AP NEWS

Wednesday’s Scores

March 8, 2018

BOYS PREP BASKETBALL=

Class A Semifinal=

District 1=

Kalamazoo Central 51, Mattawan 43

Portage Central 72, Portage Northern 59

Class A Semifinal=

District 2=

Coldwater 58, Battle Creek Lakeview 44

Kalamazoo Loy Norrix 60, Battle Creek Harper Creek 54

Class A Semifinal=

District 3=

Mason 59, Holt 58

Okemos 55, Jackson 44

Class A Semifinal=

District 4=

East Lansing 72, St. Johns 41

Lansing Waverly 60, Grand Ledge 41

Class A Semifinal=

District 5=

Holland West Ottawa 58, Grandville 33

Jenison 69, Hudsonville 56

Class A Semifinal=

District 6=

East Kentwood 64, Wyoming 57, OT

Grand Rapids Christian 53, Grand Rapids Ottawa Hills 47

Class A Semifinal=

District 7=

Grand Haven 78, Muskegon Mona Shores 58

Muskegon 50, Grand Rapids Union 39

Class A Semifinal=

District 8=

East Grand Rapids 60, Cedar Springs 36

Grand Rapids Forest Hills Northern 63, Rockford 50

Class A Semifinal=

District 9=

Flint Carman-Ainsworth 68, Flushing 41

Grand Blanc 84, Swartz Creek 62

Class A Semifinal=

District 10=

Davison 83, Clio 42

Lapeer 54, Saginaw Arthur Hill 48

Class A Semifinal=

District 11=

Bay City Central 59, Saginaw Heritage 58

Mount Pleasant 88, Midland Dow 66

Class A Semifinal=

District 12=

Gaylord 60, Marquette 46

Traverse City West 50, Petoskey 47

Class A Semifinal=

District 13=

Clarkston 62, Lake Orion 50

Oxford 55, Holly 25

Class A Semifinal=

District 14=

Rochester Adams 52, Rochester Hills Stoney Creek 45

Utica Eisenhower 72, Rochester 63

Class A Semifinal=

District 15=

Orchard Lake St. Mary’s 53, Bloomfield Hills 28

Waterford Mott 79, Auburn Hills Avondale 64

Class A Semifinal=

District 16=

Birmingham Seaholm 62, Royal Oak 36

Troy 61, Birmingham Brother Rice 49

Class A Semifinal=

District 17=

Fair Haven-Anchor Bay 41, Macomb L’Anse Creuse North 33

Macomb Dakota 72, Port Huron Northern 46

Class A Semifinal=

District 18=

Harrison Township L’Anse Creuse 75, Utica 62

Sterling Heights Stevenson 63, Utica Ford 37

Class A Semifinal=

District 19=

Warren Cousino 49, Warren Mott 35

Warren De La Salle 68, Warren Woods Tower 65

Class A Semifinal=

District 20=

Roseville 68, Eastpointe Eaton 53

St. Clair Shores Lake Shore 89, Grosse Pointe North 81

Class A Semifinal=

District 21=

Birmingham Groves 35, North Farmington 33, 2OT

Farmington 66, Farmington Hills Harrison 31

Class A Semifinal=

District 22=

Detroit Renaissance 58, Oak Park 55, OT

Detroit U-D Jesuit 57, Hazel Park 48

Class A Semifinal=

District 23=

Livonia Stevenson 72, Dearborn Fordson 56

Redford Thurston 69, Redford Union 62, OT

Class A Semifinal=

District 24=

Detroit King 58, Detroit Cass Tech 56, OT

Detroit Western International 63, Hamtramck 33

Class A Semifinal=

