AP NEWS
Related topics

Previous Russia Government Shakeups

August 23, 1998

Russian President Boris Yeltsin has a pattern of periodically firing top aides. A chronology of his government shakeups:

___

Nov. 6, 1991 _ Five months after election, Yeltsin fires Ivan Silayev, prime minister since June 1990. Yeltsin serves as acting prime minister until June 1992.

Dec. 14, 1992 _ Seven months after Yegor Gaidar is named prime minister, he is fired along with several top deputies. Viktor Chernomyrdin appointed new prime minister.

Jan. 16, 1996 _ Anatoly Chubais resigns as first deputy prime minister, citing pressure from hard-liners and Yeltsin’s dissatisfaction with his work.

March 17, 1997 _ Yeltsin reorganizes government, eliminating several ministries and firing more than a dozen ministers. He promotes reformers Chubais and Boris Nemtsov, to be Chernomyrdin’s top deputies.

Aug. 13, 1997 _ Yeltsin fires privatization chief Alfred Kokh.

Nov. 15, 1997 _ New privatization chief Maxim Boiko fired.

March 2, 1998 _ Yeltsin fires ministers of nuclear energy, transportation and education.

March 23, 1998 _ After sparing him for years, Yeltsin fires Chernomyrdin, along with the rest of the executive branch. Names little-known Oil and Energy Minister Sergei Kiriyenko acting prime minister.

August 23, 1998 _ Six days after admitting economic defeat and devaluing the ruble, Yeltsin fires Kiriyenko and reinstates Chernomyrdin as acting prime minister.

AP RADIO
Update hourly