AP NEWS

Friday’s Scores

December 29, 2018

BOYS PREP BASKETBALL=

Bellmont 60, Adams Central 43

Blackford 83, Randolph Southern 51

Bloomington North 82, Ev. Reitz 63

Churubusco 57, S. Adams 52

Columbia City 63, Tippecanoe Valley 27

Columbus East 70, Batesville 62

DeKalb 59, Central Noble 55

Delta 63, Alexandria 44

Eastern Hancock 68, Daleville 48

Eastside 66, W. Noble 55

Hamilton Southeastern 83, Bell Buckle, Tenn. 82

Haviland Wayne Trace, Ohio 60, Woodlan 43

Indpls Attucks 85, Ev. Bosse 72

Indpls Brebeuf 62, Indpls N. Central 52

Indpls Ritter 80, Speedway 62

Jasper 71, Ev. Central 52

Lafayette Harrison 56, Western Boone 48

Lapel 86, Sheridan 50

Mitchell 67, S. Central (Elizabeth) 55

Morgan Twp. 81, N. Judson 67

NorthWood 64, S. Bend Clay 39

Rochester 46, Cass 42

Shenandoah 57, Rushville 47

Southport 53, Brownsburg 51

Wes-Del 58, Tri 54

Winchester 67, Bluffton 65, 2OT

Bi County Tournament=

First Round=

Covington 64, Fountain Central 33

Bismarck Henning/Heritage Tournament=

Bismarck-Henning, Ill. 79, Indiana Math and Science Academy 55

Milford, Ill. 68, Indiana Math and Science Academy 51

N. Vermillion 56, Fisher, Ill. 44

N. Vermillion 64, Centralia Christ Our Rock, Ill. 43

Clinton Central Tournament=

First Round=

Clinton Central 63, Tri-Central 44

Clinton Prairie 63, Carroll (Flora) 39

Covenant Christian Tournament=

Championship=

Tipton 51, Covenant Christian 48

First Round=

Covenant Christian 83, Traders Point Christian 57

Tipton 49, Bethesda Christian 24

Third Place=

Traders Point Christian 68, Bethesda Christian 33

Decatur Central Tournament=

Championship=

Decatur Central 62, New Palestine 53

First Round=

Decatur Central 70, Tri-West 60

New Palestine 63, Beech Grove 50

Third Place=

Beech Grove 75, Tri-West 46

Delphi Tournament=

First Round=

Delphi 59, N. Montgomery 56

Rossville 78, N. Newton 45

Earl McKee Tournament=

Benton Harbor, Mich. 65, S. Bend Riley 60

Forest Park Tournament=

Championship=

Southridge 53, Forest Park 37

Fifth Place=

Salem 49, Christian Academy 48

Seventh Place=

Morristown 66, Eastern (Pekin) 38

Third Place=

Tecumseh 48, Lanesville 44

Hebron Tournament=

Championship=

River Forest 54, Hebron 46

First Round=

Hebron 62, S. Bend Career Academy 45

River Forest 71, S. Newton 24

Third Place=

S. Bend Career Academy 55, S. Newton 41

Henryville Tournament=

Championship=

Providence Cristo Rey 56, Henryville 47

First Round=

Henryville 56, Waldron 48

Providence Cristo Rey 68, Crothersville 54

Third Place=

Crothersville 58, Waldron 49

Highland Tournament=

Championship=

Griffith 66, S. Bend Washington 64, 2OT

First Round=

Griffith 55, Lake Central 38

S. Bend Washington 46, Hammond Morton 34

Third Place=

Lake Central 51, Hammond Morton 36

Hoosier Gym Tournament=

Pool A=

Eastern (Greentown) 50, Wheeler 39

Kankakee Valley 57, Eastern (Greentown) 50

Pool B=

Hobart 66, Lake Station 49

South Side, Pa. 43, Hobart 37

Huntington North Classic=

Huntington North 63, New Haven 35

Huntington North 66, Lowell 28

Merrillville 71, New Haven 69

Merrillville 73, Lowell 64

Lakeland Christian Tournament=

Fifth Place=

Clinton Christian 76, Granger Christian 29

Third Place=

S. Bend Trinity 52, Lakeland Christian 29

LaPorte Classic=

LaPorte 74, Twin Lakes 45

LaPorte 82, Logansport 79

Logansport 87, S. Bend St. Joseph’s 56

S. Bend St. Joseph’s 62, Twin Lakes 58

Lawrenceburg Tournament=

Consolation=

Centerville 78, Cin. DePaul Cristo Rey, Ohio 72

Western 75, East Dayton Christian School, Ohio 37

First Round=

Benton Central 50, Centerville 25

Lawrenceburg 73, Cin. DePaul Cristo Rey, Ohio 39

