AP NEWS

Friday’s Scores

February 23, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Alton 50, O’Fallon 47

Antioch 48, Lakes Community 27

Arthur-Okaw Christian 48, Westlake 45

Belleville (Althoff Catholic) 57, Columbia 45

Belleville West 70, Granite City 40

Bethalto Civic Memorial 64, Waterloo 60

Bogan 73, Schurz 23

Breese Central 63, Freeburg 29

Burlington Central 58, Woodstock North 43

CICS-Northtown 81, Chicago (Intrinsic Charter) 61

Carbondale 59, Jackson, Mo. 45

Charleston 64, Mt. Zion 48

Chatham Glenwood 52, Springfield Lanphier 50

Chicago Heights (Bloom Twp.) 96, Crete-Monee 64

Clinton 50, Fairbury Prairie Central 42

Coal City 65, Streator 62

Collinsville 61, East St. Louis 60

DeKalb 69, Sycamore 40

Decatur MacArthur 75, Jacksonville 61

East Peoria 44, Washington 32

Edwardsville 44, Belleville East 37

Effingham 68, Taylorville 55

Elmwood Park 68, Aurora Math-Science 53

Geneseo 70, Sterling 55

Glenbrook South 76, Hersey 56

Grayslake Central 71, Round Lake 34

Herrin 71, Carterville 34

Highland 56, Triad 46

Highland Park 40, Palatine 37

Jerseyville Jersey 66, Mascoutah 64

Kankakee 74, Rich Central 72, 2OT

LaSalle-Peru 56, Ottawa 37

Lemont 44, Thornton Fractional North 31

Lincoln Park 60, Chicago-University 44

Lisle (Benet Academy) 49, St. Charles North 39

Lyons 71, Prospect 47

Macomb 66, Kewanee 64

Mahomet-Seymour 69, Mattoon 53

Marion 67, Centralia 61, 2OT

Metamora 54, Canton 31

Morton 67, Dunlap 50

Mount Vernon 68, Cahokia 52

Normal West 43, Lincoln 30

Oak Forest 52, Thornton Fractional South 46

Oak Lawn Community 60, Argo 49

Oak Lawn Richards 71, Reavis 57

Pekin 41, Bartonville (Limestone) 23

Proviso East 53, Champaign Central 50

Quincy 67, Galesburg 59

Rantoul 46, La Salette Notre Dame 37

Rich South 75, Rich East 68

Rochelle 88, Kaneland 84

Rock Falls 55, Mendota 21

Rock Island 45, East Moline United 31

Roxana 50, East Alton-Wood River 41

S. Vermillion, Ind. 74, Paris 45

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 86, Eisenhower 57

Salem 60, Benton 46

Sandwich 53, Plano 37

Shepard 57, Blue Island Eisenhower 49

Springfield 70, Rochester 50

Springfield Southeast 69, Normal University 35

St. Charles East 80, Foreman 48

St. Ignatius 56, Nazareth 43

St. Mary’s (St. Louis), Mo. 79, Quincy Notre Dame 70

Sterling Newman 49, Erie/Prophetstown 37

Tinley Park 60, Bremen 56

Westchester St. Joseph 58, Payton 42

Yorkville 50, Morris 36

1A Altamont Sectional=

Regional Final=

Moweaqua Central A&M 70, Buffalo Tri-City 43

Nokomis 60, Neoga 31

Odin 36, Farina South Central 21

St. Elmo 56, Altamont 53

1A Chicago (Collins Academy) Sectional=

Regional Final=

Collins Academy 46, Harper 25

Fenger 86, St. Francis de Sales 56

1A Colfax (Ridgeview) Sectional=

Regional Final=

Champaign Judah Christian 71, LeRoy 68

Cissna Park 66, Milford 45

Gardner-South Wilmington 58, St. Anne 51

Grant Park 52, Colfax Ridgeview 44

1A East Dubuque Sectional=

Regional Final=

East Dubuque 48, Lena-Winslow 30

Forreston 48, Dakota 45, 4OT

Polo 77, Freeport (Aquin) 74

River Ridge 58, Pearl City 53, OT

1A Junction (Gallatin County) Sectional=

Regional Final=

Cairo 74, Goreville 71

Gallatin County 64, Hardin County 52

Sesser-Valier 62, Steeleville 59, 2OT

Woodlawn 58, Thompsonville 40

1A Lewistown Sectional=

Regional Final=

Camp Point Central 41, Payson Seymour 34

Elmwood 39, Abingdon 23

Peoria Christian 63, Illini Bluffs 53

Triopia/Meredosia-Chambersburg/Virginia Co-op 55, Calvary 39

1A Okawville Sectional=

Regional Final=

Jacksonville Routt 61, Barry (Western) 48

Madison 66, Calhoun 54

Okawville 52, Marissa/ Coulterville Co-op 51

Winchester (West Central) 57, New Berlin 34

1A Serena Sectional=

Regional Final=

Newark 67, Hinckley-Big Rock 29

Ottawa Marquette 55, Princeville 43

Wethersfield 63, Roanoke-Benson 56

Yorkville Christian 59, Harvest Christian Academy 46

2A Aurora (A. Christian) Sectional=

Regional Final=

Aurora Christian 50, Northridge Prep 45

Chicago Uplift 60, Latin 45

Elmhurst Timothy Christian 47, St. Edward 33

Orr 102, Chicago (Clark) 67

2A Chicago (Marshall) Sectional=

Regional Final=

Chicago Marshall 65, Chicago (Crane Medical Prep) 56

Dunbar 66, Chicago Phoenix Academy 37

Dyett 62, Maria 47

Leo 85, Chicago (Amandla Charter) 56

2A DuQuoin (H.S.) Sectional=

Regional Final=

Alton Marquette 44, Greenville 40

Nashville 45, Trenton Wesclin 30

Pinckneyville 55, Anna-Jonesboro 39

West Frankfort 54, Chester 38

2A Peotone Sectional=

Regional Final=

Corliss 79, Harlan 46

El Paso-Gridley 57, Seneca 42

Fieldcrest 59, Watseka (coop) 45

Westmont 59, Southland 43

2A Port Byron (Riverdale) Sectional=

Regional Final=

Bureau Valley 63, Hall 60

Orion 41, Fulton 39

Sterling Newman 49, Prophetstown 37

Winnebago 63, Byron 57

2A Riverton Sectional=

Regional Final=

Pleasant Plains 50, Porta-Ashland-Chandlerville Central 34

Riverton 39, Williamsville 31

Tremont 65, Quest Academy 56

Warsaw West Hancock 39, Monmouth-Roseville 32

2A Tolono (Unity) Sectional=

Regional Final=

Bloomington Central Catholic 98, Macon Meridian 60

Gibson City-Melvin-Sibley 63, Monticello 52

Paxton-Buckley-Loda 56, Fithian Oakwood 53

Tuscola 51, Tolono Unity 44

2A Vandalia Sectional=

Regional Final=

Fairfield 70, Carmi White County 56

Mt. Carmel 53, Red Hill 36

Pana 72, Marshall 71, OT

Teutopolis 58, Effingham St. Anthony 33

GIRLS PREP BASKETBALL=

1A State Championship=

State Semifinals=

Danville Schlarman 58, Lewistown 41

Lanark Eastland 64, Shiloh 63

2A State Championship=

State Semifinals=

Chicago Marshall 50, Hillsboro 41

Teutopolis 50, St. Joseph-Ogden 31

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/