District 25=

Brownstown Woodhaven 59, Wyandotte Roosevelt 55

Gibraltar Carlson 39, Southgate Anderson 38, OT

Class A Semifinal=

District 26=

Belleville 60, Ypsilanti 52

Saline 57, Monroe 40

Class A Semifinal=

District 27=

Dearborn Edsel Ford 44, Allen Park 41, OT

Melvindale 58, Taylor Truman 42

Class A Semifinal=

District 28=

Dearborn Heights Crestwood 38, Livonia Churchill 37

Wayne Memorial 70, Westland John Glenn 65

Class A Semifinal=

District 29=

Northville 59, Plymouth 51

Novi 60, Canton 58

Class A Semifinal=

District 30=

Ann Arbor Huron 43, Dexter 28

Ann Arbor Skyline 94, Romulus 70

Class A Semifinal=

District 31=

Hartland 50, South Lyon East 44

Howell 65, South Lyon 60

Class A Semifinal=

District 32=

Walled Lake Western 50, Milford 48

White Lake Lakeland 57, Walled Lake Central 34

Class B Semifinal=

District 33=

Benton Harbor 77, Coloma 49

South Haven 80, Buchanan 56

Class B Semifinal=

District 34=

Dowagiac Union 61, Three Rivers 60

Paw Paw 63, Edwardsburg 50

Class B Semifinal=

District 35=

Hopkins 73, Allegan 26

Wayland Union 43, Otsego 42

Class B Semifinal=

District 36=

Holland Christian 44, Allendale 34

Hudsonville Unity Christian 75, Fennville 39

Class B Semifinal=

District 37=

Battle Creek Pennfield 50, Parchment 48

Marshall 66, Olivet 48

Class B Semifinal=

District 38=

Charlotte 67, Portland 65

Ionia 55, Hastings 34

Class B Semifinal=

District 39=

Haslett 69, Lansing Catholic 53

Williamston 76, Fowlerville 23

Class B Semifinal=

District 40=

Leslie 55, Stockbridge 50

Parma Western 54, Jackson Northwest 37

Class B Semifinal=

District 41=

Hillsdale 50, Adrian 38

Michigan Center 61, Onsted 38

Class B Semifinal=

District 42=

Dundee 48, Milan 35

Ida 55, Tecumseh 53

Class B Semifinal=

District 43=

Flat Rock 47, New Boston Huron 45

Grosse Ile 64, Romulus Summit Academy 59

Class B Semifinal=

District 44=

Ann Arbor Gabriel Richard 50, Dearborn Heights Robichaud 44

Dearborn Divine Child 77, Dearborn Henry Ford Academy 30

Class B Semifinal=

District 45=

Detroit Voyageur 50, Ecorse 40

River Rouge 86, Westside 21

Class B Semifinal=

District 46=

Detroit Collegiate Prep 46, Detroit Douglass 42, OT

Detroit HFA 42, Detroit Communication & Media Arts 35

Class B Semifinal=

District 47=

Detroit Ford 75, Detroit Mumford 55

Detroit Old Redford 73, Southfield Bradford Academy 49

Class B Semifinal=

District 48=

Harper Woods 73, Detroit Osborn 60

St. Clair Shores South Lake 85, Warren Lincoln 81, 2OT

Class B Semifinal=

District 49=

Clawson 58, Ferndale 45

Detroit Country Day 71, Madison Heights Lamphere 22

Class B Semifinal=

District 50=

New Haven 92, Algonac 13

Pontiac Notre Dame Prep 67, Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood 49