Triton Central 86, East Dayton Christian School, Ohio 66

Union Co. 51, Western 45

Semifinal=

Benton Central 41, Lawrenceburg 38

Union Co. 72, Triton Central 53

Lebanon Tournament=

First Round=

Fishers 88, Gary 21st Century 86, OT

Indpls Perry Meridian 62, Michigan City Marquette 56

Kokomo 81, Indpls Herron 49

Lebanon 63, Greenfield 55

Miami County Invitational=

Championship=

Peru 59, Maconaquah 54

Third Place=

N. Miami 63, Caston 48

Monrovia Tournament=

Consolation=

Brown Co. 48, Southwestern (Shelby) 44

Indpls Scecina 70, Eastern (Greene) 58

First Round=

Greenwood Christian 80, Indpls Scecina 66

Monrovia 63, Brown Co. 40

N. Putnam 52, Southwestern (Shelby) 33

S. Putnam 60, Eastern (Greene) 48

Semifinal=

Greenwood Christian 59, S. Putnam 41

Monrovia 66, N. Putnam 44

Noblesville Tournament=

Championship=

Lawrence Central 60, Noblesville 51

Fifth Place=

Andrean 68, Chesterton 61

Semifinal=

Lawrence Central 65, New Albany 52

Noblesville 48, Columbus North 45

Seventh Place=

Northridge 54, Crown Point 52

Third Place=

Columbus North 64, New Albany 61

North Central Tournament=

Rockford Parkway, Ohio 91, Fremont 45

North Davies Tournament=

Consolation=

Brownstown 54, Loogootee 52

S. Knox 49, Pike Central 35

Semifinal=

Barr-Reeve 69, Clay City 39

Ft. Wayne Blackhawk 79, N. Daviess 65

North Decatur Tournament=

First Round=

N. Decatur 54, Rising Sun 42

Southwestern (Hanover) 69, Yorktown 54

Perry-Spencer Tournament=

Consolation=

Corydon 69, Crawford Co. 60

S. Spencer 59, Boonville 56

First Round=

Heritage Hills 53, Boonville 35

N. Harrison 78, S. Spencer 43

Perry Central 75, Corydon 64

Tell City 51, Crawford Co. 49

Semifinal=

Heritage Hills 63, N. Harrison 48

Tell City 57, Perry Central 36

Plymouth Tournament=

Championship=

Southwestern (Shelby) 64, N. Decatur 61

First Round=

Jimtown 62, Knox 47

Plymouth 54, Whitko 50

Third Place=

Whitko 69, Knox 67

Prosser Tournament=

Prosser, Ill. 71, Calumet 65, OT

Richmond Tournament=

Consolation=

Indianapolis Homeschool 101, S. Bend Adams 96, 3OT

Indpls Tindley 54, Indpls Lighthouse South 47

Northpoint Homeschool 66, Franklin 58

Quarterfinal=

Bloomington South 78, Seton Catholic 46

Indpls Cathedral 73, Greensburg 55

Zionsville 56, Connersville 45

Silver Creek=

First Round=

Providence 47, Charlestown 32

Silver Creek 69, Clarksville 30

South Ripley Tournament=

Consolation=

Indpls Chatard 41, S. Ripley 36

Northeastern 63, Rock Creek Academy 47

First Round=

E. Central 55, Indpls Chatard 43

Indpls Irvington 52, S. Ripley 47

Jennings Co. 72, Northeastern 49

Whiteland 57, Rock Creek Academy 46

Semifinal=

E. Central 71, Indpls Irvington 44

Springs Valley Tournament=

Championship=

Springs Valley 70, Paoli 67

Fifth Place=

Shoals 64, New Washington 25

Pool A=

Springs Valley 81, New Washington 43

Pool B=

Paoli 78, Shoals 63

Third Place=

Vincennes Rivet 50, Orleans 41

Summit Conference Tournament=

Championship=

Homestead 65, Ft. Wayne Snider 49

Semifinal=

Ft. Wayne Snider 75, Ft. Wayne Northrop 68

Homestead 51, Carroll (Ft. Wayne) 40

Vincennes Lincoln Tournament=

First Round=

Ev. Harrison 80, Central Christian 69

Guerin Catholic 53, Ev. Day 37

University 58, Borden 22

Vincennes 66, Milan 49

Wabash County Tournament=

First Round=

Southwood 54, Manchester 43

Wabash 78, Northfield 29

Wabash Valley Tournament=

Consolation=

Casey-Westfield, Ill. 76, Riverton Parke 42

Cloverdale 62, Shakamak 45

Marshall, Ill. 72, S. Vermillion 50

Owen Valley 50, Northview 47

Parke Heritage 54, W. Vigo 50

Robinson, Ill. 70, Edgewood 68

Semifinal=

Linton 65, Sullivan 37

Terre Haute North 57, Terre Haute South 50

