AP NEWS

Saturday’s Scores

December 30, 2018

BOYS PREP BASKETBALL=

Argo 58, Wauwatosa West, Wis. 51

Aurora (East) 73, Joliet Catholic 57

Bradley-Bourbonnais 61, Reavis 41

Breese Central 60, Metro-East Lutheran 46

Breese Mater Dei 42, Okawville 25

Brother Rice 71, Metea Valley 70

Carmel 56, Centralia 54

Centennial, Tenn. 56, Carmel 49

Champaign Centennial 70, Illiana Christian 51

Chatham Glenwood 51, Marist 47

Chester 56, Trenton Wesclin 32

Chester 56, Union Co., Ky. 48

Chicago (Crane Medical Prep) 49, Harlan 42

Chicago (Jones) 62, Chicago (Noble Charter/C. Bulls) 52

Chicago (Lane) 76, Oak Forest 51

Chicago (Legal Prep Charter) def. Glenbrook North, forfeit

Chicago (Perspectives/Calumet Technology) 76, IC Catholic 66

Chicago Marshall 56, Chicago (Clark) 48

Coal City 65, Hinckley-Big Rock 63

Crete-Monee 64, Proviso West 56

Danville Schlarman 52, Greenview 43

Downers North 57, Naperville Neuqua Valley 49

DuSable 52, Chicago North Grand 44

Evergreen Park 46, Bensenville (Fenton) 36

Foreman 63, Tucson Catalina Magnet, Ariz. 57

Galesburg 63, Illinois Valley Central 40

Gardner-South Wilmington 60, Woodland 48

Glenbard East 63, Nazareth 42

Grayslake Central 35, Wheeling 33

Greenview 66, Pleasant Hill 32

Guerin 64, Richards 63

Harvey Thornton 59, Romeoville 50

Kaneland 50, Streator 40

Kennedy 64, Lakes Community 53

Lawrenceville 55, Julian 39

Leo 78, Fenwick 72

Lincoln-Way East 68, Lincoln Way West 65

Loyola 46, Community School of Naples, Fla. 39

Maine South 43, Glenbrook North 35

Marist 66, Lausanne Collegiate, Tenn. 61

Marmion 61, Aurora Central Catholic 46

Minooka 61, Andrew 50

Morris 42, Mendota 36

Naperville North 55, Batavia 38

Niles West 58, Chicago CICS-Longwood 52

Normal West 51, Hersey 35

Oak Park River Forest 62, Lisle (Benet Academy) 52

Palatine 62, Highland Park 49

Phillips 60, Maine East 57

Providence 66, Stagg 45

Putnam County 45, Wilmington 39

Quincy Notre Dame 73, Buffalo Grove 64

Red Bay, Ala. 59, Carlyle 42

Ridgewood 64, Taft 54

Riverside-Brookfield 65, Wheaton North 47

Rochester 55, Mt. Zion 53

Rochester 55, Mt. Zion 53

Rockford Boylan 63, Morton 62

Rolling Meadows 77, Lemont 72

Round Lake 51, Woodstock 50

Schaumburg 56, Hinsdale South 42

Somonauk 44, Kewanee 38

Southland 58, Cairo 53

Springfield Lanphier 63, Lake Zurich 42

St. Anne 64, Momence 58

St. Bede 72, Leland 46

St. Edward 57, Chicago (Christ the King) 52

St. Francis 50, McHenry 47

St. Ignatius 50, Conant 46

Stockton 52, Aledo (Mercer County) 39

Taylorville 67, Galesburg 66

Thornton Fractional North 59, Cahokia 58

Vernon Hills 51, Von Steuben 35

Waukegan 80, Niles North 58

Wauwatosa West, Wis. 68, Kankakee 58

Westinghouse 64, Chicago (Urban Prep Charter/ Englewood) 53

Wethersfield 62, Orion 57

Algonquin-Jacobs Tournament=

Algonquin (Jacobs) 57, Prairie Ridge 36

Bartlett 68, Woodstock Marian 43

Dixon 62, Crystal Lake South 57, 2OT

Johnsburg 58, Grant 51

Rockford Jefferson 64, Payton 58

Streamwood 74, South Elgin 58

Championship=

Cary-Grove 55, Waubonsie Valley 50

Third=

Barrington 66, Chicago King 60

Carbondale Holiday Classic=

St. Mary, Ky. 75, Macon Meridian 70

Carbondale Tournament=

Carbondale 52, New Madrid, Mo. 46

Collins Academy 50, Union City, Tenn. 44

Mundelein 54, Marion 32

Murphysboro 58, MUS, Tenn. 53

Championship=

Mundelein 65, Collins Academy 43

Third=

Marion 65, Union City, Tenn. 38

Carlinville Tournament=

Championship=

