PREP FOOTBALL

State Tournament=

Class 6A=

Second Round=

Cretin-Derham Hall 12, Shakopee 0

Eden Prairie 34, Champlin Park 24

Edina 7, Centennial 0

Lakeville North 42, Totino-Grace 7

Maple Grove 41, Roseville 28

Minnetonka 21, Rosemount 7

Prior Lake 49, Blaine 14

St. Michael-Albertville 21, Lakeville South 0

Sectional Finals=

Class AAAAA=

Section 1=

Owatonna 37, Rochester Century 0

Section 2=

Mankato West 24, Waconia 14

Section 3=

Apple Valley 42, St. Thomas Academy 7

Section 4=

Mahtomedi 14, Tartan 0

Section 5=

St. Louis Park 13, Robbinsdale Cooper 12

Section 6=

Elk River 14, St. Cloud Tech 13

Section 7=

Andover 30, St. Francis 13

Section 8=

Brainerd 23, Alexandria 14

Class AAAA=

Section 1=

Winona 34, Kasson-Mantorville 14

Section 2=

Marshall 41, Waseca 13

Section 3=

South St. Paul 41, Simley 6

Section 4=

Fridley 49, DeLaSalle 48

Section 5=

Holy Angels 35, Orono 14

Section 7=

Cloquet 46, North Branch 26

Section 8=

Rocori 30, Fergus Falls 0

Class AAA=

Section 2=

Jordan 42, Glencoe-Silver Lake 41

Section 3=

Fairmont 29, Jackson County Central 21

Section 4=

St. Croix Lutheran 49, Cannon Falls 12

Section 5=

Mora 14, Pine City 0

Section 6=

Pierz 40, New London-Spicer 14

Class AA=

Section 1=

Caledonia 35, Triton 7

Section 2=

Blue Earth Area 11, Maple River 10

Section 3=

Pipestone 20, Redwood Valley 17, OT

Section 4=

Minneapolis North 44, Maple Lake 30

Section 5=

Paynesville 36, Holdingford 7

Section 6=

West Central/Ashby 42, Pillager 38

Section 8=

Barnesville 29, Hawley 22

Class A=

Section 2=

Bethlehem Academy 14, St. Clair 12

Section 3=

Wabasso 48, New Ulm Cathedral 6

Section 5=

Minneota 35, BOLD 22

Section 6=

Ada-Borup/Norman County West 31, Ottertail Central 13

9 Man=

Section 1=

Spring Grove 36, Cleveland 35

Section 4=

Verndale 26, Brandon-Evansville 16

Section 5=

Cromwell 50, Wrenshall 12

Section 7=

North Woods 28, Cook County 6

___

Some high school football scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/