Wawasee Tournament=

Championship=

Hanover Central 58, Wawasee 53, OT

First Round=

Hanover Central 92, Lakewood Park 69

Wawasee 63, Garrett 51

Third Place=

Garrett 59, Lakewood Park 56

West Central Tournament=

First Round=

Winamac 60, S. Central (Union Mills) 41

GIRLS PREP BASKETBALL=

Central Noble 68, Bremen 48

Clinton Prairie 51, Taylor 42

Garrett 36, Fairfield 22

Lanesville 60, Cannelton 24

Sheridan 46, Tri 35

Triton Central 93, Indpls Scecina 34

Ben Davis Classic=

Heritage Christian 52, Indpls Ben Davis 49, OT

Indpls Ben Davis 42, Avon 38

Warren Central 40, Avon 32

Warren Central 74, Heritage Christian 47

BHRA Tournament=

Blue Pool=

Bismarck-Henning, Ill. 41, S. Vermillion 36

Catlin (Salt Fork), Ill. 44, Washington Catholic 15

S. Vermillion 30, Catlin (Salt Fork), Ill. 26

Villa Grove/Heritage, Ill. 55, Washington Catholic 13

White Pool=

Benton Central 70, N. Vermillion 31

Benton Central 73, Fisher, Ill. 15

N. Vermillion 59, Cissna Park, Ill. 24

Bi County Tournament=

First Round=

Covington 37, Fountain Central 36

Brown County Tournament=

Championship=

Bloomington South 55, Brown Co. 24

First Round=

Bloomington South 74, Ev. Central 20

Brown Co. 57, S. Central (Elizabeth) 30

Third Place=

Ev. Central 46, S. Central (Elizabeth) 43

Cambridge City Tournament=

Cambridge City 55, Seton Catholic 27

Union Co. 63, Seton Catholic 25

Columbus North Tournament=

Championship=

Center Grove 62, Mooresville 50

Consolation=

E. Chicago Central 41, Ev. North 36

Zionsville 53, Elkhart Central 41

Fifth Place=

Zionsville 58, E. Chicago Central 40

Semifinal=

Center Grove 37, Martinsville 33

Mooresville 56, Columbus North 49

Seventh Place=

Elkhart Central 40, Ev. North 29

Third Place=

Columbus North 54, Martinsville 47

Covenant Christian Tournament=

Championship=

Covenant Christian 60, Indpls Attucks 17

First Round=

Covenant Christian 61, Bethesda Christian 52

Indpls Attucks 53, Indpls Tindley 40

Third Place=

Bethesda Christian 44, Indpls Tindley 37

Delphi Tournament=

First Round=

Delphi 45, N. Montgomery 33

N. Newton 41, Rossville 38

East Central Tournament=

Consolation=

Monroe Central 58, Shelbyville 24

Salem 42, N. Harrison 37

First Round=

Dixie Heights, Ky. 50, Salem 49

E. Central 64, Shelbyville 42

Fishers 64, N. Harrison 47

Seymour 50, Monroe Central 45

Eastern Greene Tournament=

Pool A=

Paoli 47, Trinity Lutheran 35

Paoli 64, Edgewood 56

Trinity Lutheran 45, Edgewood 37

Pool B=

Brownstown 44, Forest Park 35

Brownstown 60, Cloverdale 27

Cloverdale 54, Forest Park 39

Pool C=

Eastern (Greene) 36, Riverton Parke 29

Owen Valley 55, Eastern (Greene) 21

Owen Valley 64, Riverton Parke 25

Pool D=

Clay City 42, N. Daviess 36

S. Knox 49, Clay City 33

S. Knox 51, N. Daviess 24

Edinburgh Tournament=

Consolation=

Hagerstown 36, Indpls Lutheran 28

Orleans 61, S. Decatur 33

First Round=

Edinburgh 77, S. Decatur 51

Jac-Cen-Del 57, Indpls Lutheran 43

New Washington 51, Orleans 39

Southwestern (Shelby) 42, Hagerstown 31

Semifinal=

Edinburgh 50, New Washington 44, 2OT

Jac-Cen-Del 48, Southwestern (Shelby) 43

Greenwood Christian Classic=

Indpls Metro 95, Greenwood Christian 35

Hall of Fame Tournament=

Championship=

Northwestern 49, Homestead 29

First Round=

Homestead 69, Jeffersonville 38

Northwestern 63, Bedford N. Lawrence 49

Third Place=

Bedford N. Lawrence 54, Jeffersonville 39

Hammond Noll Tournament=

HyperMax Pool=

Gary West 45, Morgan Park, Ill. 40

Hanover Central Tournament=

Consolation=

Hanover Central 42, Whiting 31

Romeoville, Ill. 57, Gary Roosevelt 27

Fifth Place=

Romeoville, Ill. 48, Hanover Central 45