Calhoun 62, Hillsboro 57

Fifth=

Staunton 55, East Alton-Wood River 32

Third=

Litchfield 58, Piasa Southwestern 54

Centralia Tournament=

Alton 80, Evanston Township 68

Belleville West 57, Champaign Central 24

Championship=

Belleville West 62, Alton 57

Third=

Evanston Township 74, Champaign Central 48

Collinsville/Prairie Farms Tournament=

Rockford East 64, Lincoln 55

Championship=

Springfield Southeast 65, Collinsville 62

Consolation Championship=

Quincy 46, Belleville East 32

Fifth=

Decatur MacArthur 64, Edwardsville 52

Third Consolation=

Belleville (Althoff Catholic) 52, O’Fallon 35

Third=

East St. Louis 77, Granite City 58

Dekalb Tournament=

Championship=

Oswego 61, DeKalb 46

Consolation Championship=

Dundee-Crown 52, West Chicago 49

Consolation Fifth Place=

Aurora Math-Science def. Chicago (Noble Street Charter/ Muchin), forfeit

Consolation Seventh Place=

Dyett 50, Chicago (Noble Street Charter/Comer) 30

Consolation Third Place=

Rockford Guilford 66, Yorkville 61

Fifth Place=

Belvidere North 57, Naperville Central 42

Seventh Place=

Schurz 83, Byron 43

Third Place=

Hononegah 57, Huntley 53

Duster Thomas Hoops Classic at Pinckneyville, IL=

Union Co., Ky. 60, Jerseyville Jersey 41

Eastland Tournament=

Champion=

Polo 65, Lanark Eastland 51

Third=

Stillman Valley 60, Sherrard 29

Effingham/Teutopolis Tournament=

Championship=

Teutopolis 75, Sacred Heart-Griffin (Springfield) 62

Consolation=

Oak Lawn Community 59, Antioch 43

Eleventh=

Effingham St. Anthony 58, Brooks Academy 52, OT

Fifth=

Corliss 65, Moweaqua Central A&M 42

Seventh=

Mattoon 52, Pleasant Plains 49

Third=

Effingham 62, Lincoln-Way East 44

Eldorado Tournament=

Carterville 66, Norris City (NCOE) 48

Fairfield 68, Harrisburg 49

Herrin 66, Massac County 57

West Frankfort 68, Edwards County 62

Championship=

Fairfield 62, Herrin 43

Consolation Championship=

Eldorado 75, Vienna 57

Fifth=

West Frankfort 62, Carterville 42

Third=

Massac County 62, Harrisburg 45

Erie Prophetstown Tournament=

Championship=

Sterling Newman 50, Erie/Prophetstown 37

Feeburg/Columbia Tournament=

Championship=

Alton Marquette 45, Columbia 41

Fifth=

Bethalto Civic Memorial 38, Waterloo Gibault 33

Ninth=

Valmeyer 71, Dupo 60

Seventh=

Lovejoy 76, Waterloo 59

GSW/Marseilles Tournament=

Championship=

Hall 53, Indian Creek 38

Fifth=

Flanagan 69, Serena 54

Seventh=

Reed-Custer 49, Dwight 44

Third=

Ottawa Marquette 54, Seneca 49

Hinsdale Central Tournament=

Championship=

Woodstock Marian 52, Homewood-Flossmoor 45

Consolation Championship=

Stevenson 60, Hinsdale Central 37

Fifth=

St. Rita 49, St. Charles East 36

Seventh=

Lincoln Park 65, Willowbrook 61

Third Consolation=

Auburn 72, Oak Lawn Richards 57

Third=

Oswego East 58, DePaul College Prep 55, 2OT

ICCP/Westmont Tournament=

Championship=

Westmont 50, Latin 34

Consolation Championship=

Montini 70, Tinley Park 41

Fifth Place=

Eisenhower 59, Elmwood Park 39

Third Place=

Chicago (Perspectives MSA) 64, Chicago Phoenix Academy 61

Jack Tosh Tournament=

Downers South 59, Lyons 55, OT

Sandburg 57, Elmhurst Timothy Christian 51

York 62, St. Laurence 38

Consolation=

St. Patrick 55, Thornton Fractional South 49

Macomb-Western Tournament=

Abingdon 59, Pittsfield 22

Eureka 43, Camp Point Central 25

Farmington 58, Illini Bluffs 37

Jacksonville 46, Rockridge 39

Macomb 44, Lewistown 41

West Hancock 46, Monmouth-Roseville 42