Class B Semifinal=

District 51=

Richmond 67, Marysville 42

St. Clair 77, Marine City 40

Class B Semifinal=

District 52=

Almont 38, Imlay City 26

North Branch 70, Yale 57

Class B Semifinal=

District 53=

Flint Powers 54, Goodrich 46

Lake Fenton 54, Otisville Lakeville 31

Class B Semifinal=

District 54=

Chesaning 54, Durand 32

Ovid-Elsie 56, Corunna 28

Class B Semifinal=

District 55=

Bridgeport 70, Frankenmuth 63

Millington 51, Birch Run 32

Class B Semifinal=

District 56=

Freeland 63, Essexville Garber 50

Saginaw Swan Valley 53, Carrollton 42

Class B Semifinal=

District 57=

Grand Rapids South Christian 55, Wyoming Lee 40

Wyoming Godwin Heights 69, Grand River Prep 27

Class B Semifinal=

District 58=

Ada Forest Hills Eastern 44, Coopersville 41

Grand Rapids Catholic Central 83, Grand Rapids Wellspring 30

Class B Semifinal=

District 59=

Muskegon Oakridge 52, Whitehall 47

Spring Lake 47, Montague 37

Class B Semifinal=

District 60=

Fremont 55, Sparta 46

Grant 73, Belding 31

Class B Semifinal=

District 61=

Alma 67, Remus Chippewa Hills 29

Clare 71, Stanton Central Montcalm 46

Class B Semifinal=

District 62=

Standish-Sterling 53, Tawas 34

West Branch Ogemaw Heights 53, Gladwin 50, OT

Class B Semifinal=

District 63=

Cadillac 67, Kingsley 37

Ludington 60, Kalkaska 45

Class B Semifinal=

District 64=

Boyne City 53, Sault Ste Marie 38

Gladstone 73, Kingsford 53

Class C Semifinal=

District 65=

Cassopolis 95, Eau Claire 44

Niles Brandywine 62, Hartford 44

Class C Semifinal=

District 66=

Marcellus 47, Constantine 42

Schoolcraft 69, Lawton 35

Class C Semifinal=

District 67=

Kalamazoo Christian 66, Lakeside 43

Kalamazoo Hackett Catholic Central 71, Bloomingdale 53

Class C Semifinal=

District 68=

Homer 67, Bronson 50

Quincy 61, Centreville 50

Class C Semifinal=

District 69=

Hanover-Horton 58, Jackson East Jackson 50

Jackson Lumen Christi 69, Grass Lake 51

Class C Semifinal=

District 70=

Manchester 57, Sand Creek 37

Napoleon 59, Pittsford 51

Class C Semifinal=

District 71=

Monroe St. Mary Catholic Central 59, Erie-Mason 43

Ottawa Lake Whiteford 65, Petersburg Summerfield 47

Class C Semifinal=

District 72=

Ann Arbor Greenhills 55, Ypsilanti Arbor Preparatory 50

Riverview Gabriel Richard 81, Whitmore Lake 51

Class C Semifinal=

District 73=

Detroit Community 105, Detroit Universal 55

Detroit Loyola 69, Detroit Jalen Rose 37

Class C Semifinal=

District 74=

Detroit Delta Prep 65, Detroit Cristo Rey 61

Detroit Edison(DEPSA) 77, Detroit Public Safety 57

Class C Semifinal=

District 75=

Clinton Township Clintondale 69, Grosse Pointe Woods University Liggett 48

Detroit Pershing 80, Warren Michigan Collegiate 63

Class C Semifinal=

District 76=

Madison Heights Madison 62, Royal Oak Shrine 52

Rochester Hills Lutheran Northwest 56, Detroit Leadership 46

Class C Semifinal=

District 77=

Capac 58, Dryden 46

Marlette 45, Sandusky 42

Class C Semifinal=

District 78=

Harbor Beach 76, Bad Axe 68

Unionville-Sebewaing 85, Ubly 46

Class C Semifinal=

District 79=

Saginaw Michigan Lutheran Seminary 78, Saginaw Arts and Science 35

Saginaw Nouvel 56, Reese 55, OT

Class C Semifinal=

District 80=

Flint Beecher 78, Burton Atherton 47

Flint Hamady 83, Burton Bentley 44

Class C Semifinal=

District 81=

Grand Rapids Covenant Christian 62, Holland Black River 15

Grand Rapids NorthPointe Christian 66, Saugatuck 54

Class C Semifinal=

District 82=

Pewamo-Westphalia 62, Delton Kellogg 14

Vermontville Maple Valley 50, Saranac 47

Class C Semifinal=

District 83=

Bath 69, Brighton Charyl Stockwell 48

Dansville 79, Byron 34

Class C Semifinal=

District 84=

Carson City-Crystal 49, Ithaca 41

Hemlock 78, St. Charles 47

Class C Semifinal=

District 85=

Kent City 48, Muskegon Western Michigan Christian 38

North Muskegon 63, Ravenna 55

Class C Semifinal=

District 86=

Mason County Central 71, Shelby 45

White Cloud 51, Hesperia 45

Class C Semifinal=

District 87=

Beal City 60, Lakeview 51

Morley-Stanwood 69, Leroy Pine River 57

Class C Semifinal=

District 88=

Beaverton 57, Farwell 23

Sanford-Meridian 72, Coleman 29

Class C Semifinal=

District 89=

Oscoda 62, Johannesburg-Lewiston 60

Whittemore-Prescott 50, Lincoln-Alcona 47

Class C Semifinal=

District 90=