First Round=

Hobart 34, Hanover Central 29

Semifinal=

Hebron 55, Hobart 30

Knox 59, Griffith 32

Seventh Place=

Whiting 60, Gary Roosevelt 14

Third Place=

Griffith 39, Hobart 32

Indian Creek Tournament=

Championship=

Indpls Chatard 50, Indian Creek 48

First Round=

Indian Creek 65, Franklin Co. 38

Indpls Chatard 61, Bloomington North 42

Third Place=

Franklin Co. 41, Bloomington North 36

Kankakee Valley Tournament=

Championship=

Michigan City Marquette 59, Kankakee Valley 35

First Round=

Kankakee Valley 64, LaVille 18

Michigan City Marquette 68, Rensselaer 39

Third Place=

Rensselaer 46, LaVille 22

Lakeland Christian Tournament=

Championship=

Lakeland Christian 37, Covenant Christian (DeMotte) 26

Third Place=

Victory Christian Academy 40, S. Bend Trinity 24

Miami County Invitational=

Championship=

N. Miami 51, Maconaquah 43

Third Place=

Peru 45, Caston 25

Mishawaka Marian Tournament=

Consolation=

Mishawaka 47, Winamac 37

Munster 48, S. Bend Adams 39

First Round=

LaPorte 59, S. Bend Adams 50

Lake Central 40, Mishawaka 29

McCutcheon 51, Munster 43

Mishawaka Marian 42, Winamac 32

Semifinal=

LaPorte 59, McCutcheon 42

Mishawaka Marian 48, Lake Central 32

New Palestine Tournament=

Championship=

New Palestine 43, Noblesville 32

First Round=

New Palestine 53, Greensburg 48

Noblesville 58, Southport 31

Third Place=

Greensburg 67, Southport 55

North Central Classic=

Hamilton Southeastern 63, New Albany 29

Springboro, Ohio 55, Indpls N. Central 48

Northridge Tournament=

Pool A=

Andrean 47, E. Noble 33

Northridge 54, Andrean 23

Northridge 60, Portage 35

Portage 71, E. Noble 46

Pool B=

Columbia City 65, Merrillville 38

Merrillville 51, Rushville 43

NorthWood 68, Columbia City 56

Rushville 39, NorthWood 34

South Bend Washington Classic=

Elkhart Memorial 80, Gary 21st Century 31

S. Bend Washington 72, S. Bend Career Academy 4

S. Bend Washington 76, Gary 21st Century 28

Southwestern Tournament=

Consolation=

Madison 76, Madison Shawe 23

Switzerland Co. 41, Southwestern (Hanover) 36

First Round=

Charlestown 76, Madison Shawe 35

Connersville 50, Southwestern (Hanover) 23

Lawrenceburg 52, Madison 49

Scottsburg 57, Switzerland Co. 48

Tipton Tournament=

Pool 1=

Guerin Catholic 60, Tri-Central 56

Jennings Co. 50, Tri-Central 38

Jennings Co. 57, Guerin Catholic 48

Pool 2=

Reavis, Ill. 40, Tipton 38

Richmond 40, Tipton 38

Richmond 57, Reavis, Ill. 47

Twin Lakes Tournament=

Championship=

Crown Point 78, Indpls Cathedral 48

Consolation=

N. White 59, Logansport 51

Twin Lakes 51, Carroll (Flora) 36

Fifth Place=

N. White 53, Twin Lakes 40

Semifinal=

Crown Point 54, Mt. Vernon (Fortville) 31

Indpls Cathedral 62, Valparaiso 55

Seventh Place=

Logansport 80, Carroll (Flora) 32

Third Place=

Mt. Vernon (Fortville) 48, Valparaiso 44

Union City Invitational=

Consolation=

Liberty Christian 42, Indpls Howe 20

Northeastern 47, Cowan 31

First Round=

Adams Central 65, Cowan 43

Blue River 57, Indpls Howe 20

Morristown 30, Northeastern 28

Union City 53, Liberty Christian 26

Vincennes Rivet Tournament=

Championship=

Vincennes Rivet 37, Whiteland 36

Fifth Place=

Lafayette Catholic 42, Ev. Mater Dei 32

Seventh Place=

Western Boone 62, Terre Haute South 48

Third Place=

Eastern (Pekin) 39, Ev. Memorial 38

Wabash County Tournament=

First Round=

Manchester 40, Southwood 35

Northfield 53, Wabash 28

Wapahani Tournament=

Championship=

Wapahani 48, N. Decatur 40

First Round=

N. Decatur 48, Centerville 36

Wapahani 45, Southern Wells 23

Third Place=

Centerville, Ohio 55, Southern Wells 43, OT

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly