)

Coal Ridge 41, Gunnison 40

Class 4A State Tournament(equals)

Second Round(equals)

Golden 79, Glenwood Springs 61

Greeley Central 54, The Classical Academy 49

Harrison 55, Alameda 52

Holy Family 57, Northfield 39

Lewis-Palmer 69, Ponderosa 52

Longmont 78, Discovery Canyon 48

Pueblo Central 51, Durango 32

Class 5A State Tournament(equals)

Second Round(equals)

Cherry Creek 77, Columbine 65

Eaglecrest 75, Legend 67

Fairview 69, Broomfield 48

Fruita Monument 66, Greeley West 51

Grandview 55, Boulder 32

Highlands Ranch 49, Regis Jesuit 48

Mountain Vista 48, Rocky Mountain 45, OT

Overland 66, Horizon 53

Rangeview 70, Windsor 34

Rock Canyon 77, Brighton 55

Smoky Hill 82, Douglas County 67

ThunderRidge 63, Poudre 46

GIRLS PREP BASKETBALL(equals)

Class 1A District 4(equals)

Third Place(equals)

Merino 51, Prairie 45

Class 1A District 6(equals)

Championship(equals)

Cotopaxi 68, Sangre De Cristo 15

Class 2A District 4(equals)

Third Place(equals)

Burlington 48, Byers 40

Class 2A District 5(equals)

Fifth Place(equals)

Vail Christian 46, Plateau Valley 34

Championship(equals)

Meeker 52, Soroco 25

Class 2A District 8(equals)

Third Place(equals)

Peyton 34, Calhan 20

Class 3A Frontier District(equals)

Consolation Semifinal(equals)

Bennett 29, KIPP Collegiate 23

Third Place(equals)

Lake County 45, Arrupe Jesuit 29

Class 3A Intermountain District(equals)

Semifinal(equals)

Alamosa 42, Centauri 39

Class 3A Metro District(equals)

Third Place(equals)

Faith Christian 57, Colorado Academy 45

Class 3A Tri-Peaks District(equals)

Seventh Place(equals)

Trinidad 48, Florence 31

Third Place(equals)

Salida 47, Manitou Springs 36

Class 3A Western Slope District(equals)

Third Place(equals)

Moffat County 47, Grand Valley 27

Championship(equals)

Delta 40, Cedaredge 25

__

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/