AP NEWS

High school scores, schedules for Oct. 31, 2018

November 23, 2018

High schools

Football

Thursday’s schedule

WPIAL

Nonconference

Springdale at Vincentian Academy, 6:30 p.m.

Friday’s schedule

WPIAL Playoffs

All games start at 7:30 p.m.

Class 6A

Quarterfinals

(6) Canon-McMillan (4-5) at (3) Mt. Lebanon (5-5); (5) Seneca Valley (7-3) vs. (4) Central Catholic (7-3) at Fox Chapel

Byes: (1) North Allegheny (10-0), (2) Pine-Richland (8-2)

Class 5A

First round

(16) Kiski Area (3-7) at (1) Gateway (10-0); (9) Franklin Regional (6-3) at (8) Bethel Park (6-3); (13) Woodland Hills (4-6) at (4) Mars (9-1); (12) Shaler (4-6) at (5) West Allegheny (7-2); (15) Latrobe (4-6) at (2) Penn Hills (10-0); (10) Upper St. Clair (8-2) at (7) McKeesport (8-2); (14) Armstrong (5-5) at (3) Peters Township (8-2); (11) North Hills (6-4) at (6) Penn-Trafford (8-2)

Class 4A

Quarterfinals

(8) New Castle (5-5) at (1) Thomas Jefferson (9-0); (5) West Mifflin (5-5) at (4) Blackhawk (9-1); (7) Greensburg Salem (4-6) at (2) South Fayette (9-1); (6) Beaver (7-3) at (3) Belle Vernon (8-1)

Class 3A

Quarterfinals

(8) Freeport (5-4) vs. (1) Aliquippa (9-1) at Ambridge; (5) Elizabeth Forward (8-1) vs. (4) Beaver Falls (8-2) at Geneva College; (7) Central Valley (5-5) at (2) Derry (9-1); (6) Quaker Valley (5-4) vs. (3) North Catholic (9-1) at J.C. Stone Field

Class 2A

First round

(16) Serra Catholic (6-4) at (1) Shady Side Academy (9-0); (9) McGuffey (8-2) at (8) South Side Beaver (7-3); (13) Riverside (6-3) at (4) Charleroi (8-1); (12) Seton LaSalle (5-5) at (5) Mohawk (8-2); (15) East Allegheny (6-4) at (2) Burgettstown (9-0); (10) Avonworth (7-3) at (7) Freedom (9-1); (14) Beth-Center (7-3) at (3) Steel Valley (8-1); (11) New Brighton (5-5) at (6) Washington (9-1)

Class A

Quarterfinals

(8) Monessen (7-2) vs. (1) Jeannette (10-0) at Hempfield; (5) Rochester (9-1) vs. (4) West Greene (7-3) at Waynesburg; (7) California (6-4) vs. (2) Clairton (8-1) at Elizabeth Forward; (6) Imani Christian (7-3) vs. (3) OLSH (9-1) at Moon

District 6

Friday’s schedule

Class 6A

Championship

(2) Mifflin County (6-4) at (1) State College (9-1), 7 p.m.

PIAA Districts 6-8

Friday’ schedule

Class 5A

Championship

(2) Brashear (2-5) vs. (1) Hollidaysburg (6-4) at St. Francis University, 7 p.m.

PIAA Districts 6-9

Class 4A

Semifinals

Friday’s schedule

(4) DuBois (4-6) at (1) Clearfield (10-0), 7 p.m.

Saturday’s schedule

(3) Bradford (6-4) vs. (2) Bellefonte (8-2) at Bald Eagle Area, 5 p.m.

PIAA District 6

Class 3A

Semifinals

Friday’s schedule

(4) Huntingdon (5-5) at (1) Bald Eagle Area (8-2), 7 p.m.

Saturday’s schedule

(3) Westmont Hilltop (6-4) at (2) Forest Hills (8-2), 7 p.m.

Class 2A

Quarterfinals

Friday’s schedule

(8) West Branch (5-5) at (1) Richland (10-0), 7 p.m.; (7) Marion Center (5-5) vs. (2) Ligonier Valley (10-0) at Greensburg Salem, 7 p.m.

Saturday’s schedule

(6) West Shamokin (6-4) at (3) Bellwood Antis (9-1), 7 p.m.; (5) Southern Huntingdon (7-3) at (4) Penns Valley (7-3), 7 p.m.

Class A

First round

Friday’s schedule

(12) Purchase Line (3-7) at (5) United (6-4), 7 p.m.; (11) Bishop McCort (3-7) at (6) Homer-Center (6-4), 7 p.m.

Saturday’s schedule

(10) Conemaugh Valley (4-6) at (7) Claysburg-Kimmel (6-4), 7 p.m.; (9) Saltsburg (4-6) at (8) Penns Manor (5-5), 7 p.m.

Byes: (1) Northern Cambria (8-2), (2) Juniata Valley (8-2), (3) Bishop Guilfoyle (7-3) and (4) Portage (7-3)

Hockey

PIHL

Thursday’s schedule

Class 3A

Seneca Valley at Bethel Park, 9 p.m.

Class 2A

Armstrong at Moon, 9:10 p.m.

Class A

Meadville at Beaver, 6:45 p.m.

Division II

Trinity at Central Valley, 8:45 p.m.

Soccer

Boys

WPIAL playoffs

Class 4A

Saturday’s schedule

Championship

Norwin (17-2-1) vs. Seneca Valley (16-2-1) at Highmark Stadium, 5:45 p.m.

Class 3A

Thursday’s schedule

Championship

West Allegheny (19-1) vs. Franklin Regional (17-0-1) at Highmark Stadium, 8 p.m.

Consolation

Thomas Jefferson (15-5-1) vs. Mars (18-2-1) at Moon, 8 p.m.

Class 2A

Saturday’s schedule

Championship

Shady Side Academy (11-6-1) vs. Quaker Valley (18-3) at Highmark Stadium, 1:15 p.m.

Consolation

Thursday’s schedule

Charleroi (18-1) vs. Deer Lakes (17-1-1) at Moon, 6 p.m.

Class A

Thursday’s schedule

Championship

Greensburg Central Catholic (17-1) vs. Avonworth (19-0-1) at Highmark Stadium, 6 p.m.

Consolation

Springdale (15-3-1) vs. Seton LaSalle (17-4) at North Allegheny, 7 p.m.

Girls

WPIAL championships

Class 4A

Saturday’s schedule

Peters Township (16-3) vs. Seneca Valley (15-2) at Highmark Stadium, 3:30 p.m.

Class 3A

Friday’s schedule

Mars (18-0) vs. Oakland Catholic (17-1) at Highmark Stadium, 6 p.m.

Class 2A

Friday’s scedule

Hopewell (15-1-1) vs. South Park (18-2) at Highmark Stadium, 8 p.m.

Class A

Saturday’s schedule

Bentworth (17-2) vs. Freedom (19-1) at Highmark Stadium, 11 a.m.

Volleyball

Girls

Wednesday’s results

WPIAL semifinals

Class 4A

Baldwin 3, Pine-Richland 2

North Allegheny 3, Oakland Catholic 0

Class A

Bishop Canevin 3, Fort Cherry 2

Carmichaels 3, Greensburg Central Cathoic 0

Thursday’s schedule

WPIAL semifinals

Class 3A

Central Valley (14-2) vs. Knoch (16-0) at North Allegheny, 7:30 p.m.; Elizabeth Forward (12-4) vs. Thomas Jefferson (15-1) at Norwin, 7:30 p.m.

Class 2A

Frazier (14-0) vs. Freeport (14-0) at Norwin, 6 p.m.; Serra Catholic (13-1) vs. North Catholic (14-0) at North Allegheny, 6 p.m.

To report scores, call 1-888-PIT-TRIB.

AP RADIO
Update hourly