Championship=

West Hancock 49, Eureka 48

Consolation Championship=

Abingdon 42, Macomb 30

Fifth=

Jacksonville 43, Farmington 42

Third=

Monmouth-Roseville 36, Camp Point Central 29

Marengo Tournament=

Sycamore 67, Elgin 56

Championship=

Crystal Lake Central 75, Hampshire 58

Consolation Championship=

Woodstock North 57, Richmond-Burton 52

Fifth=

Wauconda 68, Harvest Christian Academy 53

Seventh=

Rochelle 91, Rockford Christian 88, 3OT

Third=

Marengo 59, Genoa (Genoa-Kingston) 48

Mater Dei Tournament=

Highland 68, Mascoutah 62

Championship=

Briarcrest, Tenn. 47, Nashville 28

Mendon Unity Tournament=

Championship=

Payson Seymour 39, Mendon Unity 34

Fifth=

Bushnell (B.-Prairie City) 49, Augusta Southeastern 45

Third=

Barry (Western) 51, Griggsville-Perry 31

Motor City Roundball Classic=

Detroit U-D Jesuit, Mich. 68, Orr 66

Pekin Tournament=

Championship=

Moline 51, East Moline United 37

Third=

Mt. Carmel 61, Plainfield East 54

Pinckneyville Tournament=

Benton 44, Greenville 25

Cissna Park 66, Steeleville 47

Olney (Richland County) 57, DuQuoin 52

Pinckneyville 44, Salem 29

Championship=

Pinckneyville 55, Olney (Richland County) 45

Fifth=

Cissna Park 52, Benton 40

Seventh=

Greenville 52, Steeleville 47

Third=

Salem 44, DuQuoin 39

Plano Tournament=

Championship=

Peoria Notre Dame 56, Ottawa 45

Consolation Championship=

Plano 66, LaSalle-Peru 63

Fifth Place=

Newark 73, Yorkville Christian 66

Seventh Place=

Sandwich 46, Lisle 42

Third Place=

Burlington Central 66, Northridge Prep 55

Pontiac Tournament=

Aurora (West Aurora) 53, Gurnee Warren 50

Chicago Heights (Bloom Twp.) 74, Bloomington 69

Curie 62, Simeon 55

New Trier 48, St. Charles North 31

Championship=

Curie 58, Chicago Heights (Bloom Twp.) 44

Consolation=

Aurora (West Aurora) 70, Danville 64

Danville 71, Plainfield North 56

Fifth=

New Trier 50, Oak Park River Forest 33

Third=

Simeon 72, Bloomington 63

Prosser Tournament=

Championship=

Cypress Bay, Fla. 61, Prosser 56

Consolation Championship=

Chicago (Solorio Academy) 74, Fenger 71

Proviso Tournament=

Westchester St. Joseph 47, Larkin 46

Proviso West Tournament=

Championship=

Bogan 74, Whitney Young 65

Third=

Proviso East 64, Morton 51

Rich South Tournament=

Championship=

Morgan Park 82, Farragut 60

Consolation=

Rich East 81, Rich South 74

Eleventh Place=

Bowman Academy, Ind. 59, Rich Central 58

Ninth Place=

Hammond, Ind. 54, Chicago Vocational 45

Thirteenth Place=

Michigan City, Ind. 51, Chicago (Noble Street/Butler) 50

River Ridge Classic=

River Ridge 66, Albany, Wis. 50

Sesser-Valier Tournament=

Championship=

Sesser-Valier 57, Marissa 54

Consolation=

Cobden 65, Odin 37

Fifth=

Goreville 64, Sparta 61

Third=

Woodlawn 69, Thompsonville 43

State Farm Tournament/Large Schools=

Championship=

Rock Island 71, Kenwood 67, OT

Third Place=

Normal Community 48, Machesney Park Harlem 32

State Farm Tournament/Small Schools=

Championship=

Bloomington Central Catholic 73, Quincy Notre Dame 65

Third Place=

Providence-St. Mel 71, Aurora Christian 52

Vandalia Tournament=

Championship=

Shelbyville 62, Vandalia 61

Fifth=

Farina South Central 44, Flora 32

Ninth=

Patoka 48, McGivney Catholic High School 27

Seventh=

Pana 71, Okaw Valley 47

Third=

Macon Meridian 77, Cumberland 59

Wabash Valley Tournament=

Seventh Place=

Casey-Westfield 41, Owen Valley, Ind. 40

Wabash Valley=

Fifth Place=