Houghton Lake 43, Roscommon 41

McBain 67, Lake City 35

Class C Semifinal=

District 91=

Maple City Glen Lake 49, Manton 29

Traverse City St. Francis 77, Traverse City Grand Traverse Academy 30

Class C Final=

District 92=

Elk Rapids 84, Charlevoix 59

Class C Semifinal=

District 93=

Harbor Springs 60, Manistique 37

Indian River-Inland Lakes 59, St. Ignace LaSalle 45

Class C Semifinal=

District 94=

Iron Mountain 50, Norway 47

West Iron County 48, Ironwood 36

Class C Semifinal=

District 95=

Ishpeming 76, Gwinn 47

Ishpeming Westwood 51, Negaunee 39

Class C Final=

District 96=

Calumet 63, Houghton 41

Class D Semifinal=

District 97=

St. Joseph Lake Michigan Catholic 55, Benton Harbor DREAM 52

St. Joseph Michigan Lutheran 63, Covert 25

Class D Semifinal=

District 98=

Wyoming Potter’s House Christian 62, Holland Calvary 25

Wyoming Tri-unity Christian 63, Zion Christian 23

Class D Semifinal=

District 99=

Burr Oak 53, Climax-Scotts 47

Marcellus Howardsville Christian 61, Martin 50

Class D Semifinal=

District 100=

Bellevue 69, Calhoun Christian 35

Marshall Academy 67, Athens 64

Class D Semifinal=

District 101=

Camden-Frontier 76, Litchfield 34

Hillsdale Academy 62, Hillsdale Will Carleton Academy 19

Class D Semifinal=

District 102=

Adrian Lenawee Christian 73, Waldron 18

Morenci 55, Jackson Christian 36

Class D Semifinal=

District103=

Lansing Christian 57, Portland St. Patrick 48

Webberville 65, Morrice 35

Class D Semifinal=

District 104=

Ann Arbor Central Academy 80, Pinckney Livingston 77

Plymouth Christian 68, Ann Arbor Rudolf Steiner 39

Class D Semifinal=

District 105=

Allen Park Inter-City Baptist 79, Melvindale Academy for Business And Tech 53

Detroit Davis def. Hope Of Detroit, forfeit

Class D Semifinal=

District 107=

Auburn Hills Oakland Christian 58, Bloomfield Hills Roeper 27

Waterford Our Lady 56, Clarkston Everest Collegiate 50

Class D Semifinal=

District 108=

Marine City Cardinal Mooney 79, Merritt Academy 55

Sterling Heights Parkway Christian 50, Austin Catholic 21

Class D Semifinal=

District 109=

Fowler 49, Merrill 18

Fulton-Middleton 70, Vestaburg 48

Class D Semifinal=

District 110=

Burton Faith 46, Burton St. Thomas More 45

Flint International 50, Burton Genesee Christian 39

Class D Semifinal=

District 111=

Kingston 45, Mayville 24

Peck 40, Deckerville 37

Class D Semifinal=

District 112=

Bay City All Saints 43, Kinde-North Huron 38

Caseville 47, Owendale-Gagetown 31

Class D Semifinal=

District 113=

Muskegon Catholic Central 63, Fruitport Calvary Christian 50

Muskegon Heights 86, West Michigan Academy of Environmental Science 11

Class D Semifinal=

District 114=

Big Rapids Crossroads Charter Academy 48, McBain Northern Michigan Christian 43

Mount Pleasant Sacred Heart 65, Baldwin 56

Class D Semifinal=

District 115=

Onekama 78, Mason County Eastern 25

Pentwater 66, Walkerville 47

Class D Semifinal=

District 116=

Brethren 44, Fife Lake Forest Area 42, OT

Buckley 82, Bear Lake 36

Class D Semifinal=

District 117=

Frankfort 55, Northport 26

Suttons Bay 74, Traverse City Christian 24

Class D Semifinal=

District118=

Bellaire 50, Ellsworth 45

Central Lake 72, Alba 30

Class D Semifinal=

District 119=

AuGres-Sims 66, Atlanta 30

Mio-Au Sable 62, Hale 42

Class D Semifinal=

District 120=

Hillman 60, Rogers City 41

Posen 61, Onaway 57, OT

Class D Semifinal=

District 121=

Gaylord St. Mary 77, Boyne Falls 25

Wolverine 59, Burt Lake Northern Michigan Christian Academy 35

Class D Semifinal=

District 122=

Mackinaw City 52, Alanson 46

Pellston 75, Harbor Light Christian 51

Class D Semifinal=

District 123=

Cedarville 83, Maplewood Baptist 23

Pickford 53, DeTour 36

Class D Final=

District 124=

Brimley 54, Engadine 50

Class D Semifinal=

District 125=

Rapid River 49, Munising 43

Rock Mid Peninsula 55, Cooks Big Bay de Noc 44

Class D Semifinal=

District 126=

Carney-Nadeau 80, North Dickinson 18

Powers North Central 78, Bark River-Harris 72, 2OT

Class D Semifinal=

District 127=

Ewen-Trout Creek 66, Bessemer 53

Wakefield-Marenisco 69, Republic-Michigamme 50

Class D Semifinal=

District 128=

Dollar Bay 77, Baraga 46

Ontonagon 64, Lake Linden-Hubbell 47

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly