AP NEWS

Thursday’s Scores

February 22, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Bishop Canevin 55, Ellis School 35

Bloomsburg 50, Wyalusing 42

Brentwood 55, Winchester Thurston 28

Central Dauphin 50, Cedar Crest 30

Northeast Bradford 54, Muncy 40

Wellsboro 58, Hughesville 27

Class 1A District1=

Semifinal=

Faith Christian Academy 65, Phil-Montgomery Christian 60, 4OT

Girard 45, Plumstead Christian 35

Class 1A District 2/11 Subregional=

Quarterfinal=

Lincoln Leadership 80, Weatherly 56

MMI Prep 63, Salem Christian 28

Class 1A District 3=

Quarterfinal=

Berks Christian 55, Mount Calvary 54

Greenwood 64, Conestoga Christian 50

Halifax 86, Harrisburg Academy 42

Lancaster Country Day 71, Lancaster Christian 39

Class 1A District 4=

Quarterfinal=

Neumann 81, Benton 30

Class 1A District 9=

Quarterfinal=

Clarion-Limestone 61, Otto-Eldred 58

Elk County Catholic 61, Austin 38

Johnsonburg 42, Cameron County 37

North Clarion 66, Dubois Central Catholic 49

Class 1A WPIAL=

Quarterfinal=

Cornell 78, Greensburg Central Catholic 48

Monessen 79, St. Joseph 72

Pittsburgh Nazareth Prep 49, Union Area 38

Vincentian Academy 58, Leechburg 49

Class 2A District1=

Semifinal=

Church Farm School 70, Christopher Dock 63

Delco Christian 67, Valley Forge Military 48

Class 2A District 2=

Quarterfinal=

Lackawanna Trail 56, Mountain View 50

Northwest Area 54, Old Forge 38

Scranton Holy Cross 75, Blue Ridge 47

Susquehanna 53, Elk Lake 45

Class 2A District 4=

Quarterfinal=

Millville 66, East Juniata 38

South Williamsport 65, Canton 50

Class 3A District 3=

Semifinal=

Camp Hill 68, Kutztown 53

Camp Hill Trinity 66, Lancaster Mennonite 55

Class 3A District 4=

Quarterfinal=

Central Columbia 69, North Penn-Mansfield 53

Mount Carmel 52, Southern Columbia 43

Class 3A District 5/9 Regional=

Brookville 54, Moniteau 35

Class 3A District 5/9=

Semifinal=

Everett 60, Chestnut Ridge 53

Class 3A District 6=

Quarterfinal=

Forest Hills 52, Penns Valley 48

Class 3A WPIAL=

Quarterfinal=

Aliquippa 68, Neshannock 65

Lincoln Park Charter 82, Beaver Falls 54

Pittsburgh North Catholic 74, Deer Lakes 65

Seton-LaSalle 48, Washington 34

Class 4A District 1=

Semifinal=

Lower Moreland 76, Glen Mills 46

Pope John Paul II 66, Springfield Montco 60

Class 4A District 2=

Quarterfinal=

Nanticoke Area 65, Hanover Area 45

Scranton Prep 61, Wilkes-Barre Meyers 39

Tunkhannock 59, Valley View 51

Western Wayne 66, Wilkes-Barre GAR 63

Class 4A District 3=

Quarterfinal=

Berks Catholic 36, ELCO 34

Harrisburg Bishop McDevitt 82, Octorara 53

Lancaster Catholic 60, Littlestown 51

Susquehanna Township 63, Eastern York 61

Class 4A District 4=

Quarterfinal=

Shamokin 45, Lewisburg 41

Class 4A District 10=

Quarterfinal=

Grove City 73, Warren 56

Harbor Creek 52, General McLane 46

Hickory 78, Corry 48

Titusville 89, George Jr. Republic 67

Class 5A District 1=

First Round=

Holy Ghost Prep 53, Upper Merion 44

Penn Wood 73, Academy Park 48

Penncrest 67, Pottstown 36

Pottsgrove 72, Great Valley 69

Sun Valley 82, Phoenixville 65

Unionville 60, Radnor 46

West Chester Rustin 76, Upper Moreland 63

Class 5A District 3=

Consolation=

Gettysburg 58, West York 54

Milton Hershey 86, Big Spring 54

New Oxford 53, Dover 44, OT

Shippensburg 72, Cocalico 66

Quarterfinal=

Lower Dauphin 80, Elizabethtown 57

Muhlenberg 60, Lampeter-Strasburg 49

Northern York 46, Garden Spot 38

York 80, Northeastern 57

District 6 Class 4A=

Semifinal=

Central Martinsburg 35, Tyrone 33

Huntingdon 69, Juniata 39

District 6/8/10 Class 6A=

Subregional=

State College 56, Altoona 51

Philadelphia Catholic League Tournament=

Semifinal=

LaSalle 49, Philadelphia Bishop McDevitt 41

Philadelphia Roman Catholic 72, Neumann-Goretti 66

GIRLS PREP BASKETBALL=

Johnsonburg 42, Cameron County 37

Class 1A District 1/12=

Regional=

Play-In=

Faith Christian Academy 62, Sankofa Freedom 38

Class 1A District 4=

Quarterfinal=

Millville 58, Meadowbrook Christian 26

Sullivan County 71, Galeton 30

Class 1A District 5=

Quarterfinal=

Berlin-Brothersvalley 55, Forbes Road 11

Fannett-Metal 64, Shade 60

Shanksville-Stoneycreek 49, Rockwood 23

Tussey Mountain 65, Johnstown Christian 21

Class 2A District 1=

Semifinal=

Christopher Dock 46, Delco Christian 26

Sacred Heart 57, Bristol 27

Class 2A District 3=

Linden Hall 60, Steelton-Highspire 48

York Catholic 67, Antietam 20

Class 2A District 5=

Quarterfinal=

North Star 54, Conemaugh Township 36

Southern Fulton 52, Meyersdale 17

Class 2A District 6=

Quarterfinall=

Bellwood-Antis 78, Bishop McCort 76, OT

Blairsville 55, Bishop Guilfoyle 49

Juniata Valley 60, Claysburg-Kimmel 25

Penns Manor 67, Homer-Center 29

Class 2A District 11=

Quarterfinal=

Moravian Academy 57, Shenandoah Valley 19

Williams Valley 54, Minersville 41

Class 2A WPIAL=

Quarterfinal=

Bishop Canevin 55, Ellis School 35

Brentwood 55, Winchester Thurston 28

Laurel 40, South Side 32

Our Lady Of Sacred Heart 56, Serra Catholic 40

Class 3A District 1=

Semifinal=

New Hope-Solebury 35, MaST Charter 18

St. Basil 64, Calvary Christian 17

Class 3A District 2=

Quarterfinal=

Dunmore 60, Carbondale 12

Holy Redeemer 64, Lakeland 22

Riverside 50, Mid Valley 30

Wyoming Seminary 51, Wilkes-Barre Meyers 40

Class 4A District 1=

Semifinal=

Gwynedd Mercy 65, Nazareth Academy 41

Lower Moreland 47, Villa Joseph Marie 36

Class 4A District 4=

Quarterfinal=

Jersey Shore 50, Athens 26

Mifflinburg 69, Milton 30

Shamokin 28, Montoursville 25

Class 4A District 6=

Semifinal=

Forest Hills 44, Bedford 22

Huntingdon 76, Juniata 50

Class 4A WPIAL=

Quarterfinal=

Blackhawk 61, Southmoreland 42

Central Valley 60, McKeesport 54

Elizabeth Forward 46, Quaker Valley 38

Pittsburgh North Catholic 44, Keystone Oaks 29

Class 5A District 2=

Quarterfinal=

Abington Heights 53, Wilkes-Barre Coughlin 29

Crestwood 55, Wallenpaupack 53

North Pocono 40, West Scranton 36, OT

Wyoming Valley West 43, Pittston Area 23

Class 5A District 6=

Semifinal=

Pittsburgh Obama 45, Portage Area 38

Class 6A District 1=

Second Round=

Council Rock North 63, Pennridge 38

Downingtown East 54, Methacton 46

Neshaminy 41, Pennsbury 22

Spring-Ford 58, Haverford 39

Class 6A District 3=

Quarterfinal=

Cedar Cliff 58, Governor Mifflin 53

Central Dauphin 50, Cedar Crest 30

Cumberland Valley 50, Harrisburg 43

Dallastown Area 57, West Lawn Wilson 31

Class 6A District 6=

Subregional=

Altoona 50, State College 35

Class 6A District 11=

Quarterfinal=

Bethlehem Freedom 54, Allentown Allen 35

Nazareth Area 42, Pocono Mountain West 35

Northampton 70, Easton 51

Parkland 50, Pleasant Valley 36

Philadelphia Public School League Tournament=

Semifinal=

Audenried 72, Mastery Charter North 60

Imhotep Charter 76, Palumbo 33

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/