Marshall 68, Robinson 59

Waverly Tournament=

Championship=

Concord (Triopia) 51, North-Mac 45

Consolation Championship=

Buffalo Tri-City 65, Carrollton 56

Fifth Place=

New Berlin 53, Athens 45

Third Place=

Auburn 59, Winchester (West Central) 58

Wheeling Tournament=

Deerfield 55, Prospect 48

Grayslake Central 35, Wheeling 33

Libertyville 66, Maine West 55

Waukegan 80, Niles North 58

Championship=

Geneva 45, Fremd 41

Third Place=

St. Viator 61, Glenbrook South 46

St. Viator 61, Glenbrook South 46

Williamsville Tournament=

Delavan 76, Astoria (Table Grove VIT) 43

Championship=

Tremont 49, Williamsville 40

Consolation Championship=

East Peoria 50, Tolono Unity 37

Consolation=

Midwest Central 65, Warrensburg-Latham 59

Fifth Place=

Petersburg PORTA 42, Roanoke-Benson 40

Third Place=

Deer Creek-Mackinaw 69, Calvary 40

GIRLS PREP BASKETBALL=

Aledo (Mercer County) 49, Erie/Prophetstown 45

Aurora (West Aurora) 46, Waubonsie Valley 39

Beecher 54, Serena 30

Belleville (Althoff Catholic) 43, Okawville 29

Bowen 45, Julian 25

Breese Mater Dei 62, Belleville East 58, OT

Bureau Valley 70, Orion 64

East St. Louis 46, Breese Central 39

Eisenhower 44, Mt. Zion 30

Glenbrook South 52, Bartlett 43

Goreville 59, Shawnee 18

Goreville 60, Century 30

Highland 69, East St. Louis 48

Joliet West 49, Joliet Catholic 38

Marian Catholic (Chicago Heights) 52, Homewood-Flossmoor 45

Nokomis 41, Bunker Hill 36

O’Fallon 42, Breese Central 25

O’Fallon 49, Highland 48

South Elgin 56, Chicago Resurrection 36

Stevenson 56, River Forest Trinity 42

Watseka (coop) 57, Peotone 32

Wethersfield 61, Morrison 37

Wheaton North 42, Downers North 40

Williamsville 45, Mahomet-Seymour 40

Yorkville 43, Aurora Central Catholic 38, OT

Amboy Tournament=

Plano 59, Indian Creek 50

Somonauk 58, South Beloit 37

Championship=

Amboy 43, Hall 39

Beardstown Tournament=

Barry (Western) 40, North Fulton (Cuba/Spoon River) 25

Mt. Sterling (Brown County) 37, Beardstown 28

West Hancock 49, Abingdon 40

Championship=

Lewistown 63, Delavan 38

Consolation Championship=

Pittsfield 35, Athens 31

Bismarck-Henning Tournament=

Championship=

Benton Central, Ind. 57, Bismarck-Henning 37

Fifth Place=

Westville 44, S. Vermillion, Ind. 42

Ninth Place=

Fisher 45, Washington Catholic, Ind. 23

Third Place=

N. Vermillion, Ind. 56, Villa Grove/Heritage 29

Boylan Catholic Tournament=

Belvidere North 53, Freeport (Aquin) 40

Belvidere North 62, Winnebago 55

Freeport (Aquin) 60, Woodstock Marian 52

Grayslake North 59, South Beloit 30

McHenry 60, Grayslake North 40

Rockford Boylan 61, McHenry 35

Winnebago 58, Woodstock Marian 34

Carlinville Tournament=

Championship=

Carlinville 52, Staunton 45

Charleston Tournament=

Championship=

Charleston 56, Teutopolis 42

Dundee-Crown Tournament=

Championship=

Maine West 50, New Trier 23

Third Place=

Fenwick 47, Hononegah 37

Eisenhower Tournament=

Champaign Central 58, Springfield Southeast 46

Decatur MacArthur 65, Eisenhower 47

Mt. Zion 45, Mahomet-Seymour 38

Urbana 52, Williamsville 47

Fox Lake Grant Tournament=

Championship=

Grant 59, North Chicago 32

Guerin College Prep Tournament=

Championship=

St. Laurence 51, Westchester St. Joseph 49

Third Place=

Ridgewood 35, Guerin 20

Hammon Noll Tournament=

Third Place=

Chicago Marshall 57, Winchester, Ind. 41

Jersey Community Tournament=

Alton 58, Calhoun 50

McCluer North, Mo. 49, Alton Marquette 24

