AP NEWS

Friday’s Scores

February 17, 2018

BOYS PREP BASKETBALL=

1A District 1/2=

Championship=

Lynden Christian 70, Northwest School 64

1B CWB=

Second Place=

Riverside Christian 55, Moses Lake Christian Academy 35

1B Northeast District 7=

Championship=

Almira/Coulee-Hartline 58, Wellpinit 57

1B Northeast District 7=

Consolation=

Odessa 76, Cusick 40

1B Southeast District 9=

Loser Out=

Colton 49, Touchet 42

1B Southeast District 9=

Semifinal=

Pomeroy 58, Garfield-Palouse 33

1B Tri-District 1/2/3=

Consolation=

Cedar Park Christian (Bothell) 76, Pope John Paul II 38

Tulalip Heritage 52, Mt. Rainier Lutheran 47

2A District 4=

Championship=

Mark Morris 50, Columbia River 49

2A West Central District 3=

Consolation=

Clover Park 49, Port Angeles 46

Olympic 53, Franklin Pierce 49

2B District 5/6=

Consolation=

Lake Roosevelt 56, Waterville/Mansfield 43

White Swan 48, DeSales 44

2B District 5/6=

Semifinal=

Brewster 61, Tri-Cities Prep 45

Kittitas 86, Oroville 32

3A District 1=

Consolation=

Arlington 62, Edmonds-Woodway 28

Shorecrest 70, Meadowdale 55

3A District 8=

Second Place=

Mt. Spokane 78, Kennewick 65

3A SeaKing District 2=

Consolation=

Garfield 99, Cleveland 74

West Seattle 49, Bellevue 38

4A District 8=

Championship=

Gonzaga Prep 56, Richland 53

4A District 8=

Third Place=

Lewis and Clark 57, Walla Walla 51

4A West Central/Southwest=

Fifth Place=

Skyview 74, Kentwood 69

4A West Central/Southwest=

Seventh Place=

Bellarmine Prep 56, Olympia 48

GIRLS PREP BASKETBALL=

1A District 1/2=

Championship=

Lynden Christian 86, Seattle Academy 47

1B CWB=

Second Place=

Riverside Christian 35, Pateros 31

1B Northeast District 7=

Championship=

Almira/Coulee-Hartline 52, Curlew 38

1B Northeast District 7=

Consolation=

Selkirk 64, Inchelium 55

1B Southeast District 9=

Championship=

Colton 45, Pomeroy 33

1B Southeast District 9=

Consolation=

Oakesdale 51, Garfield-Palouse 49

1B Tri-District 1/2/3=

Consolation=

Clallam Bay 67, Northwest Yeshiva 46

Mount Vernon Christian 58, Rainier Christian 13

2A District 1/2=

Championship=

Burlington-Edison 76, Archbishop Murphy 54

2A District 1/2=

Third Place=

Lynden 46, Liberty 30

2A District 4=

Championship=

W. F. West 66, Black Hills 44

2B District 1/2=

Championship=

LaConner 38, Friday Harbor 19

2B District 5/6=

Consolation=

Brewster 47, De Sales 32

Liberty Bell 50, Tonasket 38

2B District 5/6=

Semifinal=

Mabton 66, Tri-Cities Prep 60

White Swan 57, Lake Roosevelt 53

2B Southwest District 4=

Consolation=

Life Christian Academy 57, Mossyrock 52

Wahkiakum 68, Adna 38

3A District 8=

Second Place=

Mt. Spokane 62, Kennewick 45

3A SeaKing District 2=

Consolation=

Redmond 69, Blanchet 53

Seattle Prep 78, Rainier Beach 59

3A West Central/Southwest=

Fifth Place=

Peninsula 58, Kelso 47

3A West Central/Southwest=

Third Place=

Prairie 42, Gig Harbor 35

4A District 6=

Semifinal=

Moses Lake 68, West Valley (Yakima) 47

Sunnyside 64, Davis 60

4A District 8=

Championship=

Central Valley 59, Lewis and Clark 22

4A District 8=

Third Place=

University 61, Chiawana 55

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly