AP NEWS
Related topics

Russian Shakeups at a Glance

March 23, 1998

MOSCOW (AP) _ President Boris Yeltsin has a pattern of periodically firing top aides. Here is a chronology of his government shakeups:

___

Nov. 6, 1991 _ Five months after election, President Boris Yeltsin fires Ivan Silayev, prime minister since June 1990. Yeltsin serves as acting prime minister until June 1992.

Dec. 14 1992 _ Seven months after Yegor Gaidar is named prime minister, he is fired along with several top deputies. Viktor Chernomyrdin appointed new prime minister.

Jan. 16, 1996 _ Anatoly Chubais resigns as first deputy prime minister, citing pressure from hard-liners and Yeltsin’s dissatisfaction with his work.

March 17, 1997 _ Yeltsin conducts major government reorganization, eliminating several ministries and firing more than a dozen ministers. He promotes reformers Chubais and Boris Nemtsov, to be Chernomyrdin’s top deputies.

Aug. 13, 1997 _ Yeltsin fires privatization chief Alfred Kokh.

Nov. 15, 1997 _ Three months later, new privatization chief Maxim Boiko fired.

March 2, 1998 _ Yeltsin relieves long-serving Atomic Energy Minister Viktor Mikhailov of his duties along with the ministers of transportation and education.

March 23, 1998 _ After sparing him for years, Yeltsin fires Chernomyrdin, along with the rest of the executive branch. He singles out Chubais and Interior Minister Anatoly Kulikov, making clear they were unlikely to be reinstated. Names little-known Oil and Energy Minister Sergei Kirienko acting prime minister.

AP RADIO
Update hourly