Taylorville 55, Carrollton 50

Championship=

Jerseyville Jersey 50, Triad 30

Lebanon Tournament=

Piasa Southwestern 51, Centralia Christ Our Rock 40

Championship=

Greenville 42, Columbia 34

Consolation Championship=

Marissa/ Coulterville Co-op 38, Chester 36

Lincoln-Way East Tournament=

Minooka 59, Andrew 48

Championship=

Lincoln-Way East 65, Glenbard West 50

Lisle Tournament=

Addison Trail 45, Rosary 26

Illiana Christian 49, Coal City 30

Rockford Jefferson 42, Lisle 39

St. Francis 48, Latin 42

Wheaton Academy 45, Chicago Christian 43, 2OT

Championship=

Walther Christian Academy 52, Riverdale 30

Third Place=

Reed-Custer 31, Antioch 15

Mascoutah Tournament=

Belleville East 63, Lift for Life Academy, Mo. 32

Breese Mater Dei 49, Belleville West 23

Highland 69, East St. Louis 48

O’Fallon 42, Breese Central 25

Consolation Championship=

Belleville (Althoff Catholic) 43, Okawville 29

Mattoon Tournament=

Championship=

Altamont 57, Mattoon 54

Fifth Place=

Decatur St. Teresa 59, Effingham St. Anthony 41

Seventh Place=

Salem 45, Vandalia 40

Third Place=

Olney (Richland County) 54, Galesburg 43

Montini Tournament=

Batavia 62, Oak Park River Forest 58

Evanston Township 61, Geneva 36

Hersey 41, Lake Zurich 24

Lisle (Benet Academy) 44, Marist 43

Lyons 40, Huntley 29

Mother McAuley 52, Fremd 44

Championship=

Nazareth 41, Montini 40

Consolation Championship=

York 46, Woodstock Marian 32

Motor City Roundball Classic Tournament=

Detroit Cass Tech, Mich. 74, Chicago (Noble Street Charter/Comer) 55

Harper Woods Chandler Park Academy, Mich. 68, Phillips 44

Hyde Park 55, Saginaw Arthur Hill, Mich. 54

Renaissance, Mich. 62, Hope Academy 22

Oswego Tournament=

Aurora (East) 45, Machesney Park Harlem 42

Lemont 49, West Chicago 33

Oswego 66, Lockport 61

Oswego East 61, Naperville North 43

Sycamore 54, Plainfield Central 49

Yorkville 44, Aurora Central Catholic 38, OT

Championship=

Lincoln Way West 64, Joliet Central 42

Consolation Championship=

Metea Valley 33, Downers South 30

Peotone Tournament=

Championship=

Kankakee 59, Plainfield South 45

Rangerette Tournament=

Harrisburg 38, Vienna 37

Herrin 37, Christopher 35

Marion 46, Mount Vernon 42

Union Co., Ky. 62, Mounds Meridian 38

Championship=

Hamilton County 33, Benton 30

Third Place=

Carterville 51, Pinckneyville 26

Riverton Tournament=

Auburn 53, Tremont 32

Hillsboro 31, Petersburg PORTA 28

St. Bede Tournament=

Championship=

Eureka 56, Seneca 33

Fifth Place=

Putnam County 49, Fieldcrest 35

Seventh Place=

Kewanee 49, Princeton 24

Third Place=

Mendota 55, St. Bede 33

St. Viator Tournament=

Championship=

Lake Park 74, Zion Benton 68

State Farm Holiday Classic=

Ryle, Ky. 53, Rock Island 44

State Farm Tournament/Large Schools=

Morton 43, Richwoods 42

State Farm Tournament/Small Schools=

Bloomington Central Catholic 45, Rochester 33

Kankakee (McNamara) 50, St. Joseph-Ogden 46

Tipton Tournament=

Fifth Place=

Tri-Central, Ind. 56, Reavis 42

Tri-City/Sangamon Valley Tournament=

Championship=

Sangamon Valley/Tri-City Co-op 51, Mt. Pulaski 30

Warren Tournament=

Gurnee Warren 43, Carmel 30

Lake Forest 41, Grayslake Central 34

Quincy 46, Deerfield 37

Wheaton North Tournament=

Wheaton North 42, Downers North 40

Championship=

Glenbrook South 52, Bartlett 43

Consolation Championship=

Algonquin (Jacobs) 32, Glenbard North 25

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly