AP NEWS
Related topics

Friday’s Scores

February 24, 2018

BOYS PREP BASKETBALL=

Beulah 80, Hazen 64

Cavalier 57, May Port CG 56

Dickinson 58, Turtle Mountain 45

Dickinson Trinity 63, Killdeer 35

Grafton/St. Thomas 65, Thompson 57

Hankinson 62, Wilmot, S.D. 53

Hatton-Northwood 69, Drayton/Valley-Edinburg 38

Heart River 44, Bowman County 43

Hettinger/Scranton 67, Beach 60

Hillsboro/Central Valley 101, Finley-Sharon/Hope-Page 28

Mott-Regent 68, Richardton-Taylor 42

North Border 66, Griggs County Central 56

Park River/Fordville Lankin 65, Larimore 40

Class A West Region=

Play-in=

Bismarck St. Mary’s 82, Williston 73

Class B District 5=

First Round=

Edgeley-Kulm-Montpelier 69, Midkota 39

Ellendale 54, Barnes Co N-north Central 49

LaMoure-Litchville-Marion 69, Oakes 56

Class B District 6=

First Round=

Napoleon 44, South Border 43

Strasburg-Zeeland 58, Medina-Pingree-Buchanan 29

Class B District 7=

First Round=

Benson County 62, Harvey-Wells County 55

Dakota Prairie 76, Warwick 42

New Rockford-Sheyenne 75, Lakota 44

Class B District 8=

First Round=

Langdon-Edmore-Munich 76, Rolla 39

North Star 69, Rolette-Wolford 55

Class B District 9=

First Round=

New Salem-Almont 37, Flasher 34

Standing Rock 73, Grant County 57

Class B District 10=

First Round=

Garrison 68, Max 49

Underwood 43, Washburn 40

Wilton-Wing 77, Center-Stanton 40

Class B District 11=

First Round=

Bottineau 84, Drake-Anamoose 38

Nedrose 66, Westhope-Newburg 52

Rugby 83, Towner-Granville-Upham 35

Class B District 12=

First Round=

Des Lacs-Burlington 70, Lewis and Clark-Berthold 43

Minot Bishop Ryan 69, South Prairie 18

Minot Our Redeemer’s 67, Surrey 47

Mohall-Lansford-Sherwood 74, Glenburn 42

Class B District 15=

First Round=

Mandaree 68, White Shield 65

New Town 69, Trinity Christian 53

Parshall 54, North Shore - Plaza 48

Watford City 88, Trenton 59

Class B District 16=

First Round=

Burke County 65, Ray 44

Kenmare 72, Divide County 32

Powers Lake 86, Tioga 47

GIRLS PREP BASKETBALL=

Class A West Region=

Play-In=

Dickinson 54, Williston 35

Minot 63, Turtle Mountain 45

Class B Region 1=

Championship=

Kindred 63, Lisbon 51

Class B Region 1=

Third Place=

Fargo Oak Grove Lutheran 63, Central Cass 47

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly