AP NEWS

Thursday’s Scores

February 16, 2018

BOYS PREP BASKETBALL=

Atlantic 65, Denison-Schleswig 54

Ballard 72, Des Moines, Lincoln 64

Bettendorf 73, Davenport, Central 46

Bishop Heelan Catholic, Sioux City 51, Council Bluffs, Abraham Lincoln 47

Boone 53, Webster City 44

Cedar Falls 70, Cedar Rapids, Washington 55

Cedar Rapids, Kennedy 63, Iowa City High 57

Centerville 60, Keokuk 46

Clear Creek-Amana 62, Anamosa 54

Creston-Orient-Macksburg 79, Perry 64

Dallas Center-Grimes 59, Urbandale 54

Dubuque, Hempstead 62, Cedar Rapids, Jefferson 51

Dubuque, Senior 61, Waterloo, East 43

Fairfield 57, Knoxville 53, OT

Harlan 76, Carroll 64

Iowa City West 54, Cedar Rapids Xavier 49

Linn-Mar, Marion 79, Waterloo, West 64

Mount Vernon 70, Grinnell 62

Newton 59, ADM, Adel 57

Sergeant Bluff-Luton 68, South Sioux City, Neb. 37

Sioux City, East 75, Spencer 43

Solon 48, Vinton-Shellsburg 33

Spirit Lake 57, Nevada 56

Storm Lake 53, Humboldt 45

Wahlert, Dubuque 80, Prairie, Cedar Rapids 64

1A District 1=

Quarterfinal=

Boyden-Hull 65, Trinity Christian High School 31

Gehlen Catholic, Le Mars 67, Marcus-Meridian-Cleghorn/Remsen Union (MMCRU) 42

George-Little Rock 66, Central Lyon, Rock Rapids 33

1A District 2=

Quarterfinal=

Harris-Lake Park 54, Hartley-Melvin-Sanborn 33

Newell-Fonda 70, West Bend-Mallard 37

Ruthven-Ayrshire 74, North Union 34

South O’Brien, Paullina 55, St. Mary’s, Storm Lake 39

1A District 3=

Quarterfinal=

Bishop Garrigan 58, Belmond-Klemme 39

Newman Catholic, Mason City 60, West Hancock, Britt 48

St. Edmond, Fort Dodge 56, Saint Ansgar 42

West Fork, Sheffield 58, North Iowa, Buffalo Center 54

1A District 4=

Quarterfinal=

AGWSR, Ackley 58, Nashua-Plainfield 50

Don Bosco, Gilbertville 59, BCLUW, Conrad 47

Hudson 64, North Butler, Greene 40

Rockford 73, Grundy Center 57

1A District 5=

Quarterfinal=

Dunkerton 86, Kee, Lansing 34

Postville 61, South Winneshiek, Calmar 55

Tripoli 50, Janesville 45

Turkey Valley, Jackson Junction 64, Riceville 36

1A District 6=

Quarterfinal=

Central City 58, MFL-Mar-Mac 46

Central Elkader 80, Starmont 53

Edgewood-Colesburg 71, East Buchanan, Winthrop 27

Wapsie Valley, Fairbank 43, Maquoketa Valley, Delhi 27

1A District 7=

Quarterfinal=

Belle Plaine 63, BGM 50

Gladbrook-Reinbeck 57, Iowa Valley, Marengo 28

Meskwaki Settlement School 68, H-L-V, Victor 51

North Tama, Traer 67, GMG, Garwin 46

1A District 8=

Quarterfinal=

Calamus-Wheatland 68, Alburnett 46

Easton Valley 44, Bellevue 41

Lisbon 81, Prince of Peace Prep, Clinton 77

North Linn, Troy Mills 100, Springville 20

1A District 9=

Quarterfinal=

Highland, Riverside 78, Danville 73

Iowa Mennonite, Kalona 56, Holy Trinity 49

New London 61, Lone Tree 37

Notre Dame, Burlington 53, WACO, Wayland 44

1A District 10=

Quarterfinal=

Lynnville-Sully 65, North Mahaska, New Sharon 33

Sigourney 60, Moravia 49

1A District 11=

Quarterfinal=

Ankeny Christian Academy 82, Twin Cedars, Bussey 26

Baxter 60, Colo-NESCO 53

Grand View Christian 83, Collins-Maxwell 26

Madrid 99, Melcher-Dallas 49

1A District 12=

Quarterfinal=

Central Decatur, Leon 67, Southeast Warren, Liberty Center 47

Earlham 67, Murray 39

Martensdale-St. Marys 71, Lamoni 41

Mormon Trail, Garden Grove 63, Wayne, Corydon 56

1A District 13=

Quarterfinal=

Bedford 60, Orient-Macksburg 22

Nodaway Valley 69, Clarinda Academy 52

Sidney 52, Lenox 40

Southwest Valley 66, Diagonal 43

1A District 14=

Quarterfinal=

CAM, Anita 62, East Mills 41

Exira/Elk Horn-Kimballton 64, Fremont Mills, Tabor 57

St. Albert, Council Bluffs 90, Riverside, Oakland 28

Stanton 66, Griswold 34

1A District 15=

Quarterfinal=

Ar-We-Va 57, Coon Rapids-Bayard 48

Boyer Valley, Dunlap 64, Glidden-Ralston 47

IKM-Manning 50, Audubon 48

Tri-Center, Neola 66, Woodbine 33

1A District 16=

Quarterfinal=

Kingsley-Pierson 73, River Valley, Correctionville 47

St. Mary’s, Remsen 83, West Harrison, Mondamin 50

West Monona, Onawa 63, Westwood, Sloan 38

Woodbury Central, Moville 55, Ridge View 36

2A District 1=

Semifinal=

Kuemper Catholic, Carroll 88, MVAO-CO-U 61

Logan-Magnolia 61, OA-BCIG 58

2A District 2=

Semifinal=

Rock Valley 74, Unity Christian, Orange City 65

Western Christian, Hull 56, West Lyon, Inwood 44

2A District 3=

Semifinal=

Sheldon 66, Cherokee, Washington 41

Sioux Center 64, Estherville Lincoln Central 43

2A District 4=

Semifinal=

Alta/Aurelia 62, Sioux Central, Sioux Rapids 44

PAC-LM 59, Emmetsburg 56

2A District 5=

Semifinal=

Forest City 59, Lake Mills 43

Garner-Hayfield/Ventura 60, Osage 55

2A District 6=

Semifinal=

Aplington-Parkersburg 69, New Hampton 53

Dike-New Hartford 53, Denver 47

2A District 7=

Quarterfinal=

Beckman Catholic, Dyersville 81, Oelwein 62

2A District 7=

Semifinal=

Waukon 59, Jesup 56

2A District 8=

Semifinal=

Cascade,Western Dubuque 61, West Branch 51

Regina, Iowa City 70, Monticello 35

2A District 9=

Semifinal=

Camanche 80, Durant-Bennett 66

Northeast, Goose Lake 38, Tipton 26

2A District 10=

Quarterfinal=

Wapello 86, Van Buren, Keosauqua 46

2A District 10=

Semifinal=

Central Lee, Donnellson 58, West Burlington 53

2A District 11=

Semifinal=

Albia 53, Williamsburg 51

Eddyville-Blakesburg-Fremont 71, Pekin 43

2A District 12=

Semifinal=

Interstate 35,Truro 46, Mount Ayr 35

Van Meter 58, Pleasantville 37

2A District 13=

Semifinal=

East Marshall, LeGrand 43, Pella Christian 41

West Marshall, State Center 61, PCM, Monroe 58

2A District 14=

Semifinal=

Clarion-Goldfield-Dows 83, Eagle Grove 53

South Hamilton, Jewell 72, Ogden 51

2A District 15=

Semifinal=

Des Moines Christian 58, Greene County 54

Woodward-Granger 54, Woodward Academy 53

2A District 16=

Semifinal=

Treynor 79, Clarinda 37

Underwood 59, A-H-S-T-W, Avoca 54

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly